Produktet që nuk duhet të merren me dhimbje koke


Dhimbje koke është një sëmundje e zakonshme, por, megjithatë, shumë besojnë se dhimbje koke nuk është konsideruar si një shenjë e sëmundjeve të rënda, por ajo nuk është.
Në rastin kur dhimbje koke është shumë më e fortë se më parë, ndihma e nevojshme mjekësore.
Në thelb dhimbje koke shkaktohen nga stresi, presionin e gjakut, dhe janë të grumbulluara dhimbje apo migrenë.
Dhimbje koke Tension lidhen me tensionin e muskujve të shpinës, supet dhe qafën, përveç dhimbje të tillë mund të shkaktohet nga psikologjike ose emocionale e stresit, ankthit apo depresionit.


Shkaku më i zakonshëm i dhimbje koke është tensioni i gjakut, por dhimbje e tillë mund të shkaktojë ushqim kështu që ju duhet të dini që produktet që nuk duhet të merren me dhimbje koke.

Në rastin kur dhimbje koke që rrënoi njeriun për disa javë, në këtë rast, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.
Histaminno Cluster Dhimbje të varur ose dhimbje koke janë mjaft të forta, dhe ata janë shpesh në të moshës së mesme dhe të vjetër, ata mund të shpejt të përkeqësohet dhe të zgjasë të paktën dy orë.


Migrenë zakonisht i lidhur me një ndryshim në sistemin nervor dhe lirimin e kimikateve në tru.
Shkaktuar mekanizmat e migrenë mund të jetë stresi, faktorët e mjedisit, kafeina, alkooli, dritë të ndritshme, lodhje dhe uria.
Kur dhimbje koke filluan dhimbje të ngrirë, një ndjenjë e presionit në qafë dhe në kokë, si dhe një ndjenjë të tensionit, ndjen një ndjenjë të shqetësimit dhe rrit performancën e njeriut përditshme.
Në këtë rast, ju mund të relaksoheni duke përdorur vetë-hipnozë, meditim, hipnozë ose të shpëtojnë nga problemet, dhe mos hani ushqime që nuk duhet të merren me dhimbje koke.


Dhimbje Cluster shprehet në dhimbje akute në sy, dhe dhimbje e tillë mund të përsëritet disa herë në ditë, duke filluar me sytë e përlotur, qepallat fryrë. Kur grumbulluara dhimbje të shkoni në shtrat nuk është e nevojshme, për shkak të faktit se dhimbja mund të përkeqësohet ndihmojë vetëm një mjek dhe drogë e përmendura në mënyrë specifike.
Dhimbje në migrenë zakonisht pulsating, me rritjen e shkallë të ndryshme të intensitetit dhe dhimbje të tillë të përqendruara në gjysmën e kokës, dhimbja intensifikuar kur ecin, kur ndriçon një dritë të ndritshme, të përzier fillon të shfaqet.

Me dhimbje pas lëndime menjëherë të shkojnë te mjeku, dhe kur dhimbje koke të shoqëruara nga të vjella dhe ethe dhe qafë të fortë, ku është e pamundur për të prekur mjekër në gjoks. Gjithashtu duke filluar për të zhvilluar dobësinë e armëve dhe këmbët, ose mpirje e tyre nuk është edhe ecje pasigurt, vizioni është i mbuluar në mjegull, dhe kjo është e vështirë, në këtë rast, ju duhet menjëherë të kërkojnë ndihmë mjekësore.
Kodi kanë përsëritur dhimbje koke, dhe vini re se ata të fillojnë të zhvillojnë pas ngrënë ushqime të caktuara, atëherë çdo person duhet të dinë se cilat ushqime shkaktojnë atij një dhimbje koke, dhe se nuk duhet të merren me dhimbje koke.


Ajo ka qenë prej kohësh e njohur se rritur përdorimin e pijeve alkoolike dhe ujë soda çuar në humbjen e elektroliteve, bilanci kalium është e thyer dhe natriumit meve, por ata kërkojnë përdorimin e ujit shtesë.
Prandaj patate të pjekur në këtë rast do të bëjë asistencën më të efektshme në lidhje me faktin se struktura e saj është një sasi të madhe të kaliumit, por frutat dhe perimet gjithashtu përmbajnë kalium, kështu dhimbje koke ata gjithashtu do të ndihmojë.
Ironikisht, por dehidratim të çon në dhimbje koke të rënda, kështu dhimbje koke nuk duhet të pini pilula dhimbje, por të hahet më mirë sasi të vogla të shalqi, ajo është e pasur me ujë dhe elementët gjurmë.


Dhimbje koke mund të shkaktojë ushqime që përmbajnë msg, dhe ajo është shtuar zakonisht për ushqime të ndryshme për të shtuar shijen. Ju gjithashtu mund të merrni një dhimbje koke, përdorimin e produkteve që përmbajnë nitrate dhe nitratet, ajo mund të jetë e frutave agrume, lakër, selino, marule, rrepkë, spinaq, pothuajse të gjitha ushqim të konservuar, sardelet, salcice dhe sallam, si dhe.
Shumica e produkteve të cilat nuk duhet të merren me dhimbje koke përmban aminet substancë, ajo mund të jetë kumbulla, avokado, pineapple, soje, selino, derri i tymosur, majonezë, mustardë, uthull, djathrave të moshës. Ata shkaktojnë një dhimbje koke ngrirë, për shkak të përmbajtjes së lartë të aminet biogenic, dhe duhet të dinë të produkteve nuk duhet të konsumohen me dhimbje koke


Disa ushqime të shkaktojë sulme migrenë në njerëz në këto produkte përmbajnë tyramine substancë, ushqime të tilla përfshijnë arra, maja, djathë dhe veçanërisht sjell dëm të madh ndaj kësaj substance, kur ajo akumuluar në ruajtjen e produkteve.
Përveç kësaj, tyramine është çokollatë, vezë, verë e bardhë dhe të kuqe, si dhe produktet e qumështit.
Dhimbje koke është nitrat natriumi, e cila është gjetur në shumë ushqime të konservuara dhe, për më tepër, se ajo është një ruajtës, vepron si një enhancer shije ushqimit dhe është shtuar në proshutë, qentë e nxehtë, konservuar mishit të kuq, proshutë, sallam, sidomos në varietete të shtrenjta.

Nitratet kthehet në nitrosamines në trup dhe gjithashtu janë duke shkaktuar dhimbje koke të rënda, provokojnë kancerit dhe patologjikisht të veprojë në sistemin nervor qendror, dhe do të shkaktojë spazma të enëve cerebrale dhe zhvillimin e dhimbje koke të rënda, kështu që të jenë produkte të vetëdijshëm që nuk duhet të merren me dhimbje koke.