Produkte që përmirësojnë funksionin respirator


Shumë produkte që njerëzit blejnë në treg mund të ndihmojë atë të shpëtoj nga inhalers. Shkencëtarët që punojnë në Universitetin e Indianës kryer një sërë studimesh që çuan ato në përfundimin se nuk janë produkte që përmirësojnë funksionin e frymëmarrjes dhe mund të parandaluar simptomat e astmës. Është e qartë se të paturit e një sëmundje të njeriut është ende e nevojshme për të përdorur inhalers, por hani ushqime të drejtë mund ta bëjë atë shumë më pak shpesh.
Kripë. Shkencëtarët nga Universiteti i Kolorados, studimi gjeti se shpenzimet Asthmatics që kanë një dietë të pasur një sasi e vogël e kripës, të ndjehen shumë më mirë pas ushtrimit, marrë frymë e treguesve ata ishin më të mirë. Kjo për shkak se natriumi është shumë kripë mund të depërtojnë qelizat e muskujve të butë në mushkëri që shkel nivelet e kalciumit. Ky çekuilibër, sipas shkencëtarëve, provokon rënie të qelizave, një rezultat është gulçim. Megjithatë, për të konfirmuar se kjo teori është e nevojshme që të ketë më shumë hulumtime, por sot është e nevojshme për të reduktuar futje kripë. Përveç kësaj, ajo ndikon negativisht në enët e gjakut dhe për të gjithë trupin. Prandaj, ne mund të themi me besim se të hahet më pak kripë mund të përmirësojë ndjeshëm funksionin e frymëmarrjes.Antioksidantë. Sistemi imunitar është vazhdimisht duke sulmuar radikalet e lira. Nëse astmë në njerëz, këto sulme janë më të rrezikshme, siç bëjnë punën e tyre në mushkëri. Për shkak të kësaj, frymëmarrjes bëhen të ngushtë. Gjithashtu në asthmatics mungesa e antioksidantë, roli i të cilit është që të merren me këto molekula dhe të shkatërrojnë ndikimin e tyre. Shkencëtarët nga Izraeli kanë bërë një eksperiment në të cilin pjesëmarrësit konsumuar një dozë të madhe të beta carotene (64 mg) në ditë për 1 javë. Kjo është një antioksidant i fuqishëm. Si rezultat i vëllimit të prodhimit të detyruar ra me 5%. Kur në krahasim me ata që morën placebo.

Ushqimi rreth 5 servings e frutave dhe perimeve çdo ditë mund të furnizojë trupin me 8 mg beta-carotene. Kjo patate e ëmbël, pjepër dhe fruta të errët ngjyrë vjollcë. Edhe pse mjekët rekomandojnë një dozë të përditshme në rangun e 3 deri në 6 mg. Një tjetër studim ka gjetur se marrja çdo ditë 30 mg lycopene, i cili përbëhet nga shalqi dhe domate, për 1 javë, një sulm astmë do të ndodhë më shpesh. Edhe pse mjekët rekomandojnë një normë ditore e lycopene 2-30 mg.

Vitamina C. Shkencëtarët në Universitetin Yale arritur për të studiuar i cili tregoi se njerëzit që morën vitaminë C 500 mg në ditë për 2 ditë, në mënyrë të konsiderueshme reduktuar shortness e tyre për frymë dhe vështirësi në frymëmarrje pas trajnimit. Kjo mund të jetë për shkak të aftësisë së vitaminës C për të përshpejtuar metabolizmin e histamine. Kjo vitaminë mund të shkaktojë tkurrje të muskujve të lëmuar të mushkërive dhe të enëve të gjakut të zgjerohet. Prandaj, dietë duhet të jetë gjithmonë asthmatics agrume dhe speca. Kjo është se ato përmbajnë shumë vitaminë C. Duhet të theksohet se në më shumë se specat e tij në portokalli. Ajo është gjithashtu një hips mëdha dhe currants zi.


Peshku. Çdo inflamacion në trup dhe në mushkëri, për shkak të konsumit të reduktuar të omega-3. Kjo është konfirmuar nga një studim i kryer nga hulumtuesit në indyanskomu Universitetit. Shkarko fund është se gjatë studimeve, e cila zgjati tre javë, të gjithë pacientët me astmë janë dhënë një shtesë prej 22 njerëzve të 32 g DHA dhe EPA janë dy lloje të omega-3. Ajo u gjet se pas trajnimit, ata që morën acide yndyrore, shkalla e funksionit të mushkërive ishte më e mirë se në ata që marrin placebo. Të gjithë treguesit janë shtënë pas 15 minutash. pas trajnimit. Sepse në qoftë se dietë janë ushqimet që përmbajnë omega-6 misri ose soje, pastaj të përpiqet për të kompensuar për peshk e tyre. Për shkak se ata provokojnë inflamacion. Një peshk ka shumë omega-3 llojeve veçanërisht të tilla si skumbri, ton dhe salmon. Raporti i këtyre acideve duhet të jetë 1: 3 është ideale.


Kafeina. Ajo ka qenë provuar nga shkencëtarët nga Izraeli që duke marrë një dozë të madhe të caffeine, rreth 3 gota e kafe menjëherë përpara ushtrimit do të ndihmojë që të ketë marrë frymë lehtë pas saj. Shkarko fund është se kafeina relakson muskujt, lufton spazma në mushkëri dhe rrugët e frymëmarrjes zgjeron. Sigurisht, kjo nuk është për kafe i çastit, por pjesa më e madhe e drithërave dhe më mirë në qoftë se ajo është Arabica.
Magnezi. Kjo mund të ndikojë drejtpërdrejt në sistemin e frymëmarrjes njerëzore dhe relaksoheni muskujt e frymëmarrjes. Nëse ka një mangësi e këtij minerali, atëherë trupi do dhe probleme të frymëmarrjes. Magnezi është tselnozernovom bukë, kikirikë, perime, drithëra.


Zink. Ndihmon në zvogëlimin e kohëzgjatjes së ftohjet dhe është shumë i dobishëm për të mushkërive të njeriut. Ajo mund të merret nga produktet Bean, vezë e verdhë veze, viçi, mëlçisë, dhe butak.
Hudhër dhe qepë. Përbërja e tyre është një çështje që ndikon në rrugët e frymëmarrjes, dhe mund të zgjerohet e tyre, parandalimin e ngushtim. Ky informacion tregon se mund të përmirësojë funksionin dhe lehtësojë gjendjen e frymëmarrjes në asthmatics.