Arsyet që pengojnë një grua për të mbetur shtatzënë


Gratë që janë planifikuar shtatzëninë, shpesh nuk e marrin parasysh disa faktorë që mund ta parandalojnë atë. Së pari, gratë për pjesën më të madhe mjaft i sigurt se të shtatzënisë - një proces i natyrshëm që ndodh si me magji në dëshirën e parë për t'u bërë nënë. Në fakt, ka arsye që parandalojnë një grua për të mbetur shtatzënë për disa kohë ose për jetën.
Së pari, arsyet që pengojnë të shohim një rezultat pozitiv në një test për shtatzëninë e lidhura me humor psikologjike. Psikologët thonë se në qoftë se ju mbërthyer në qëllimin tim, ju mund të merrni një rezultat krejtësisht të kundërt. Disa tavolinë gati për të studiuar literaturë mbi planifikimin e shtatzënisë, prindër dhe madje edhe duke marrë lindjes gratë. Obsesioni i dëshirës së tij për të vënë të ashtuquajturën "bllok": trupi reziston. Obsession bëhet një nënë mund të shfaqet kur gratë duan të kenë një fëmijë për të zgjidhur problemet e tyre këtë: për të pajtuar me burrin e saj, për të ruajtur familjen, të marrë lejen e lindjes. Fëmijë nuk mund të shpëtojnë nga problemet që prekin vetëm të rriturit. Pra, mos merrni varur deri, trupi - është pjesë e natyrës, e cila do të punojë vetëm si e nevojshme. Por një uyazytsiKa arsye shumë serioze që pengojnë prindërit bëhen. Për shembull, sëmundjet gjinekologjike dhe inflamacion i organeve të sistemit riprodhues femëror. Sëmundjet si fibromë, polycystic, sëmundjet dhe inflamacion të tubave fallopiane, Endometrioza nuk lejojnë ovulacionit dhe fekondimi ndodh, që parandalojnë një grua për të mbetur shtatzënë. Pas disa sëmundje mund të zhvillojë pengim të tubave fallopiane, e cila pengon shtatzëninë.
Zakone të këqija, të tilla si pirja e duhanit, mund të ndërhyjë në masë të madhe me të gjithë, madje edhe përpjekjet më të kujdesshëm që të ketë një fëmijë. Nikotina, e cila hyn në trup, të ndikojë negativisht në procesin e ovulacionit në trupin e femrës. Nëse një person pi duhan, atëherë ai ndryshon lëvizshmëri të spermës, dhe ka probleme me mbledhje. Pra, para se të planifikoni shtatzëninë duhet vidyazykatysya pirjen e duhanit dhe efekte të tjera të dëmshme në trup.

Pasioni për kafe mund të parandalojë një grua për të mbetur shtatzënë. Nëse ju nuk pini më shumë se dy gota në ditë, është një yyazytsirnist madh reduktuar pjellorisë, pra, aftësia për t'u bërë shtatzënë.

Në pjellorisë prek gratë dhe të sëmurë, dietë paekuilibruar. Tifoz i dieta mund të presin disa surpriza e keqe, kur duke u përpjekur që të ketë një fëmijë. Në kufizime të rënda në ushqim është thyer hemoglobinë rregull dhe ndryshimet hormonale, dhe kështu kur planifikimin e shtatzënisë nuk mund të kufizojnë veten për ushqim dhe për të braktisur shumë produkte. Nuk ka gëzim humbur tre ose katër kilogramë mund të përputhen me gëzimin e amësisë. Dhe shkaqet e shpeshta që parandalojnë ndjehen këtë gëzim lidhur me mungesën e vitaminave dhe mineraleve në trup. Para se të planifikoni shtatzëninë dhe gjatë është e nevojshme të përfshihen në dietën e peshkut të detit, vaj ulliri, Kastrati, vezë, vaj cod mëlçisë, bukë miell i pasitur. Nga gjysmë vidyazykatysya më të mirë, dhe sigurisht nuk rekomandohet të përdorin salcice, ëmbëlsira dhe produkte të tjera me origjinë të panjohur.


Gratë që janë të përfshirë në sport, mund të ketë probleme konceptues. Për shembull, një ushtrim kompleks pushtetit, stërvitje aerobic dhe palestër, të cilat përfshijnë gjarpërues papritur e shtypit dhe kërcyer, mund të ndikojë negativisht në trup kur duke planifikuar një shtatëzani. Por, megjithatë, në qoftë se ju të ushtruar për dhjetë vjet, dhe trupi juaj është i mësuar me presione të forta, ata kanë gjasa të ndikojë në fertilitetin. Kur planifikoni një shtatzëni mund të bëjë vallëzimi bark (është quajtur edhe "valle e pjellorisë"), yoga, not, e cila relakson trupin e mirë, por ajo forcon muskujt. Në vjeshtë ekstreme nuk mund të jetë plotësisht vidyazykatysya e ushtrimit nuk mund të, sepse kur jeta i ulur fillon ngecja e gjakut në organet pelvike, e cila pengon fekondimin. Shkelja e qarkullimit të çon në ngjitës proceset, nga e cila nuk ka ovulacionit.


Arsyet që pengojnë fekondimin, shpesh të shoqëruara me ndjenja nervor dhe stresi. Ata vetëm të parandaluar grua për të mbetur shtatzënë dhe nëse ka në jetën e çdo ditë. Problemet në punë, vështirësi në marrëdhëniet me burrin e saj ose të dashurit, emocionet, eksitim dhe dështime nervor - e gjithë kjo ndikon në shëndetin. Por mungesa e shtatzënisë për këto arsye - nuk vendimi përfundimtar. Mendoni se si ju perceptojnë çdo gjë që ndodh përreth, nuk nervor në xhingërima dhe nuk marrin gjithçka për zemër. Duke marrë disa droga qetësues, kontrolloni me mjekun tuaj në qoftë se ajo nuk do të ndikojë në fertilitetin në të ardhmen, e cila, në qoftë se ju nuk e përdorni masa, mund të vijë në çdo moment.


Mungesa e shtatzënisë mund të shoqërohet me mungesën e vitaminave. Trupit që kërkon vitaminë ushqyerit, nuk janë gati për ndryshime të tilla të mëdha si shtatzënisë dobësuar. Pra, kur planifikimin e shtatzënisë, mjeku juaj mund të përshkruajnë vitaminë E dhe acid folik. Në praktikë, këto metoda të zgjidhur problemin e mungesës së shtatzënisë është shumë efektive. Por të marrë vitaminat shumë menduar absolutisht e pamundur. Sasive të tepërta të vitaminave, të cilat përmbajnë shumë antioksidantë të shkelë ovulacionit dhe punë ovarian. Veçanërisht e rrezikshme konsiderohen Vitaminat A, C dhe carotenoids dhe flavonoids.

Të gjitha arsyet e mësipërme për mungesën e shtatzënisë është sigurisht e rëndësishme dhe domethënëse. Por në qoftë se shtatzënia nuk ndodh brenda një viti të jetës aktive dhe të rregullt seksuale, kjo tashmë është e mundur të mundë ankth.