Rërë në veshka gjatë shtatzënisë si foshnje të shëndetshme


Indeksi artikull

Shtatzënia: rërë, gurëICD: shkaqet dhe masat diagnostikueseÇfarë është trajtimi i urolithiasis gjatë shtatzënisë?Urolithiasis (urolithiasis): kërkon shtatzënë dietë grave?


Nga momenti i konceptimit deri në fillimin e lindjes në llogaritë gratë e veshkave për një peshë të madhe. Në këtë drejtim, në këtë kohë rrezikun e sëmundjeve, të dhënat e brendshme në masë të madhe rrit.
Deri më sot, rërë në veshka në shtatzëni nuk është një gjë e rrallë të tillë. Prandaj, për të shmangur problemet në periudhën e shtatzënisë, mjekët u bëri thirrje të gjitha gratë para konceptues një fëmijë i nënshtrohen një ekzaminim të plotë të veshkave. Për më tepër, sëmundje shumë të veshkave karakterizohet nga fakti se pamja e tyre është shumë e vështirë jo vetëm të lindësh një fëmijë, por edhe të krijoj.
Shtatzënia: rërë, gurë


Aktualisht, sëmundje të veshkave renditet e dyta në renditjen e patologjive më të zakonshme në shtatzëni. Shtatzënia dhe rërë në veshka janë tani më shpesh. Ndoshta kjo është për shkak të kësaj dhe se një numër i konsiderueshëm i komplikimeve gjatë shtatzënisë.

Kjo është e rëndësishme! Shtatzënë gratë urolithiasis është proces mjaft të rrezikshme patologjike, pasi çdo dalje pengesë e urinës, të tilla si kur një gur është në kanalet, duke krijuar uyazyka vetëm të madh, sipas të cilës të shpejt të zhvilluar proceset inflamatore. Kjo është pikërisht ajo që ndodh sëmundje kronike të traktit urinar që mund të trajtohet vetëm me antibiotikë.


Mos harroni se mjaft shpesh kur ka një shkarkimi i gurëve urolithiasis - kjo është e shoqëruar me dhimbje të tmerrshme në zonën gjenitale dhe e prapme më të ulët që gjithashtu sjell pak gëzim.
Prania e simptomave mund të tregojë probleme në veshka në shtatzëni?Edemë;
Urinim të dhimbshme;
Presionin e lartë të gjakut;
Tërheq dhimbje në shpinë të ulët;
Tërheq dhimbje barku në anën;
Neveri;
Temperatura;
Të vjella;
Ndjesi të dhimbshme kur përgjuar "veshkat.
Ne duhet të dimë se të dhënat e mësipërme duhet të konsiderohen së bashku, jo veç e veç.


ICD: shkaqet dhe masat diagnostikuese


Për diagnozë të ishte më i saktë, specialist ndjekur do të përshkruajnë një sërë hetimeve të veçanta (me ultratinguj, EKG) dhe testet e urinës dhe të gjakut ().
Ultrazërit mund të tregojnë me saktësi nëse rërë në veshka gjatë shtatzënisë.
Besohet se rërë dhe gurët në veshka janë formuar gjatë shtatzënisë në sfondin e çrregullimeve metabolike:Fosfori;
Kalciumi;
Urinës.

Kjo është e rëndësishme! Në shumicën e rasteve, ICD dhe shtatzënia është plotësisht kompatibil. Por nëna shtatzënë duhet në mënyrë strikte të respektojë një dietë që është caktuar mjeku. Vëzhgoni kripë dhe regjimit të pijshëm, kjo është veçanërisht e rëndësishme gjatë shtatzënisë dhe laktacionit.

Çdo grua në periudhën e shtatzënisë duhet të ndodhë me mjekun tuaj, i cili do të monitorojë gjendjen shëndetësore dhe, nëse është e nevojshme, të marrë masat e duhura të cilat janë të nevojshme për shtatzëni normale.Çfarë është trajtimi i urolithiasis gjatë shtatzënisë?


Kur shtatzënia trajtim ICD është kryer duke përdorur ushqimin - kjo duhet të zgjidhet në mënyrë rigoroze në mënyrë individuale për çdo pacient, natyrisht, pasi është përcaktuar lloji i çrregullimeve metabolike në trup. Për shembull, nëse diagnoza - urate diatez, pastaj në dietën e grave shtatzëna nuk duhet të jetë një të qumështit dhe të produkteve bimore, çokollatë dhe çaj të zi. Në fosfat diatez Kundërindikimet shumë të ndryshme - perimet jeshile, patate, vezë, dhe kur oxalate diatez ndaluar të përdorin ushqime të yndyrshëm.

Kjo duhet të administrohet vetëm nga mjeku juaj, pas shqyrtimit të gjitha rezultatet e testimit.
Kjo është e rëndësishme! Lidhur me trajtimin e urolithiasis, rërë në veshka gjatë shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji zgjedhur edhe rreptësisht individuale, ajo duhet të jetë i përshtatur në çdo pacient specifik dhe historinë e sëmundjes. Në shumicën e rasteve, për lehtësimin e dhimbjeve, mjekët përcaktuara analgesics dhe antispasmodics.

Kur shtatzënia është një numër mjaft i madh i grave janë të mendimit se çdo sëmundje mund të shërohet duke përdorur metoda tradicionale. Megjithatë, kjo nuk është kështu, trajtimi me mjete popullore mundur dhe mund të japë një rezultat pozitiv, por jo gjatë shtatzënisë. Përndryshe, ju mund të dëmtojë jo vetëm nënën të ardhmen, por edhe fëmijën e palindur.


Kjo është e rëndësishme! Kur gruaja filloi disa simptome të çuditshme apo ndonjë siklet, ai duhet menjëherë të apelojë për specialist kryesor - gjinekolog.Urolithiasis (urolithiasis): kërkon shtatzënë dietë grave?


Ushqyerit diete në sëmundje të veshkave guri në gratë shtatzëna është një vend shumë i rëndësishëm, sepse ajo është në gjendje për të reduktuar siklet dhe do të lejojë fëmijën në mënyrë të sigurtë pa përdorur antibiotikë ose kirurgji.

Ajo është e njohur mirë se mjekët nuk e rekomandojmë që të rrinë në një dietë të rreptë gjatë shtatzënisë. Por prania e rërës dhe gurët në veshka duhet disi çdo gjë është e kufizuar, dhe një tjetër - të ligët.Pini shumë lëngje - është një nga elementet kyçe për parandalimin e formimit të gurit, është e nevojshme për të vëzhguar dhe laktacionit.
Mos harroni për kalcium për shkak se ajo është excreted nga veshkat;
Është e nevojshme për të reduktuar konsumin e oksalik. Nëse ekziston dyshimi i oxalates;

Ajo duhet të marrë më pak sheqer dhe kripë;
Ju mund të kufizojnë përdorimin e produkteve që janë vitamina C - përpunimi i trupit vitaminë prodhon acid oxalic.