Tides në menopauzë, si të përballen me vnezanыm ngrohjes


Tides - është shtyer pabazë pakontrolluar e lëkurës së qafës, fytyrë, gjoks dhe djersitje e harlisur.
Nga niveli i hormoneve seksuale varet nga funksionimin normal të shumë organeve. Në këtë drejtim, pas shfaqjes së menopauzës, kur nivelet e estrogjenit në rënie trupin e femrës ka nevojë për t'iu përshtatur kushteve të reja. Kjo vlen për sistemin e disfunksionit thermoregulation që çon në Tides. Gratë dorëzojë sulme të forta siklet papritur të ngrohjes.

Shkakton Tides në menopauzëTides ndodhin gjatë menopauzës për shkak të ndryshimeve në nivelet e hormoneve me kalimin e kohës. Estrogjenit të ndikojë direkt në qendër thermoregulatory vendosur në hypothalamus. Kjo qendër plotëson të gjitha proceset e kthimit dhe akumulimin e nxehtësisë. Me mungesën e estrogjenit në hypothalamus vijnë raporte të rreme të mbinxehje dhe përfshinte mekanizmave "kursyer" e trupit: enët e gjakut zgjerohet, quickens rrahje zemre, djersë është liruar.

Simptomet e flashes nxehtë gjatë menopauzës


Tides ndodhin gjatë menopauzës pothuajse të gjitha gratë. Ndërsa kohëzgjatja dhe ashpërsia e sulmeve të ngrohjes thjesht individuale. Ndonjëherë Tides ndodhë disa muaj apo edhe vite para menopauzës. Që nga sulmi i ngrohjes zgjat nga 30 sekonda deri në disa minuta. Më e vështirë kjo simptomë të tolerojë gratë me menopauzë të hershme apo artificiale.

Shtyer të lëkurës shkaktuar nga vasodilatation dhe kujton mbinxehje në diell. Në disa raste aty para rrymat baticore atmosferë (agjitacion, ankth) si ata të përfundojnë me një ethe. Gruaja blushes, djersitje, nuk ka rrahje zemre të shpeshta dhe të parregullt, asaj i mungon ajrit. Ndonjëherë edhe me fluksin e nxehtësisë festohet marramendje, vjellje, turbullt të lehtë të ndërgjegjes dhe dhimbje koke. Shpesh djersitje në mënyrë intensive për shkak të erë e seksit më të drejtë ka për të marrë një dush dhe të ndryshojë rrobat.

Nuk mund të Tides gjatë natës. Ndërsa sulmet janë të qetë, por ajo zgjohet nga një ethe. Djersitje natën mund të shkaktojë shqetësime gjatë gjumit, lodhje dhe nervozizëm në rritje. Dhe të gjitha simptomat së bashku nga ana tjetër mund të shkaktojë imunitet të ulët dhe rritjen e diabetit yyazytsirnist, osteoporozën, depresioni dhe sëmundje kardiovaskulare.
Në menopauzë më pak të rënda ndodh në deri në 10 flashes nxehtë në ditë, me një rëndë - më shumë se 20. Ato zakonisht shfaqen në një kohë të caktuar të ditës. Frekuenca e sulmeve të ngrohjes ndikuar fuqimisht nga faktorë të ndryshëm nxitje:

 • ankth, stres;

 • temperaturë të lartë jashtë (vaskë të nxehtë e diellit);

 • Sëmundjet extragenital;

 • Konsumi i tepërt i ëmbëlsirat, kafe dhe alkool;

 • brendshme shumë të ngushtë;

 • përdorim të mprehtë apo të nxehtë;

 • ndikimi i burimeve të nxehtësisë (ngrohje);

 • sportive intensive të trajnimit;

 • pirja e duhanit.

 • Si të shpëtoj nga Tides


  Trajtimi i flashes nxehtë në menopauzë - ka disa këshilla për të hequr qafe të menopauzës pa mjekim, dhe ato duhet të përdoren për herë të parë. Këto rekomandime nuk eliminojnë plotësisht flashes nxehtë, por thjesht të zvogëlojë frekuencën dhe zbutjen e ekspozimit.

 • Në valën e lartë duhet të qetësohen dhe të ngadalshëm, frymë thellë barku, nganjëherë duke mbajtur frymën.

 • Shpëtoj e flashes nxehtë dhe simptoma të tjera të menopauzës, duke përdorur një humor të mirë dhe qëndrim pozitiv. Kujdesuni për sistemin nervor. Shmangni emocionet, stresi, tension nervor.

 • Më shpesh hedh në dhomë, në të cilën janë, nëse është e nevojshme, përdorni Humidifiers, pastrit.

 • Liri gjatë gjumit, dhoma duhet të jetë i ftohtë, ju mund të para-ftohtë vënë atë në frigorifer ose duke përdorur shishe akull.

 • Limit proteina dhe mish. Kthejeni mbi dietë e bishtajore, perime, arra, soje, fruta, fara liri, drithëra. Pini më shumë ujë. Shmangni erëza, yndyrore, ushqime të kripura, kafe dhe alkool.

 • Një mënyrë jetese aktive ndihmon të shpëtoj nga flashes nxehtë, më e përshtatshme për këtë ecje dhe not, dhe yoga, palestër, vallëzimi.

 • Rrobat secili e seksit më të drejtë gjatë menopauzës duhet të jetë jo vetëm e bukur dhe në modë, por edhe të rehatshme, te bollshme me pëlhura natyrore (fije mëndafshi, liri dhe pambuku). Shmangni ngushtë, sintetike dhe rroba të ngushta. Gjëra të tilla janë të vështira dhe të dobët ventiluar thithin lagështi.

 • Konsideroni faktorët më lart nxitje dhe për të shmangur ato.

 • Droga hormonale


  Në qoftë se ndryshimet e jetesës nuk ndihmojnë me menopauzë dhe flashes nxehtë janë në mjek të rëndë grua mund të përshkruajnë terapi zëvendësimi të hormoneve. Aplikimi i këtyre barnave efektive kundër sulmeve të ngrohjes. Kjo është për faktin që ata janë të përbërë nga estrogjenit, i cili i mungon trupit. Kjo efekt terapeutik për shkak të hormoneve mungesën.
  Por përdorimi i këtyre barnave gjatë menopauzës ka një numër të madh të contraindications më serioze prej tyre - tensioneve të kancerit. Ky përkufizim do të thotë se një grua ka gjakderdhje mitrës apo shenjat tregon simptomat e para të kancerit të mitrës dhe qafës së saj, gjirit, ovarian dhe hormonet e tjera gjithashtu nuk të destinuara për trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë, koagulimit të gjakut dhe thromboembolism. Vetë nuk mund të bëjë para! Gjithmonë konsultoheni me mjekun tuaj! Para mjekim është përshkruar zakonisht disa manipulim koagulimit, vija Citologjia, mammograms, ultrasounds legenit dhe gjoksin, analizat e gjakut.

  Ndonjëherë një grua nuk ka manifestime objektive malinje, por hormonal mund të "zgjohen" Vetëm fillon keqdashje. Në ditët e sotme kanceri i tensionit është shumë i madh, kështu që pa arsye të mirë pas 45 vjetësh, provokim tepruar në çdo gjë.

  Agjentët Nonhormonal


  Lehtësimi shfaqjet e menopauzës mund të përdorni phytoestrogens, të cilat janë përbërësit natyrore të komponentëve. Ne duhet të kujtojmë se duke marrë çdo mjet e nevojshme për të diskutuar me mjekun tuaj. Phytoestrogens përdorimi të zgjatur mund të shkaktojë alergji.

  Mungesa e vitaminave gjatë menopauzës mund të përkeqësojnë simptomat e pakëndshme. Prandaj, trajtimi i flashes nxehtë gjatë menopauzës përfshin vitamina.
  Për të qetësuar sistemin nervor sedativë emëruar. Ky grup përfshin Motherwort dhe Corvalol, ata marrin një kohë të gjatë, që ishte rezultat i dukshëm.
  Me kujdes duhet të merren për të ilaqet kundër depresionit të ndryshme. Ata janë përdorur vetëm në sindromin patologjike klimaterike. Këto mjete përfshijnë paroxetine, velanfaksine, citalopram, sertraline dhe fluoxetine.

  Ndër mjetet juridike homeopatik janë përdorur shpesh - Klymaktoplan, Pulsatilla, Klymakt-hel, Sepia, Klimadinon dhe Lahezys.

  Mjetet juridike popullore


  Mjetet juridike popullore në baticë të sigurt dhe të ndihmuar të heqin qafe e manifestimeve pakëndshme të efekteve anësore. Bimore Salvia është mjaft e njohur për femrat pas 50 vjet. Thjesht krijoj atë në vend të çaj në mëngjes dhe gjatë ditës. Pije zierje duhet të jetë të paktën 2 javë.
  Nëse batica filloi në shtëpi, ju mund të heq këmbët në ujë të nxehtë apo të marr armët.
  Pagjumësi, stres dhe presion rritjen e rekomandueshme të përdorni çaj bimor me rigon, kamomil, nenexhik dhe rrënjë sanëz.

  Ekstrakte mjaft efektive e murriz, horsetail dhe arre mure.
  Gjëja kryesore për të mbajtur një qëndrim pozitiv dhe të marrë ilaçe të përshkruara nga një mjek dhe mjetet kit shtëpi. Ju jeni i sigurt për të gjetur një recetë nga Tides për t'ju ndihmuar.