Këshilla të thjeshta për t'ju ndihmuar të fle


Secili prej nesh u përball sërish me një situatë ku çështja e një rëndësie të madhe është pyetja se sa shpejt fle. Kjo duket se nuk duan të fle, por e kuptoj se në qoftë se ju nuk bien në gjumë, atëherë nesër do të katandiset në asgjë. Këto këshilla të thjeshta që do t'ju ndihmojë të fle gjumë më të efektshme dhe të ndihmojë pa pilula gjumi.
Simple Këshilla për të ndihmuar në gjumë
Mos hani para gjumit. Përndryshe, në vend që të zbutës mund të aktivizohet dhe do të përfshijë një mekanizëm për tretje. Herën e fundit për të ngrënë 4 orë para gjumit.


Për shumicën e njerëzve, trupi nuk ka marrë aktivitet të mjaftueshëm fizik. Për këtë arsye, ecin zakonshme poshtë rrugës do të jetë e dobishme dhe do të përshpejtojë të shkojnë në shtrat. Koha për një shëtitje mund të përdoret me sukses për të menduar rreth asaj se si e mirë për të planifikuar gjëra për nesër.
Para se të shkojnë në shtrat të marrë një dush. Kjo ju ndihmon të relaksoheni, dhe pas filxhan të ngrohtë çaj ose qumësht. Zbutës pini çaj bimor.

Nëse ju të ndërhyjë me përvojat e gjumit dhe mendimet. Dhe në qoftë se ju doni të fle, fle mund të parandalojë trurin, sepse ai vazhdon të punojë. Ju mund të përpiqen për të kthyer vëmendjen e tyre për procesin e monoton. Për shembull, lexoni një libër i mërzitshëm. Pas 15 minutash, sy mbyllur veten, dhe ju do të shqetësojë më çështje të tilla si gjumë.

Nëse ju nuk janë tërhequr për të lexuar, provoni metodën e vizualizimi. Relax, të mbyllë sytë tuaj, imagjinoni në këtë foto të këndshme se si ju kaloni një pushim dhe peshoj atë në detaje. Absolutisht heshtje shkoni menduar në heshtje për të fjetur.

Ka shumë mënyra për të bjerë në gjumë shpejt. Nëse keni probleme të gjumit mund të jetë çdo ditë për të përjetojnë një mënyrë të re që është e drejtë për ju. Por ajo gjithashtu ndodh që nuk të ndihmojë këshilla e mësipërme, qumësht të ngrohtë me mjaltë, numrat e llogarisë dhe elefantët, kështu ofrojmë disa këshilla, se ata do të merrni një gjumë të mirë dhe gjumë për pagjumësi.

Në dietë duhet të jetë më shumë fruta dhe perime. Ato përmbajnë shumë multivitamina, që do të thotë se sheqerit në gjak nuk rritet. Si rezultat, ëndrra do të bëhet e fortë dhe e plotë.

Llogaritur në atë kohë që ju të merrni deri. Vakt e fundit duhet të jetë 12 orë para ngritjes në mëngjes. Pini para gjumit çaj bimor me ca balsam, oe limon, nenexhik, dhe kështu me radhë.
Merrni meditim, yoga, lutje para gjumit lexuar. Kjo do të qetësuar mendjen, zvogëlimin e stresit e trupit, të qetësuar, atëherë do të bien në gjumë të lehtë.

Nuk duhet të flenë më shumë se tetë orë në ditë. Ju mund të shihni se në qoftë se ju fle gjatë, ju do të ndiheni të parëndësishme, siç do të lëkunden fazat e gjumit.
Për një ëndërr e mirë për të krijuar ambient të përshtatshëm - të mbyllur në dhomë off erë, zhurma pa lidhje, kështu që do të jetë e lehtë për të akorduar në për gjumë.
Përdorni Aromatherapy. Vajra esenciale janë të mira për sistemin nervor. Gjëja kryesore nuk është e teproj, vajra esenciale tepërt të shkaktojë efekt të kundërt.
Shtrirë në shtrat, falenderoj një fuqi më të lartë për kalimin e ditë, falë personin që ju mërzitur, mos harroni momente të lumtura. Bie në gjumë shpejt, dhe ju do të keni një gjumë të mirë.


Këshilla për t'ju ndihmuar të fle
- Shtrihem kur ndjeu një dëshirë për të fjetur.
- Në shtrat, ju duhet vetëm për të fjetur. Ajo nuk mund të shikojnë TV, lexojnë libra, të pini kafe. Në gjumë në shtrat duhet vetëm të ketë marrëdhënie seksuale. Në qoftë se ju zgjoheni në mes të natës dhe nuk duan të fle, nuk qëndrojnë në krevat boshe. Është më mirë për të bërë diçka të dobishme, të tilla si pastrimi. Unë duhet të shkoni në shtrat, kur ju ndiheni të përgjumur shumë.
- Shko në shtrat dhe për të marrë në të njëjtën kohë. Kjo do të lejojë trupit për të punuar si kurdisje.


- Hiq orën dhoma gjumi. Ju nuk duhet të jetë ndjenjë të shqetësuar për "kohë ngutësi."
- Gjumi duhet të jetë gjatë natës, naps duhet të fshihen. Pas tre orë nuk mund të fle. Para se të shkojnë në shtrat nuk merr substancë nervoz. Këto përfshijnë pije të gazuara me përmbajtje të sheqerit të lartë, Coca-Cola, energjisë, kafe, çaj. Ju nuk mund të marrë një sasi të madhe të caffeine, për shkak të tij nata fillon tërheqjen. Cigaret ketë të njëjtin efekt.
- Alkooli gjithashtu të përjashtohet. Shumica e alkolikët vuajnë nga pagjumësia kronike. Një alkool pak merret para gjumit ndihmon gjumin dhe relaksohuni. Por pas 2 orësh ju mund të zgjoheni nga tërheqja.


- Në natën ju nuk duhet të ha tepër, më mirë të presë derisa trupi merr përdorur për mbrëmje të butë. Para se të shkoni në shtrat për të pirë qumësht të ngrohtë. Qumështi përmban triptofan, ajo siguron që personi bie në gjumë shpejt pas.
- Dhoma gjumi duhet të jetë 18 gradë, ajo nuk duhet të jetë i ftohtë as i ngrohtë.
Dhoma gjumi duhet të jetë aq i qetë. Nëse fqinjët e zhurmshme prapa mureve, përdorni priza veshit. Nëse ndihmë gjumë, kthehet muzikë të qetë dhe të qetë. Tani ka një numër të madh të trajnimeve dhe teknikave për të ndihmuar të përballen me pagjumësi dhe të ju ndihmojë të fle.