Diarre në të rriturit dhe temperatura Çfarë duhet të bëni dhe se si për të trajtuar


Në shumicën e rasteve, simptoma të tilla si diarre dhe temperaturë në të rriturit është rezultat i hahet produkte të prishur apo të varfër me cilësi. Megjithatë, ka raste të sëmundjeve infektive të traktit gastrointestinal.
Tip! Dhe edhe në qoftë se ju jeni absolutisht të sigurt se asgjë serioze ndodhi, në çdo rast është më mirë që të luajnë të sigurt dhe të kërkoni këshilla mjekësore menjëherë pasi i lënë gjërat rrëshqitje dhe jo shpenzimet e ndonjë trajtim, pasojat mund të jetë i mbushur me dehidratim, e cila në vetvete tashmë të rrezikshme për trupin.

Quite sëmundjet e zakonshme infektive janë të gripit zorrëve dhe hepatitit viral. Të dy sëmundje kanë simptoma të ngjashme si me helmim nga ushqimi, dhe asnjë ekzaminim të veçantë mjekësor e pamundur për të vendosur një diagnozë të saktë.
Prandaj, për të vetë-mjekoj në raste të tilla mund të jetë shumë e rrezikshme, sepse ka një rrezik të lartë të sëmundjeve të kandidojë.Mjekimi në shtëpi


Në rast se pas një shqyrtimi të plotë të mjekut përjashtuar praninë e patologjive të rënda, dhe trajtim mund të bëhet në shtëpi. Që trupi gjatë kësaj periudhe humbet shumë lëngje, pacienti tregoi pijshëm tepruar.

Ju vetëm mund të pini ujë të ngrohtë zier kripur lehtë ose çaj me limon shtuar. Megjithatë, duhet të shmangur të hahet fruta, perime dhe lëngje, të cilat mund të irritojë stomak tashmë të dobësuar.

Në çdo rast, temperatura dhe diarre në të rriturit të shoqëruar edhe nga dobësia e përgjithshme dhe humbja e oreksit. Mos me forcë të mbushur një sasi të madhe të ushqimit në stomak mund të jetë dobësuar thjesht nuk mund të përballen me këtë, se plus çdo gjë tjetër do të shkaktojë nauze dhe të vjella.
Ajo do të jetë një sasi mjaft të vogël me oriz të zier pa shtuar ndonjë bukë yndyrë tharë paksa të bardhë apo vezë Hardboiled. Këto produkte janë të fiksuara pronat dhe të pezullojë diarre.Çfarë duhet të shmanget?


Rekomandohet me forcë gjatë kësaj periudhe dhe duke pirë kafe të fortë. Gjithashtu mos merrni droga immodium të tillë pasi ata kanë absolutisht asnjë efekt në patogjen, por vetëm të pezullojë diarre.
Fakti është se për shkak të hollimit të karrige, trupi, duke u përpjekur për të shpejt të rrudhosje të gjitha llojet e toksinave, por këto barna vetëm pengojnë atë në këtë. Më të mirë të bërë qymyr druri, e cila përveç kësaj thith dhe neutralizon toksina.

Është gjithashtu e rekomanduar për të pirë një zierje e leh lisi, e cila jep efekt ose të bashkëngjitni zgjidhje të tilla kripë pluhur si gastrolity dhe rehedron, të rivendosur ekuilibrin electrolyte në trup.


Çfarë mjekët thonë se në lidhje me diarre?