Ushqimet që rrisin hemoglobinës Çfarë produkte të rritur hemoglobinë në gjak


Nëse e keni lexuar tashmë artikull në lidhje me hemoglobinë të ulët, atëherë ju e dini se një nga shkaqet e anemisë janë të ushqyerit e dobët. Gabimi themelor është se trupi nuk ka marrë një sasi të mjaftueshme të hekurit e nevojshme për të prodhuar hemoglobinë.
Dhe që nga hekuri është një komponent i rëndësishëm i hemoglobinës, ushqime të pasura në hekur dhe kjo është e produkteve që rrisin hemoglobinë.
Shkalla e hekurit për njerëzit është rreth 15 mg në ditë. Por mjekët dhe nutritionists thonë se vetëm 10% e hekurit merret nga ushqimi të përthithur nga trupi. Prandaj, ne kemi nevojë për të marrë 15 mg në ditë të këtij elementi gjurmë.Besohet se hekuri mund të blihet vetëm nga produktet e kafshëve. Por unë jam i bindur se kjo nuk është e vërtetë, sepse atëherë të gjitha vegjetariane do të duhet kohë që të bëhet dinosaurët


Çfarë produkte të rritur hemoglobinë?

Megjithatë, vendi i parë unë do të vënë mish brendshmeve. Besohet se të gjitha llojet e mishit viçi më të mirë se të tjerët për të përballuar me rritjen e funksionit të hemoglobinës.
Sa për nënproduktet, është e logjikshme të supozohet se efekti më i madh do të jetë nga të mëlçisë, pasi ky organizëm është e lidhur me krovetvorenyem. Por kjo rezulton se mushkëritë pak hekur, dhe veshkat, truri dhe zemra është gjithashtu nivele të mira të rritur hemoglobinës.

Nga kafshë produkte mund të identifikohet më shumë vezë yolks, vezët dhe prodhimet e detit (molusqe, kallamar, karkaleca). Ne tani kthehet në bimë, lista e tyre është pak më të ndryshme.
Si produkti rritet hemoglobina është shumë e rekomanduar për të përdorur hikërror. Është e këshillueshme që të mos gatuaj, vetëm i hedh ujë të ftohtë gjatë natës dhe të ngrënë për mëngjes.
Një sasi e madhe e hekurit të përfshira në shumë perime. Panxhar, karrota, patate, domate, spinaq, kungull (jo plotësisht e saktë në kuptimin e botanikë :)) - të gjitha këto produkte janë pronarët e hekurit, dhe për këtë arsye të kontribuojë në hemoglobinë. Vetëm një burim i mirë i hekurit janë fasule.

Nga perimet kthehet në fruta dhe manaferrat. Ai gjithashtu u mblodhën një kompani mjaft të madhe: mollë, pjeshkë, kajsi, shegë, banane - të gjitha ushqimet që rrisin hemoglobinë. Me vëmendje të veçantë duhet manaferrat currants, luleshtrydhe, boronica, luleshtrydhe, Kastrati.
Nga rruga, për një shumëllojshmëri të frutave dhe perimeve ju mund të pini dhe mos hani. Sidomos popullor për disa arsye gëzuar lëngje nga shegë, panxhar dhe karrota.Për ëmbëlsirë, që vuajnë nga anemia mund të rekomandojë çokollatë si pluhur kakao përmban një përqindje të lartë të hekurit. Natyrisht, më mirë për të zgjedhur një çokollatë të hidhur.

Mos harroni arra. Veçanërisht të dobishme në këtë kuptim arra. Ata mund të jetë përzier me mjaltë dhe merret si e tillë - nuk është vetëm e shijshme, por edhe më efektive.
Dhe shumica e hekurit është gjetur në kërpudha të thata të bardha (numri i saktë ju mund të mësoni nga një artikull mbi ushqimet që përmbajnë hekur, ajo do të jetë në dispozicion së shpejti). Në versionin normal të CEPS edhe një produkt shumë të mirë për të rritur hemoglobinë.
Tani, unë duhet të them disa nga karakteristikat përdorimin e produkteve, rritjen e hemoglobinës në gjak. Ky element, si kursi i kalciumit, shumë të domosdoshme për organizmin, por që ata të keq me hekur jeni miq. Kalciumi dëmton thithjen e hekurit në zorrë, kështu që ju duhet për të ngrënë në kohë të ndryshme të ushqimeve të pasura me kalcium dhe hekur.

Gjithashtu, efekti negativ i bërë çaj dhe kafe, kështu që nuk pi ato pas një vakt, në qoftë se ju doni të rritur hemoglobinë.
Në të kundërtën, acid Askorbik ndihmon për të asimiluar hekuri, sepse portokall, hips supë, lëng Rowanberry, dhe ushqime të tjera të pasura në vitaminë C do të jetë një shtesë e mirë në dietën tuaj. Nuk është e nevojshme në këtë rast, natyrisht, harrojmë për pajtueshmërinë e produkteve!