Produkte që çojnë në formimin e gurëve në veshka


Sëmundje kronike të mushkërive është sëmundja më e zakonshme e veshkave, ndërsa të paturit e gur ose siç quhen gurë.
Shfaqja e gurëve është me anë të reshjeve dhe kristalizimin e kripërave urinar, si dhe formën dhe madhësinë e gurët janë shumë të ndryshme, nga disa milimetra deri në disa centimetra.
Forma gur është shumë e ndryshme, ato mund të jenë gurë të çuditshme apo të rrumbullakëta janë formuar dhe shumica e popullsisë së rritur. Shumë shpesh kjo patologji ndodh në meshkuj.

Megjithatë, gurët mund të ndodhë në çdo moshë dhe madje edhe fëmijët, por kryesisht ato shfaqen gjatë periudhës së 25-55 vjetësh dhe tek fëmijët, ata janë jashtëzakonisht të rralla.


Sëmundjet të tilla janë të shpeshta acarimin dhe gurë në zhvillim kryesisht në dy veshkat dhe e quajti atë si një urolithiasis dypalësh.
Shkaqet e gurëve në veshka janë të ndryshme, dhe një nga arsyet kryesore nuk janë produkte që çojnë në formimin e gurëve në veshka.
Për më tepër shkaktojnë gurë, infeksion të traktit urinar janë si pyelonephritis dhe glomerulonefriti. Shkaku i formimit të gurit, janë proteina dhe bashkëngjitni veten në kristalet e kripës që e bën të mundur për të formuar një gur

Veçanërisht ndikon në formimin e gurëve dhe mungesa e ushtrimit në këtë rast ka shkelur shkëmbimit të fosforit dhe kalciumit, e cila shkakton formimin e gurëve.
Siç kemi përmendur, produktet, këto përfshijnë kryesisht mish, të cilat janë faktorët kryesorë të urolithiasis.
Arsyet mund të jenë sëmundje e trashëguar dhe kongjenitale veshkave që provokon një rrjedhje të urinës dhe është i stagnimit të saj.
Formimi i gurëve në veshka mund të jenë në kundërshtim me traktin gastrointestinal, dhe thyerje të shpeshta të kockave, të shkaktojë një shkelje të metabolizmit të kalciumit dhe fillon akumulimin e substancave të veçanta që mund të shkaktojnë formimin e gurëve.


Formimi i gurëve në veshka, zakonisht zgjat disa muaj, por shpesh ndodh në pak vite dhe mund të konsiderohet si faktor kryesor, në këtë rritje të ngjeshur në urinë, me përjashtim kripëra, por proteina, sidomos kur pyelonyfryte.
Concretions në veshkat mund të formohet kur kripëra të fillojnë të vendosen në grimcat e vogla të proteinave dhe proteina, në këtë rast shërben si një skelet për gur të ardhmen.
Së pari, ka gurë të vogla, dhe ata mund të kalojnë nëpër uretër, por kur gurët janë të fiksuara në veshka, dhe nuk mund të dalë në urinë, në të cilin rast ata fillojnë të rriten në mënyrë të konsiderueshme në madhësi dhe në pak vite ata mund të kenë disa cm.

Gurët në veshka janë të formë të ndryshme, madhësi dhe përbërjen.

Zakonisht gurë janë të ndarë në përbërjen kimike të natriumit dhe amonit urate, gjithashtu mund të jetë përzier me gurë përbërjen kimike.
Nuk mund të jenë gurë përmbajnë fosfateve, ajo brushytы, apatite, vytlokytы dhe gurë përmbajnë magnez, ajo nyuberytы dhe struvytы.
Megjithatë, gurët më të zakonshme oxalate kalcium, dhe ajo vedellyt vevellyt dhe proteinave apo cystine gurë.
Një shumëllojshmëri e tillë e gurëve, në përbërjen e tij kimike varet nga ushqim e njeriut.

Gurët kanë një formë të ndryshme nga të vështirë të qetë.
Prania e gurëve në veshka mund të shkaktojë dështim i veshkave, e cila mund të çojë në humbjen e njërit, por ndonjëherë dy veshkat.
Gurët në veshka çon në bllokimin rrjedhjen e urinës nga veshkat dhe kështu shkatërrimin e veshkave mund të ndodhë.

Para formimin e gurëve mund të shkaktojë çaj të nxehtë, e cila përmban sasi të larta të oxalate, ajo është një nga elementet kryesore, e cila çon në formimin e gurëve në veshka.
Sidomos çaj të dëmshme të ftohtë ftohtë më mirë për të zëvendësuar atë me ujë të thjeshtë.

Përveç përdorimit të produkteve të tilla si qumështi, portokall, salads, përdorni sasi të mëdha të patate, arra, raven, çokollatë dhe spinaq.
Gurë janë të ndarë në fosfat, karbonat dhe urate, sepse përdorimi i produkteve të tilla, fruta dhe perime, si dhe qumësht, të fillojnë të zhvillojnë fosfat rock.

Gurët në veshka karbonat zhvillohet kur konsumojnë ushqime të pasura me kalcium, këto përfshijnë djathë, kos, djathë dhe qumësht.
Gurë Urate janë formuar kur njerëzit konsumojnë një sasi të madhe të produkteve që përmbajnë urinës, dhe këto përfshijnë supë mishi, veshkave dhe mëlçisë.

Prandaj, çdo person i cili gjendet në rritjen e gurëve në veshka duhet të kufizojnë veten për përdorimin e këtyre produkteve.
Që nga formimi i gurëve fosfat është e mirë për të ngrënë, produktet e miellit dhe vajra bimore, peshku dhe sasi të vogla të mishit të ligët, në këtë rast ato produkte podkyslyat gur, dhe ata fillojnë të shpërbëhet, por formimi i gurëve të tilla nuk duhet të pini shumë ujë.

Në formimin e gurëve karbonat duhet të hani mish, gjalpë, vezë, peshk, miell dhe bollgur enët.

Në rast të gurëve urate rekomandohet të hahet yndyrna vegjetale, peshk, mish, por në asnjë rast nuk pi lëng grejpfrut, ajo i mundëson të përshpejtuara gurë rritja urate.
Mënyra Taki, ka gjetur se produktet të çojë në formimin e gurëve në veshka, dhe nuk duhet të hahet, por së pari ju duhet për të gjetur se çfarë lloji i gurëve me të cilën përbërja kimike që ata zhvillojnë në veshkat. Në këtë rast, ju duhet të hani ato ushqime që jo vetëm të reduktuar ose të ndaluar zhvillimin e gurëve, por do t'i shkatërroj plotësisht.