Në lidhje me atë sëmundje që ata thonë thonjtë ndryshuar


Gozhdë është një pjatë të kreatinë, të cilat janë të vendosura në këpucë me majë dhe duart dhe këto pllaka pasme ngjitur dhe sipërfaqësore njëra anë në cuticle ose kreshtat gozhdë ato kryesisht kryejnë funksione mbrojtëse. Thonjtë, si flokët, me pothuajse një përbërjen, strukturën, e cila ndodhet keratin, aminoacidet dhe cisteina. Si pjesë e cysteine ​​është squfur, i cili kontribuon proteina - keratin bëhet e vështirë, kështu që më shumë cysteine, dhe në përputhje me rrethanat, squfurit në trup, aq më e vështirë do të jetë thonjtë. Megjithatë, duhet të theksohet se përveç squfurit të thonjve janë zink, selen, fosfor, krom, kalcium dhe në mungesë të tyre, thonjtë e humbin pronat e tyre dhe të fillojnë të lënduar. Thonjtë modifikuar gjithmonë tregojnë cilat elementët gjurmë mungon në trup, dhe për të shtuar. Pjatë gozhdë rritet shumë më ngadalë se flokët dhe rigjenerimin e pjatë gozhdë është gjashtë muaj, por rritja e thonjve të ndikuar nga disa faktorë, funksionet e ndryshuar të hormoneve në trup, veçanërisht gjatë shtatzënisë.


Edhe në rastin kur elementet e një ushqimi mungon vitamina, proteina, yndyrna, amino acidet esenciale dhe gjurmë, e cila çon në metabolizmin dhe proceset e tjera në trup, pasqyruar gjendjen e pjatë gozhdë. Duke pasur parasysh se pjatë gozhdë qëndron në shtrat dhe është e rrethuar në tre anët kreshta gozhdë, dhe nën thonjtë është një rrjet i madh i enëve të gjakut dhe mbaresa nervore që janë të lidhur me të gjitha organet e trupit të njeriut. Prandaj, të gjitha ndryshimet patologjike që ndodhin në trup të ndikojë në gjendjen e pjatë gozhdë. Doktor studiuar patologji të ndryshme mund të përcaktojë se çfarë sëmundje që ata thonë thonjtë ndryshuar.


Në rastin kur pjatë gozhdë fillon të marrë një formë konveks, ajo mund të tregojë tuberkulozi, kjo tregon një drite të ndritshme në bazën e gozhdë, e cila i ngjan një hënë, që tregon se tuberkulozi kongjenitale. Kur pjatë gozhdë merr formën e pa ngjyrë lustër veshura thonjtë, ai thotë se ndërprerja e sëmundje të mëlçisë apo hepatiti. Pjatë ndryshuar gozhdë thotë shumë, dhe ata ndryshojnë jo vetëm në formë, por edhe nga ngjyra, krapynkam lehtësim dhe gozhdë. Por ajo duhet të marrë parasysh se ndryshimet në trup ndikon në gjendjen e pjatë gozhdë, por sëmundja më e gozhdë janë të ngjashme me sëmundjet e organeve të brendshme. Për shembull, mungesa e elementeve gjurmë, si dhe sëmundje të mëlçisë, gozhdë do të vazhdojë të jetë e verdhë dhe për sëmundjet e sistemit kardiovaskular dhe mungesës së bakrit në trup, gozhdë do të jetë kaltërosh. Në çdo rast, një person mund të ndryshojë roje ngjyra, dhe ai do të drejtohet te mjeku. Kur sëmundjet ngjitëse dhe helmim nga merkuri dhe arsenik, në kundërshtim me funksionet e gjëndrave endokrine, pjatë gozhdë shfaqet pikë të errët.


Ajo duhet të mbahet mend se në një organizëm të shëndoshë gjithmonë thonjtë trëndafili ngjyrë me një hije matte dhe formën e gozhdë nuk duhet të shtrembëruar dhe nuk ka marrë forma të tjera të cilat ne tani flasin. Kur një person dhemb shpretkë, gozhdë do të jetë i sheshtë ose i shpuar, dhe për sëmundjet e shtyllës kurrizore dhe palcës kurrizore bëhet gozhdë formë trekëndëshi. Në rastin kur thonjtë kafshonin, kjo sugjeron sëmundjet e sistemit nervor qendror dhe mosfunksionim e gjëndrave seksi në gra, burra nazrevavshem e gastrit. Kur thonjtë bajame formë vija mund të flasim për reumatizma, dhe një gozhdë është i shtrirë në pacientët me diabet. Thonjtë e modifikuara me infektimi parazitare shfaqen rrafshuar, formë grimcuar dhe është gozhdë konkave në alkolikët. Në njerëzit agresive dhe e keqe që kanë çrregullime mendore, trupë gozhdë bëhet formularin bulavovydnuyu në rast se fillon të zhvillohet tumori kancerogjen bëhet trubkovydnuyu gozhdë dhe formë të lartë. Sheshtë dhe lakuar pjatë gozhdë sugjeron astmës, por konveks dhe gozhdë atë hënë të madhe të bardhë, siç ndodh kur një person zhvillon tuberkulozi pulmonar në mungesë të një hënë tashmë duke folur për sëmundje organike të zemrës.


Absolutisht thonjtë bardhë janë sëmundja Addison, kur lëvore prekur veshkave dhe qumështi - të bardhë janë të kesh të mëlçisë, gangrenë e zezë diabetik dhe zhvillimin e trombozës së arterie brachial. Nëse një person zhvillon një Ulçera në stomak, thonë hije të verdhë në pjatë gozhdë, ose në çrregullime të qarkullimit të gjakut të njeriut, dhe kur thonjtë janë blu, ajo është dështimi i dukshëm zemrës. Megjithatë, duhet të theksohet se thonjtë ndryshojnë ngjyrën nga nikotina, ose kur një person fillojnë të shfaqen gurëve të tëmthit. Kur thonjtë shfaqen shenjat apo linjë vertikale, kjo sugjeron malabsorption në të zorrës së trashë dhe zhvillimin e dysbiosis. Nëse një person është i sëmurë për një kohë të gjatë me diabet, të flasim për këtë njolla të bardha në të gjithë pjatë gozhdë, ajo sugjeron një nivel të lartë të sheqerit në gjak dhe metabolizmin e karbohidrateve duke trazuar. Nëse trupi është mungesa e kalciumit, thonjtë shfaqen pika të vogla të bardha dhe të verdhë dots, janë në shkelje të metabolizmit lipidet, njollat ​​e mëdha të verdhë në kundërshtim me tru. Gratë duhet të dini nëse ju filloni ndarjen në fund të pjatë gozhdë gozhdë ose të rritet në mënyrë të pabarabartë, kjo do të thotë se problemi fillon me vezore dhe pacientit në vezore në të cilën këto ndryshime ndodhin dorë. Ne konsiderohet si çështja e asaj sëmundje thonë ata ndryshuan thonjtë dhe duhet theksuar se ekziston njëjta ose të ngjashme ndryshime në sëmundjet e vetë, ose për shkak se një mjek me përvojë pa ndryshuar thonjtë, të marrë këtë në konsideratë thonjtë, por do më tej diagnozën e sëmundjes në të cilën trupi e ka ndryshuar gozhdë pjatë.