Produkte që përmbajnë hekur e cila përmban produkte hekuri


Siç u premtua, në artikullin e fundit, tani ju mund të gjeni se cilat ushqime përmbajnë më hekur. Në trupin tonë ky element gjurmë përmban një mesatare mjaft pak në '42 Me shumicën prej tyre (70%) është pjesë e hemoglobinës dhe është e angazhuar në transportimin e oksigjenit në indet. Përveç hekurit luan një rol të rëndësishëm në rritjen e njeriut, dhe është një dirigjent i impulseve nervore.

Për funksionimin e plotë të trupit duhet të merrni rreth 15 mg hekur në ditë. Megjithatë, siç është përmendur në artikullin e mëparshëm, vetëm 10% e hekurit absorbohet nga trupi ynë. Prandaj, dozë e saj të përditshme duhet të jetë rreth 15 mg.
Cilat ushqime përmbajnë hekur?


Që hekurit nga ushqimet e kafshëve më të lehtë për të tretet, ajo është një nga ne do të fillojnë. Sidomos hekur të pasur me produkte të tilla si mëlçi, mushkëritë dhe veshkat. Pothuajse çdo mish është gjithashtu një burim i mirë i selen.
Me prodhimet e detit mund të vërehet butak, karkaleca dhe havjar. Sa për produktet e qumështit, ato përmbajnë jo vetëm pak hekur, por edhe pengojnë thithjen e saj me anë të pranisë së kalciumit.
Ndoshta kjo do të përfundojë me kafshë të produkteve, si dhe më të zakonshme, kemi biseduar, dhe informacione mbi karkalecat dhe bretkosat këmbët Nuk e di

Të vazhdojë të bimëve, në mesin e tyre edhe janë produkte të pasura me hekur. Në fakt, shumë produkte bimore nuk japin numrin e kafshëve për hekur. Por hekuri është zhytur më e komplikuar. Unë nuk mund të shpjegojë saktësisht arsyen e këtij fenomeni, por ekspertët bien dakord për këtë çështje në mendje.
Kështu, në mesin e ushqimeve bimore që përmbajnë hekur, veçanërisht me vlerë duke vënë në dukje fasule. Fasule, fasule, thjerrëza, bizele - ato janë të gjitha burime të mirë të hekurit.
Frutat dhe perimet e ekipit janë spinaq, lulelakër, patate, karrota, panxhar, banane, kajsi, pjeshkë, mollë.

Disa manaferrat dhe arra gjithashtu të pasura në hekur. Midis tyre, blueberries, raspberries, luleshtrydhe, bajame dhe arra.
Hikërror, thekër dhe grurë bukë gjithashtu i referohen produkteve që përmbajnë hekur.
Një rekord për përmbajtjen hekuri është tharë kërpudha. Kur isha në shkollë, ne ishim mësuar se kërpudhat janë as kafshë, as bimë, por unë mendoj se në aspektin e ushqimit mund të jenë bashkëngjitur në rrugën e ushqimeve bimore, kërpudha të freskëta është gjithashtu e pasur me hekur.
Për qartësi më të madhe, unë bëra një përmbajtje hekuri spreadsheet në produktet. Kjo tregon se sa shumë mg e hekurit që përmban 100 g. Këto burime të ndryshme janë pak më të ndryshme, por unë mendoj se është e rëndësishme.

Përmbajtja hekurit në produktet (mg per 100g)


Me origjinë shtazore


Manual i barëraveMish derri Mëlçia

190

Kërpudha të bardha, të thata

350Dritë

100

Melasë

195Mëlçisë viçi

90

Maja që bën birrë

181Mëlçisë pule

85

Lakër jeshile Deti

160Veza e verdhë veze

72

Fara kungull

140Pula Zemra

62

Kakao

125Fjalim

50

Thjerrëz


118Mish lepuri

44

Susam

115Trembem

32

Hikërror

83Mish lope

31

Bizele

70Havjar Zi

25

Boronica

70Pulë

21

Halva

64Mish derri

20

Bathë

59Deleje

20

Bathë

55Gematogen
40
Kërpudha të freskëta

52

Blackcurrant

52

Kajsi të thata

47

Bajame

44

Pjeshkë

41

Bukë thekre

39

Rrush i thatë

38

Spinaq

35

Arrë

29

Misër

24

Çokollatë

23

Mollë

22

Bukë

19

Mjedër

17

Makarona

16

Flokëkuq

09

Patate

08

Banane

08

Nëse ju vendosni për të marrë hekur nga fruta, unë ju këshilloj për të bërë një sallatë frutash, i cili përfshin dy ushqime që përmbajnë hekur dhe acid Askorbik. Për shembull, ju mund të bëni një sallatë me banane, mollë dhe portokall.

Tani unë dua të tërheq vëmendjen tuaj për disa karakteristika të thithjen e hekurit në trup. Substanca të tilla si vitamina C dhe B12 të nxitur thithjen e hekurit në zorrë, kështu që kombinimi perfekt për hekur është mish me perime që përmbajnë vitaminë C. tilla, për shembull, përfshijnë lulelakër dhe speca.
Efekti i kundërt i jep ajo dëmton absorbimin e kalciumit e hekurit. Pra, nuk do të marrë kohë, dhe hekur-ushqime të pasura, të tilla si qumështi, djathi ose salcë kosi.
Ndikimi negativ gjithashtu prodhojnë çaj, kafe, verë të kuqe, pasi ato përmbajnë taninet. Dhe kjo është një lajm pakëndshme - "armiku" është hekur dhe acid oxalic, kështu që pavarësisht përmbajtjes së lartë të hekurit në spinaq dhe boronica, për të mësuar trupi i tij nuk mund të.