Në të cilën sëmundje dhe se si të vënë mustardë


Megjithë bollëkun e drogës moderne që janë shumë efikase dhe aftësinë për të shpejt të lehtësuar gjendjen e pacientit në çdo kabinetin e mjekësisë në shtëpi mbijetuan dhe mjetet që janë testuar për vite me rradhë. Në fëmijëri ne jemi shpesh trajtohen lumtur, dhe sot nënat e reja dhe baballarët nuk e di edhe për ndonjë sëmundje dhe se si të vënë mustardë. Ata preferojnë droga të reja janë me siguri të efektshme. Por ne nuk duhet të anullojë mustardë.
Kjo një trajtim popullor që nuk irritojë traktit digjestiv, jo në shkelje të zorrëve dhe shkakton efekte të tjera anësore si tableta dhe shurupe. Zbatimi i tyre është shumë i përshtatshëm, të efektshme dhe të shpejtë një efekt pozitiv. Mustardë moderne paksa e ndryshme nga ato për të cilat ne jemi mësuar në fëmijëri. Tani ata janë bërë në një substrate letër në të cilën disa "xhepat" e pluhur mustardë e thatë.Përcaktimin e një listë të sëmundjeve të zbatueshme mustardë, është e pamundur të përmenden sëmundjet e frymëmarrjes. Kur kolliteni, dhe pneumoni, bronkit mustardë emëruar si pjesë e një trajtim gjithëpërfshirës. Përveç kësaj, ata janë të caktuar për njerëzit që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut, dhimbje koke të shpeshta. Mustardë është një mjet efektiv prohrivalnym aq e rëndësishme që të mësojnë të përdorin ato të saktë dhe të vënë në nevralgji ndër brinjëve, dhimbje me radiculitis, sprains. Efektet e dobishme të ketë mustardë në trupin e njerëzve që vuajnë nga pagjumësia. Pronat e dobishme e pluhur mustarde manifestuar në aftësinë për të zgjerohet enët e gjakut, kjo më fillon të qarkullojë saturating gjakut me oksigjen, epinephrine dhe substanca të tjera të dobishme, të rritur imunitetin.

Shpesh përdorimi i llaçit mustardë është efektive në lezione infektive e zgavrën e hundës - ata lehtësojnë rinitit dhe eliminimin e ngjeshur.

Nëse ju nuk e dini saktësisht se ku sëmundjet duhet të zbatohet Llaçe mustardë, është mirë që të konsultoheni me një mjek. Për shembull, Kundërindikimet kryesore për përdorimin e tyre është e shtatzënisë dhe laktacionit, rritur temperaturën e trupit, acarim, dhe skuqjen alergjike në lëkurë, pluhur intolerancës mustardë ose vajra aromatike, të cilat tani janë anëtare të Llaçe mustardë.

Përkundër faktit se mustardë - mjet i parë dhe më i popullarizuar në trajtimin e sëmundjeve të frymëmarrjes, tuberkulozi aplikojnë ato rreptësisht e ndaluar, dhe në prani të hemorragjike pulmonare gjoksit të ngrohtë në përgjithësi mund të jetë vdekjeprurës.

Për të përcaktuar se kur dhe si për të vënë mustardë, pomiryayte temperaturën e trupit të pacientit. Edhe pse ajo mezi arriti të shënojë 37 gradë, të heqë dorë mustardë tij ide zëvendësojë medikamente të tjera. Para vendosjes së trupit të verdhë kartë është vendosur në një enë me ujë të ngrohtë për disa sekonda. Ai pastaj aplikuar në lëkurë dhe në krye të mbuluar me një peshqir dhe një batanije bërë nga leshi. Pra, ngrohje të gjatë do të vazhdojnë dhe zgjat për aq kohë sa të jetë e mundur.

Mustardë vënë në fushat e trupit të tilla si mbrapa, gjoks lart zemrat, këmbët. Ju nuk mund të postoni ato në një vend në afërsi të zemrës, dhe fëmijët e ndaluar për të vënë ata prapa në. Në disa raste, kartonin e verdhë vendosur në kokë - në shpinë.

Ora kartonin e verdhë e cila mund të lihen në trup nuk duhet të tejkalojë pesëmbëdhjetë minuta. Nëse djegia atë shumë të forta dhe pothuajse dekretuar, ajo mund të hiqet më herët. Vëmendje e veçantë duhet të vihet fëmijët mustardë. Lëkura e tyre është shumë e ndjeshme ndaj nxehtësisë, ata jo gjithmonë në heshtje durojnë acarim të tillë e pluhur mustardë.

Sa për fëmijët, rregullat, si të aplikoni dhe si të vënë mustardë ato përfshijnë përdorimin e rrobave garzë si një shtresë në mes të lëkurës dhe fëmijë të lumtur. Pas heqjes trupin lumtur pastrohen mundësisht e mustardë mbetur pluhur, dhe zbutjen e trajtuar ndonjë krem ​​ushqyes ose qumësht.

Efekti maksimal mund të arrihet në qoftë se ju vendosni mustardë gjumit. Kështu, efekti i terapisë ngrohjes do të jetë i dukshëm ditën tjetër. Vini re se trajtimi i sëmundjeve pulmonare ndëshkoi sëmundjeve bronkial mund të shoqërohet me sulme të intensifikuara të kollitjes. Kjo ndikon efekt ngrohja, e cila rezultoi në mukus fillon të dalë nga toka, ku ajo akumuluar gjatë gjithë kohës. Fëmija ka nevojë për ndihmë vidkashlyatysya dhe pastaj të pini çaj të ngrohtë me limon ose butë. Të rriturit janë të inkurajuar edhe për të pirë të ngrohtë.

E di se kur dhe si për të vënë mustardë, kur është fjala për të moshuarit. Ata nuk janë rekomanduar për përdorim në çrregullimet e sistemit kardiovaskular, nën presion të reduktuar.

Sot, një shumëllojshmëri të llaçit mustardë farmacive rritur, kështu që ata ishin në shitje me një efekt shtesë aromatike. Për shembull, disa prodhues kanë produktet e tyre njom vajra të eukalipt, për shkak të cilat rrit efekt pozitiv në sistemin e frymëmarrjes. Përveç naftës eukalipt ushqen trupin e dobishme të paqëndrueshme, dhe kjo forcon sistemin imunitar.


Në aplikimin Llaçe mustardë duhet të dini se kur do të ndalet. Kjo do të thotë se ata nuk do të përfitojnë kur ju përpiqeni të përdorni ato si shpesh të jetë e mundur. Ndarja në mes të procedurave duhet të jetë dy ditë. Kjo është, vënë sot, herën tjetër që ju mund të vënë kartonin e verdhë pas nesër. Në disa raste, frekuenca e trajtimeve diskutohet me mjekun tuaj dhe mund të varet nga natyra dhe shkalla e sëmundjes.