Sytë e kuqe - çfarë e shkakton


Një manifestim i njohur që ndodh në pothuajse të gjitha dhe i jep siklet kryesisht estetike, skuqje e syve është kur zgjeruar në mënyrë të konsiderueshme enët e gjakut shell bardhë - sclera e syrit, enët e gjakut zgjerohen dhe të manifestohen në formën e skuqje.

Ka shumë shkakton sëmundje të pakëndshme dhe, në qoftë se syri skuqje zhvillon së bashku me vizionin e paqartë, dega vjen nga syri dhe kruarje, shpesh tregon praninë e një inflamacion infektive. Në prani të madhe dhe sy dhimbje, vizion të paqartë, shkarkimin nga sytë, vjellje, ose madje edhe të vjella duhet menjëherë të vizitoni një okulist.

Shkaqet


1. Sëmundje Syri përfshijnë inflamacion dhe infeksioni, të tilla si Uveitis, nje blefarit, nje keratitit dhe të tjerët. Konyuktivit lezione shumë e zakonshme e syrit, dhe është shkaktuar nga inflamacion i membranës së jashtme të conjunctival, shoqëruar me ënjtje të membranave sy, fije, skuqje në zonën e proteinave, lacrimation. Simptomat ndryshojnë në varësi të tipit të konyuktivita - tipit alergjik, në të tillë formë edemë qepallë dhe kruarje; lloj virusi të shkaktuara nga ftohjet; konyuktivit origjinë bakteriale.


2. Sytë e kuqe shpesh hemorragji subkonъyunktyvalnыm shkaktohet kur një predhë shpërtheu enët e gjakut në sy kur goditur nga një enë gjaku ndërmjet conjunctival dhe shell scleral është akumulim i gjakut.

3. Shkaku i inflamacionit mund të jenë të follicles proces ciliar përgjatë qepallë quhen nje blefarit, nje shenja të patologji është shpesh një kore mbi qepallat, dhe kruarje. Inflamacion shpesh zhvillon pasi bakteret e lëkurës. Sytë e kuqe vërejtur praninë e Uveitis kur enët e gjakut bëhet i përflakur sy, për shkak të një sistem të dobësuar imunitar ose prania e infeksioneve të ndryshme.


4. Nëse sytë e kuqe kokërdhok iris mund të flasim për praninë e sëmundjes - iritis. Vuajtja zhvillohet si pasojë e sëmundjeve të ftohtë të lidhura - gripit, sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes, çrregullime të presionit të gjakut, në prani të ethet reumatike.

5. stimuj Veprimit. Në faktorët Efekti i syrit të kuq të tilla si lente zgjatur veshur, pluhurit, tymit të duhanit, avujt e alkoolit, pluhuri, kozmetike me cilësi të ulët, depërtimit të trupave të huaja në membranën sy, rrezet e diellit dhe të tjera. Lente duhet të ndryshohet rregullisht, sipas udhëzimeve, dhe gjithmonë i pastër gjatë natës.


6. Lodhje - një arsye tjetër. Lodhja shpesh shkaktohet nga çrregullime të gjumit, mbingarkesë fizike, gjatë mbajtjes kohë para kompjuterit, televizion, duke lexuar në dritë të zbehtë. Sy lodhje gjithashtu ndodh gjatë ftohjet, kolla provokon sytë e pafund e kuqe.

Sëmundje 7. Sulm glaukoma, kur rritur ndjeshëm presionin intraokular, e cila çon në dëmtim vizual. Shpesh ajo zhvillohet ngadalë, dhe në këtë rast kërkohet ndihmë urgjente. Sytë jo vetëm e kuqe, por ka thatësi, parehati lidhur me vizionin, ndjesi e diçka në mishayetsya sy.


8. Skuqje një tjetër shkak: marramendës, të ftohtë, era, reaksion alergjik ndaj myk ose përkëdhelur flokët, reagim ndaj ndryshimit të kushteve të motit, stresi, lodhje nervor.

Sytë e kuqe dhe është aesthetically fenomen të shëmtuar sidomos përpara një takimi apo një takim të rëndësishëm biznesi, dhe në pasqyrë papritmas duket i lodhur dhe sy të lodhur shkaktoi sytë skuqje. Të ndjehen siklet Kjo jo vetëm që do ti, por edhe partneri juaj.

Kthehu qartësi të perspektivës, identifikimin dhe largimin arsyet e mundshme pas këtij fenomeni të pakëndshme, këta faktorë do të ju ndihmojë me këtë.