Këshilla praktike se si të mos ketë të sëmurë me grip


Këshilla praktike se si të mos ketë të sëmurë me grip në lidhje me parandalimin e sëmundjeve. Siç e dini, sëmundja është më e lehtë për të parandaluar se sa për të trajtuar atë, madje edhe mjetet më efikase. Për më tepër, gripi - një sëmundje mjaft e vështirë, ka simptomat e pakëndshme dhe ndërlikimet e gripit në përgjithësi mund të veshin natyrës jashtëzakonisht të rrezikshme. Për qytetarin mesatar është ndoshta pika më e vështirë është gjithmonë si për të dalluar gripit nga sëmundje të përbashkët të ftohtë dhe respiratore akute për shkak se simptomat e tyre janë të ngjashme. Në të vërtetë, menjëherë të kuptuar se cilat prej këtyre sëmundjeve kanë goditur shumë e vështirë, dhe madje edhe gripi mund të ndryshojnë nga viti në vit manifestimet e saj.


Nga futja e saj në virusit të gripit trupi para simptomat e para të sëmundjes (periudhe inkubacionit) eshte zakonisht nga 1 deri 5 ditë. Pranuar të japë disa forma të gripit, të cilat ndryshojnë në peshën e sëmundjes.

1. Forma e lehtë është karakterizuar nga një rritje të lehtë në temperaturën e trupit të pacientit, në 38 gradë.
2. Në formë të moderuar të temperaturës trupore të pacientit të sëmurë e kalon 38 gradë, përveç kësaj, sëmundja shoqërohet me simptoma klasike: dhimbje koke, dobësi, djersitje e harlisur, rrufë, etj

3. gripi i rëndë shoqëruar me temperaturë të lartë (40 gradë dhe më të larta). Ndoshta simptoma pranimit si hallucinations, konfiskimet, gjakderdhje nga hunda, të vjella, etj
4. Forma Hipertoksychna. Kusht vdekjeprurës, vdekja të jetë e mundur. Kjo është veçanërisht e vërtetë për njerëzit që i përkasin grupeve të rrezikut: të moshuarit, fëmijët, pacientët me sistemet e dobëta imune.

Këshilla praktike se si të mos ketë të sëmurë me grip të ndjekë një qëllim shumë të rëndësishëm: për të bërë njerëzit të i kushtoj vëmendje të një sëmundje jo kur ajo e ka zotëruar atë. Parandalimi i sëmundjeve të gjitha më e rëndësishme se gripi manifestohet raste jo të izoluara dhe epidemi kaplon të gjithë njerëzit, ai i ekspozuar të gjitha grupet e popullsisë dhe moshës. Sigurisht, çdo këshilla se si të mos të marrë të sëmurë, jo garanci absolute që personi nuk do të duhet të takohen përsëri me grip, por ata janë të paktën në një farë mase të jetë i mbrojtur nga ndodhja e sëmundjes dhe të komplikacioneve të saj.


1. Inokulimi. Vaksinimi është metoda kryesore parandalues ​​i luftës kundër sëmundjeve të ndryshme infektive, duke përfshirë edhe gripin. Shumë njerëz argumentojnë se, pavarësisht imunizuar, ata ende kishte për të marrë të sëmurë me grip dhe gjoja vaksinimi i ndihmuar ata të dështuar. Është e vështirë të thuhet nëse kjo është me të vërtetë në fund të fundit, pothuajse e pamundur të parashikohet saktësisht se çfarë lloj i virusit të gripit do të përhapet në një periudhë të caktuar kohe. Për më tepër, siç u përmend tashmë, shumë njerëz ngatërruar me simptoma të gripit simptoma të ftohtë apo sëmundje respiratore akute, vaksinimi është pikërisht për shkak të gripit, dhe jo nga ato të sëmundjeve të ngjashme.


Çfarëdo ajo ishte, ekspertët rekomandojnë duke bërë të shtëna gripit për ata që duan të mbrojnë veten dhe të dashurit e tyre nga kjo sëmundje. Koha më optimale për vaksinim kundër gripit - vjeshtë, vaksinimi mund të bëhet që nga fëmijëria e hershme (pas arritjes 6 muaj.). Përveç faktit se vaksinimi nuk garanton imunitet të plotë nga gripi, vaksinimi ka disa disavantazhe të tjera, të cilat përfshijnë: disponueshmërinë e disa contraindications (shtatzënisë, alergji), mundësia që pas vaksinimit të kenë simptome (ethe, rraskapitje, të dridhura), përveç se veprimi vaksinuar jetëshkurtër, sepse antitrupat përfundimisht të zhduket.


2. Duke përdorur përgatitjet veçanta. Për të përmirësuar sistemin imunitar dhe të bëjë trupin të mbrojtur veten kundër sëmundjeve rekomanduar adjuvants. Më të dobishme prej tyre janë të natyrshme, të tilla si xhensen, xhensen siberian, lemongrass, Echinacea purpurea dhe të tjerët. Përdorimi i tyre është optimale në periudhën e vjeshtës dhe zyyazykay kur ka një yyazytsirnist lartë epidemia e gripit. Disavantazhi Immunostimulants është fakti se zbatimi i tyre ka shumë contraindications tilla si shtatzënisë, sëmundje të mëlçisë, etj Përveç kësaj, shumë ekspertë në pyetje efikasitetin e tyre të lartë.


3. Masat për forcimin e përgjithshme shëndetësore dhe ngre rezistencën sëmundje. Zakonisht këshilla praktike mbi ushqimin e duhur, forcim, përdorimi i komplekseve vitaminë-minerale përfshijnë udhëzimet e përgjithshme dhe masat. Këto metoda rrit rezistencën e trupit ndaj infeksioneve të ndryshme, njerëzit në përgjithësi bëhen të shëndetshme dhe montues. Duhur, dietë të ekuilibruar projektuar për të njom të trupit me të gjitha të nevojshme për të vitamina dhe elementët gjurmë, pa të cilat është e pamundur të flitet për shëndetin normale. Në mot të ftohtë, mungesa e ushqimeve të pasura me vitamina, plotësohen duke përdorur vitamina dhe minerale komplekset që mund të blihen në barnatore. Fitness, forcim, forma aktive e rekreacion - të gjitha këto masa të kontribuojë në forcimin e përgjithshëm të organizmit dhe mbrojtjen e tij të suksesshme kundër viruseve të gripit.


4. Përjashtimi i predisposing faktorëve në zhvillimin e infeksioneve dhe për të zvogëluar rezistencën. Është e rëndësishme për të monitoruar mirëqenia e tyre është gjithmonë dhe kudo. Shmangni lodhje, stresi, depresioni, pasi e gjithë kjo provokon dobësuar funksionet mbrojtëse të trupit, ul imunitetin tonë. Patjetër duhet të monitorojë mënyrën se si ne veshje, ajo duhet të marrë parasysh kushtet e motit, duhet të përpiqet për të shmangur dridhura.

5. Mbrojtja nga infeksioni. Është e rëndësishme për të shmangur plotësisht të ekspozimit ndaj virusit të jetë e mundur. A nuk shfaqen në zonat me përqëndrime të mëdha të njerëzve gjatë epidemive. Nëse keni për të komunikuar me personin e sëmurë, mundësisht i veshur me një fashë garzë.