Produktet që rrisin acarim tek njerëzit


Nëse ju keni një shkop zakon djathë stresit, çokollatë apo banane, atëherë kjo mund të shkaktojë pagjumësi, nervozizëm apo edhe histeri. Ajo rezulton se nuk janë produkte të cilat rrisin acarim të njerëzve. Dhe gjëja tyramyne, banane, djathë, çokollatë përmbajnë sasi të mëdha të substancave që është e lartë dhe toksike. Nga veprimi i adrenalina kujton. Unë me lehtësi mund të provokojë rritje të sheqerit në gjak, tensioni i gjakut, të shkaktojë dhimbje koke, të çojë në muskujt hypertonus perevozbudyt sistemin nervor. Megjithatë, për të shmangur produktet tyraminvmisni gjatë natës, për shkak të pagjumësisë do të ofrohen. Nëse ushqimi polezhaly disa ditë në frigorifer, nëse fruta dhe perime pjekur dhe nëse produktet e vonuara, në të gjitha këto raste, rrit përqendrimin e tyramine.


Udhëheqësit e përmbajtjen e kësaj substance janë konsideruar avokado dhe banane. Veçanërisht e rrezikshme janë banane pjekur. Prandaj, ky fryt nuk duhet të merrni të rriturit të përfshirë të cilët kanë një neurozë dhe fëmijët me hyperactivity dhe deficitit vëmendje. Tatjana Chernysheva nutrytsioloh dhe MD ndanë se në praktikë, rastet kur përmbushen thjesht përjashtohen nga dietën e banane, përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme fokus.
Kujdes duhet të lidhen me përdorimin e djathë i thartuar. Ata gjithashtu përmbajnë një shumë të tyramine. Mëngjesi me sanduiç djathë ose meze të lehtë ata për drekë, kur nuk është e mjaftueshme koha për të ngrënë plotësisht, shumë të gjatë bëhet normë. Por në qoftë se ju do të shfaqen probleme me gjumin, lodhje ishte e nevojshme, të paktën për një vidyazykatysya kohë të kësaj delikatese. Dhe të shikojnë ajo u shfaq për të zgjidhur problemin.


Xenobiotics. Quite një përqindje e lartë e kësaj substance është përsëri në banane, kjo duhet të mbahet mend. Ksenobyotyk - është e huaj për kimike e trupit që mund të ndryshojë të drejtat hormonal. Gjithashtu, kjo substancë rrit nervozizëm. Në mënyrë tipike, banane janë sjellë në vende të ndryshme ende të gjelbër, dhe vendin e gazit të veçantë trajtimin, të sjellë ato deri në maturim. Meshkujt kanë nxitur mbiprodhimin e androgens dhe hormonet e estrogjenit në gratë. Kështu efektet mbidozë në shëndetin e njeriut mund të jetë e pakëndshme. Kjo çrregullime menstruale, dhe pubertet parakohshme të fëmijës. Në doza të ulëta - një ëndërr e keqe, neurozë, humor gara. Një njeri zgjohet në mëngjes, të lodhur nga ndjenja se makina natës rozvantazhuvav, dhe në mbrëmje sapo bie poshtë.


Një numër i madh i serotonin. Ndonjëherë ata që kanë frikë për të marrë yndyrë, refuzojnë çokollatë me qumësht. Ndryshojë në çokollatë e errët, ku 90% kakao. Por kjo nuk është gjithmonë vendim i mençur dhe e kujdesshme. Fakti që një zasvoyivsya çokollatë kërkohet një ushtri të enzimeve. Kakao është një produkt i vështirë në stomak, dhe me qumësht kjo është shumë më e lehtë për të trajtuar. Përveç bar çokollatë me përmbajtje 90% kakao e shumë serotonin. Në shikim të parë kjo vetëm gjobë, serotonin është një lumturi hormon ajo do të sjellë humor të mirë. Por kjo është tjetër anë: serotonin - një inflamacion neurotransmitter në doza të mëdha të shkaktojë probleme me mëlçinë dhe traktin gastrointestinal.


Në këtë rast, një rritje e kësaj substance do të veprojë në drejtim të kundërt. Me rritjen e përqendrimit të këtij zhurmës duket në ankth të gjakut dhe shqetësim. Ai është përgjegjës për shtetin tonë gjatë gjithë ditës, na gëzuar. Nëse ai hëngri shumë, dhe tani vijnë nata vjen e eksitim dhe nervozizëm. Dhe paradoksalisht kjo tingëllon, ndonjëherë çokollatë mund të përzënë më thellë në depresion. Thjesht shtet depresion i njeriut nuk është gjithmonë një mungesë tregues i serotonin. Serotonynzavysymaya dhe depresioni mund te ndodhin me një tepricë të kësaj substance në trup. Atëherë mjeku mund të rekomandojë për të përjashtuar, për një kohë, nga produktet dietë që përmbajnë këtë substancë. Kjo mund të jetë arra, gjeldeti, djathrave thartuar, banane dhe çokollatë. Morali këtu është e thjeshtë, nëse ju duhet të përballen me të gjitha shenjat e një depresion të zgjatur, dhe jo vetëm të bëhet i pikëlluar, nuk kanë nevojë për të vetë-mjekoj. Keni nevojë për ndihmë nga një mjek me përvojë për të filluar për të kuptuar natyrën e problemeve atje.


Nuk ka nevojë për të krejtësisht të heqë dorë çokollatë dhe banane. Kryesore të hani ato me mençuri dhe ngadalë. Thuaj dozën optimale dhe të sigurt të vështirë, çdo gjë në mënyrë individuale. Dikush mund të hani tre banane dhe hani një çokollatë dhe nuk do të ketë pasoja, ndërsa të tjerët hanë vetëm një fruta dhe kjo do të rezultojë në një natë pa gjumë dhe urtikarie.
Gjithmonë dëgjoni veten kur produktet dehustiruete me këtë treshe. Ushqimi duhet të rrisin disponimin dhe forcë shtuar. Nëse shteti vjen në ankth, depresion, nayiyazytsirnishe atëherë ju nuk duhet të hani këto produkte. Një ditë mund të hani rreth 50 gram çokollatë me një përmbajtje kakao prej 65% nga uyazyka pankreasi normale të operimit dhe në qoftë se ju nuk jeni alergjik, dhe nuk ka peshë ekstra. Ajo është e mirë që të ketë çokollatë para darkë.


Çdo ditë ju mund të hani jo më shumë se dy banane. Nëse ka një reagim për djathë, dhe kështu duan për të ndryshuar atë për nefermentyrovannыe ndryshme. Djathë, suluguni, Gjiza, feta. Mjekët këshillojnë njerëzit emocionale të cilët janë të prirur për të swings papritur humor, eliminuar ose minimizuar ushqime të cilat përfshijnë tyramine. Kur stresi refuzojnë ato krejtësisht për disa javë.
Nuk ka nevojë për të ngrënë një banane apo çokollatë për një orë pas sanduiçe djathë dhe çaj. Për shkak të substancave që stimulojnë sistemin nervor, vetëm pinning që rrisin efektin shumë herë. Nga efektet anësore banane, çokollatë dhe djathë është një antidot. Ushqime të pasura me fibra për të pastruar trupin e substancave të dëmshme. Fit dhe drithërat - gruri, tërshëra, hikërror, oriz.