Stretch Marks gjatë shtatzënisë, si për të shmangur shënon shtrirje


Stretch Marks gjatë shtatzënisë për të shmangur nënën e ardhshme është shumë e vështirë. Çfarë përfaqëson? Kjo purplish-kuqe plagët që shfaqen kur shtrihen lëkurën. Vendi kryesor ato në përqendrim mbi stomak, ku ajo është e lëkurës shumë elastike. Koha e ndodhjes tremujorin e tretë të shtatzënisë, dhe më vonë, kur fryti fituar peshë çdo javë dhe të shtrihet në stomak.
Livre probleme shtrihen gjoks dhe nënën e ardhshme gjatë shtatzënisë. Më vonë, gjatë të ushqyerit, shënon shtrirje gjirit shfaqen mbi-gji fryrë. Përveç këtyre shënon shtrirje gjatë shtatzënisë paraqiten në anën e jashtme dhe të brendshme të mollaqe dhe kofshët.


Përqindja rreth 70 në 90% të grave duke pritur për foshnjat gjatë shtatzënisë, shënon shtrirje duket vetëm mbi stomak. Në 90% të shënon shtrirje gjatë shtatzënisë ndodhin në çdo pjesë të trupit për shkak të peshë ekstra e fituar gjatë shtatzënisë. Në gratë me lëkurë të drejtë shënon shtrirje gjatë shtatzënisë kanë një ngjyrë rozë, dhe pronarët e lëkurë të errët të lehta në krahasim me një tjetër të lëkurës. Por disi gratë janë të shqetësuar për pamjen e vetëm pas lindjes së fëmijës. Dhe për të shmangur problemet e tilla nuk duhet të prekë peshë dhe të shikojnë si lëkurë shtrirë. Ka një lidhje mes peshës dhe shënon rekrutuar shtrirje gjatë shtatzënisë. Sa më shumë peshë një grua arrin, aq më e madhe mundësia e dhëmbëza. Disa gra shtoni peshë shumë dramatike dhe kjo provokon shtrihen vetë gjatë shtatzënisë. Ugly Picture - lëkura fillon të thyer. Së pari, kjo ndodh në formën e plagët rozë, atëherë ata bëhen argjendtë-bardhë.

Shmangni padëshiruar manifestimeve kuqe gratë janë duke pritur për binjakë, trinjakë a foshnjave të mëdha shumë e vështirë thjesht joreale. Barkut është shtrirë në të mëdha për të pritur një fryt të madh.
Origjina e madhe yyazytsirnist në qoftë se ata ishin ende me ju, për shembull, shtatzënia e parë kur keni shënuar peshën më të përcaktuara. Gratë shtatzëna me pamjen e shënon shtrirje duhet menjëherë të kujdeset për veten dhe të informojë gjinekologun tuaj. Ka një rrezik në këputje të ardhmen e vaginës. Arsyeja është mungesa e proteinave në matricën e lëkurës.

Nga vetë, lëkura e një bark shtatzënë është elastike, dhe ka në bazë të saj të koncentruar yndyrë. Me humbje peshe shpejtë në nënat lëkurën droops dhe ashpër dhe tregon plagët. Dhe në këtë kohë, shumica e grave janë shumë të shqetësuar për pamjen e tyre. Mos u shqetësoni. Kur një dietë korrekte dhe respektimi ushtrime të thjeshta fizike dhe këto shenjat jeni trupi merr formën e saj origjinale. Fabrics ngadalë shërohet dhe një vit më vonë, kur fëmija pas lindjes, shënon shtrirje bëhen të lehta ose të zhduken plotësisht

Parandalimin e shënon shtrirje gjatë shtatzënisë
Për të parandaluar shënon shtrirje të padëshiruar, të konsultoheni me një dermatolog ose një kirurg i cili do t'ju këshillojë me trajtim më efektive.
Mos harroni, ka ilaçe të cilat përmbajnë steroid, hormonet provokojnë shtrihen gjatë shtatzënisë, dhe nëse ju merrni ato, atëherë me siguri tregoni mjekut. Një mjek specialist do të shqyrtojë situatën dhe do të zgjedhin trajtimin e duhur. Ka dy mundësitë e trajtimit: Teknika kirurgjikale dhe natyrore (krem, locion).
Dermabrasion ose metoda të ndryshme të lëkurës rishfaqet referohet heqjes kirurgjikale të epidermë dhe dermis scraping. Tjetër prodhimit rinovohet kolagjenit dhe reэpytelyzatsyya siguron ndikim të shkëlqyer sostaryvshuyusya lëkurën nga shënon shtrirje gjatë shtatzënisë. Para dhe postoperative gjithë taktikë ka punuar shumë mirë, dhe të parashikueshme, dhe të gjitha komplikimet ndodhin shumë rrallë.

Aplikimi dermabrazyyu mikro, e cila është një freskuese kristale të lëkurës, ajo do të jetë procedura më e shpejtë për të epidermë ystonchennoho shëruese dhe shtrihen gjatë shtatzënisë do të jetë më pak e dukshme.
Ekzistojnë edhe tretmane të lazer kirurgji. Kjo procedurë është shumë efektive në fazat e hershme. Dermatologists përdorin një lazer pulsojnë ngjyrë, kjo e bën pak shenja të dukshme shtrirje.
Por teknologjia moderne lazer mund të lejojë strip dhe shenjat e vjetra të lehta shtrirje gjatë shtatzënisë. Kjo duhet të marrë disa kurse të trajtimit. Nuk është një - por dhimbje pak. Efektiviteti i këtij trajtimi varet direkt në moshë pasaporta, dietë, ngjyrës së lëkurës.

Ju gjithashtu mund të përdorni kremra dhe krem ​​në rastin e shënon shtrirje gjatë shtatzënisë. Ka shumë counter mjet efektiv të shtrihen.

Krem efikase tilla, xhel, kremra e shënon shtrirje gjatë shtatzënisë: Gjelbër Mama, BELLA Mama, Mustela. Këto produkte marrë komente të mira nga moms në forume. Në mënyrë të ngjashme, ato janë të mira parandaluese.
Së pari, ndërkohë që shtrihen gjatë shtatzënisë dobësitë në ngjyrën e tyre, duhet të aplikohet në lëkurë një shtresë të vogël të moisturizer ose xhel. Mos e shtyjë atë për më vonë. Lëvizjet e butë dhe të butë masazh vendin e dëmtuar çdo ditë. Skuqje efektivisht në rastin e vajit te ullirit pare. Ju mund të përdorë për të xhelatinës të naftës; krem, pasuruar me vitaminë E; Vaj kokosit.

Por, për masat mbrojtëse të mira para trajtimit, konsultohuni me mjekun tuaj. Ndoshta disa krem ​​që ju personalisht nuk përshtaten me sugjeruar tonë.
Të gjitha këto trajtime të ndihmojë për të hequr shënon shtrirje gjatë shtatzënisë është drejtpërdrejt e varur nga karakteristikat e strukturës së lëkurës tuaj dhe dëmtimi. Nëse ju më parë ishin të ndjeshëm ndaj kimikateve, ju më mirë të përdorni mjete natyrore
Parandalimin e shënon shtrirje gjatë shtatzënisë
Në mënyrë efektive të parandaluar dhe të harrojmë për ta përgjithmonë të jetë e mundur duke ndjekur këto rekomandime: veshin, sytjena mbështetës për gji; Mos përdorni krem ​​përmbajnë Retinol (vitaminë A) - besueshmëria e tyre është e diskutueshme; ndiqni dietën e duhur dhe për të shmangur ushqimet yndyrore; të përfshijë në dietë e ushqimeve proteinike (vezë), të pasura me zink (arra, peshk), pasuruar me vitamina A, D, C (karrota, qumësht, fruta agrume); Ndiqni stërvitje të realizueshëm dhe të pini ujë të mjaftueshëm; Limit caffeine, çaj; Moisturizers për trupin vetëm në kohë për të ndihmuar të siguruar lagështi lëkurës dhe pse këto krem ​​nuk janë të efektshme; blej krem ​​që kanë aktivizues biologjike (glycosaminoglycans) rinovojë lëkurën.

Gëzojnë shtatzënisë tuaj, ndërsa vetëm të mendojnë për të mirë, të përqëndrohet mendimet e tyre në peshë gradualisht u mblodhën (turistik për meditim.) Mos harroni se kjo është koha më e mrekullueshme e jetës suaj
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. shtatzënisë dobët
2. Ajo dhemb mbrapa gjatë shtatzënisë
3. Vaji gjatë shtatzënisë