Përgatitjet në menopauzë si menopauzës qetë


Menopauza - nuk është një sëmundje, por një fazë e re në jetën e një gruaje, për shkak të ndërprerjes së prodhimit të hormoneve seksuale. Por më dukej për të ofruar ndryshimet fiziologjike probleme dhe prishin ritmin normal të jetës. Me simptoma të ndryshme të menopauzës mund të kontrollohet duke përdorur drogë. E cila varet nga ashpërsia dhe simptomat specifike.

Agjentët hormonaleAjo duhet të fillojë me faktin se gratë duke marrë kontraceptivëve hormonal për një kohë të gjatë, pasi fillon menopauza. Në ditët e sotme, metodat më efektive për të luftuar mangësi hormonal në trajtimin e menopauzës përfshijnë kompensimin analoge sintetike.

Disa produkte përmbajnë vetëm estrogjenit, Progestogen tjerët, estrogjene dhe androgens në doza të balancuar.
Kur merr hormonal do të thotë sigurisht natyrore e menopauzës nuk është prishur, vetëm të përmirësojë metabolike dhe proceset autonome, ulur frekuencën e kapjeve ngrohjes. Gjithashtu, droga të ketë efekt parandalues ​​kundër zhvillimit të osteoporozës dhe të sëmundjeve kardiovaskulare (infarkt miokardi, sëmundje ishemike të zemrës) dhe të ndihmojë gratë të cilët dëshirojnë për të ruajtur rininë dhe bukurinë.
Para hormon emërimi duhet të:
 • kalojë shpifjeve qelizat malinje;

 • shkoni gjinekolog me ekzaminimin me ultratinguj të legenit të vogël;

 • shqyrtuar gjoksin me эhoskopyey;

 • bëjnë kimi të gjakut;

 • matur presionin dhe të tjerët.

 • Disa manipulime diagnostike të përsëritet gjatë gjithë vitit. Hormonet kanë efektet e tyre anësore: Bllokimi i qumështit, dhimbje koke, ënjtje, cholestasis (stagnimit të biliare), shtim në peshë. Nëse drogës është zgjedhur si duhet, këto simptoma maloyyazytsirno sulm.
  Për fat të keq, terapi hormon nuk është treguar për të gjitha gratë në menopauzë, ajo ka Kundërindikimet: neoplazma e mitrës dhe kancerit të gjirit, hipertension, mëlçisë dhe mosfunksionim të veshkave, infarkti, diabeti, gjakderdhje nga trakti gjenital, trombozë akute.

  Estrogjene me menopauzës rrit aktivitetin e shumë proteina dhe enzimat që mbajnë enët e shëndetshme e gjakut dhe strukturën e lëkurës, uljen e kolesterolit, frenojnë shkatërrimin e indeve të eshtrave, të nxitur thithjen e substancave të ndryshme në zorrë.
  Progestins prodhuara nga placenta, vezore dhe lëvore veshkave nga kolesterolit, i cili është në gjak. Preparatet se kombinuar dhe progestins dhe estrogjene janë më të përshtatshme për trajtimin e çrregullimeve të menopauzës kostove se-përbërëse.

  Nga droga estrogenic përfshijnë Klymakteryy, Sinestrol, Hormopleks, Эstraduryn dhe Menorest.
  Përgatitjet progestin: Utrozhestan, Duphaston.
  Burimet e kombinuara: Klymodyen, Divina, Femostan, Trysekvens.

  Droga Nonhormonal


  Çfarë medikamente për të marrë gjatë hormonal menopauzës apo jo-hormonale ju mund të tregoni një mjek. Kjo do të varet nga gjendja e përgjithshme, sëmundjet dhe simptomat që lidhen. Shumica terapi hormon emërimet në menopauzë nuk është e nevojshme, për shkak se trupi përshtatet ndaj ndryshimeve.

  Droga Nonhormonal në menopauzë kanë praktikisht nuk ka contraindications dhe efektet anësore. Phytomedication - kjo do të thotë, bërë nga përbërësit bimor dhe të ngjashme me efektin e saj mbi estrogjenit. Kjo është, ata mund të japin të njëjtin efekt si droga sintetike. Sigurisht, veprimi i hormoneve natyrore më të dobët, por ata nuk janë 100% të sigurt, në mënyrë të sigurt që të konsultoheni me një specialist.
  Në fytoэstrohenыyhomeopatycheskye kulm përshkruajnë barna që kanë veti të ngjashme me hormonet seksuale femërore, dhe përgatiten mjetet që përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm.

  Mjetet juridike homeopatik në menopauzë, ka fituar komente të mira, dhe ekstrakte, të përfshira në përbërjen e tyre:
 • Remens - tsymitsyfuha, sanhvinariya, Sepia, lahezys dhe pylokarpus;

 • Feminal - tërfili i kuq;

 • Chi-Klim dhe Klimadinon - tsymitsyfuha;

 • Эstrovэl-tsymitsyfuha, soja, lë hithër, yams egër;

 • Ledis - Qui Dong, lule pasion, sarsaparylla, Spirulina.

 • Mjete edhe izoluara si Klymaksan, Trybestan, Klymakt-hel, Ovaryamyn, Femyvell, Menopace, Femykaps, furçë të Kuq dhe të tjerët.
  Droga homeopatike në menopauzë jo-hormonale gjithashtu të ndihmojë në uljen yyazytsirnist e tumoreve, të kompensojë për mungesën e kalciumit, të forcuar trupin e femrës, tregon qetë e Tides, normalizes pronat e gjakut.

  Phytoestrogens gjetur në soje, arra, rrushi i kuq, fara, bizele, jonxhë, fasule, tërfili ëmbël, xhenxhefil, lirin dhe HOPS.
  Këto ekstrakte bimore dhe bimëve janë bërë. Ato më të famshme janë: Ynoklym, Mastodinon, Klymafem. Të gjitha fondet kanë karakteristikat e tyre, përbërjen dhe përqendrimin e substancave të ndryshme, kështu që ato janë të përshtatshme për ju në kulm, mund të them vetëm një gjinekolog kualifikuar.

  Trajtim simptomatik


  Droga Nonhormonal në menopauzë përfshijnë jo vetëm trajtimin e zëvendësimit, por simptomatike. Pritjes elementët gjurmë dhe multivitamina ndihmon në përmirësimin për të gjitha proceset metabolike në trup, duke rezultuar në një grua të bëhet ushtrimi më pak nervoz, gjumë e saj normale tolerohet më lehtë.

  Kur thatë Mukoza vaginale duke përdorur qirinj të veçanta dhe ointments përmbajnë qumësht ose acid Hyaluronic, glycogen.
  Shumë nga të drejta seksi Balzac moshës përshkruara ilaqet kundër depresionit dhe qetësuesve: Persen, VITRUM Superstress, Novo Passit, Hrandaksyn. Ato ndihmojnë për të rregulluar gjendjen psiko-emocionale, për të luftuar stresin dhe lodhjen.
  Ilaçe që përmirësojnë statusin e grave në menopauzë, shumë nga të cilat ato që ju duhet, mund të them një mjek. Pra, nuk e bëjnë vetë-mjekoj dhe të shikojnë shëndetin tuaj.