Produktet që stabilizuar nivelin e sheqerit në gjak


Kur nivelet e sheqerit në gjak të qëndrueshme, ëmbëlsirat humbasin stoli tyre. Në qoftë se ju përdorni produkte që mbajnë sheqerit në gjak në pjesën tjetër, ju mund të lehtë të frenuar urinë tuaj. Këto produkte që të stabilizuar nivelin e sheqerit në gjak duhet të jetë në dietën e përditshme të njeriut.
Tre parimet që të stabilizuar nivelin e sheqerit në gjak:
1. Pjesa të jetë normale;
2. Ushqimi duhet të përmbajë fibra;
3. Produktet duhet të jenë indeks të ulët glycemic.

Madhësia pjesë duhet të jenë nevojat dhe dëshirat e individit të përshtatshme. Sepse uria domosdoshmërisht të çojë në perekusыvanyyam shpeshta. Hani sa nuk do të thotë për të nopem.


Fiber mbush stomakun dhe saturates. Konsumi ditor i ushqimeve të pasura në fibra promovon humbje peshe. Fibër përmbante - bishtajore, perime, fruta, drithërat. Në supë pule vetëm 15 gram fibra, dhe pastaj përmes perimeve. Një pjatë supë bizele 5 gram fibra. Ju dëshironi për të rritur përmbajtjen fibër në dietën tuaj të përditshme. Kur një sasi të mjaftueshme të fibrave të përdorura ul oreksin, normalizes punën traktin e zorrëve.

Kalorive shtesë do të vijnë në dyqane yndyrë brenda tri orëve pas një vakt i përzemërt. Shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit kanë arritur në përfundimin se kalorive janë konvertuar në yndyrë në vetëm disa orë pasi të hahet. Në qoftë se ushqimi përmban 30 gram yndyrë, pastaj 10-15 g depozitohen si rezervat yndyrë në bel. Nëse një person e mban overeating, yndyrë akumulon dhe në kofshët, mollaqe dhe gjetkë. Nëse është kështu ajo do të zgjasë një kohë të gjatë, atëherë shtim në peshë nuk është mynuemo. Megjithatë, aktiviteti fizik ndihmon të mbajë figura tuaj.


Përveç kësaj, ju duhet të hani yndyrë, me sukses të humbur peshë duhet të hani ushqime me indeks të ulët glycemic.
Ushqime me një indeks glycemic natyrore të ngadalshëm ulët të sheqerit në lirim në gjak, që do të thotë - uria, nuk do të kthehet së shpejti. Ushqime me një të miratuara nga qeveria të lartë të provokojë rritje oreksin.
Fasule, perimet jeshile janë të dorës në këto produkte është GI të ulët. Gjithashtu të miratuara nga qeveria e ulët pothuajse të gjitha frutat, me përjashtim të disa.

Më shumë informacion në lidhje me produktet me GI të ulët:

- Jashtë konkurrencës - bishtajore (bizele, fasule, thjerrëzat, etj)
- Gjethe perimet jeshile;
- Të gjitha frutat përveç pineapple dhe shalqi;
- Patate të reja;
- Bukë thekre;
- Makarona gatuar në shtëpi uyazyka kanë më pak të miratuara nga qeveria se bukës dhe produkteve të tjera buke;
- Fruta Nedospelыe kanë të miratuara nga qeveria më të ulët se pjekur.

Stabilizuar nivelin e sheqerit në gjak do të ndihmojë në konsumin më të ulët të ngopur yndyrë. Këto yndyrna janë gjetur në viçi, peshk, produkte qumështi, vezët, etj Nëse ju hiqni nga dieta e yndyrë të tepërt dhe të shtoni fibra, mund stabilizimin e sheqerit në gjak. Rezultatet do të rritet në qoftë se ju të shtoni stërvitje.


Le të përmbledhim çfarë duhet të bëjmë për nivelet e sheqerit në gjak mbetur i vendosur:
1. hani sa të ngopeni, por mos ha tepër;
2. Hani ushqime me indeks të ulët glycemic;
3. Në dietë duhet të jetë së paku 40 gram fibra;
4. Ulja e ushqimeve yndyrore;
5. Angazhohen në sport.