Simptomet e veshkave ose mosveprim manifestohet si Nephroptosis


Indeksi artikull

Si sëmundja manifestohet në 3 faza

Faza 1 Nephroptosis2 Nephroptosis fazë3 Nephroptosis fazë

Simptoma të tjera të ptosis veshkaveShkaqet kryesore të sëmundjeveSi për të marrë dhimbjen e lëshim të veshkave?


Një veshkë të shëndetshme është i njohur të ketë lëvizshmërinë dhe mund të lëvizin pak, por jo më shumë se 1-2 centimetra. Mosveprimi ose semundja e veshkave Nephroptosis quajtur atë paragjykim patologjike në dy ose më shumë rruaza poshtë kur lëvizëse ose në çdo ndryshim të trupit të njeriut.


Në pajisjen normal pozicionit mbështetur veshkave lidhur;këmbë të veshkave;
krevat renale;
predhë special - ajo është bashkëngjitur seksionet vertebrale anësore.Njerëzit me ndonjë shkelje të kushtetutës së trupit, të tilla si në njerëz shumë të hollë apo ata me muskujt butë e rajonit barkut, mbështetja natyrore veshkave është e thyer dhe kështu është lënia jashtë e saj.


Si sëmundja manifestohet në 3 faza


Simptomat shfaqen mosveprim pacientin veshkave, në varësi se si ndodh sëmundja. Prandaj, të gjitha manifestimet klinike janë të ndarë në tri fazat e kësaj sëmundjeje.Faza 1 Nephroptosis


Në sëmundje të parë të veshkave fazë është ulur të vihet në dispozicion për prekje normale 1/3. Në mënyrë tipike, lartësia e mjekut frymëzim poshtme hetim buzë ulur veshkave - ai shkon për të nxjerr një sektor. Ky është i pari, fillestar, shpesh vazhdon pa shqiptuar foto simptomatike. Kur është lënia jashtë e veshkave në shtatë centimetra ose më shumë, mund të shfaqen dhimbje të shurdhër, duke lëvizur në zonën e mesit. Dhimbje të tilla që rrjedhin nga shtrihen ashtuquajturin infeksion kapsulë veshkave fastsyalnoy.

Në mënyrë të ngjashme, dhimbja mund të ndodhë kur ngarkesa të mëdha fizike. Ata zakonisht mbahen personalisht në pjesën tjetër, ose pas një pacient merr një pozitë të rehatshme horizontal, kur veshka u kthye në vendin e tij origjinale në shtrat veshkave. Një tregues i lëshim të veshkave (djathtas) në fazën e parë mund të ketë disa shurdhim në kuadratin e sipërm (në të djathtë). Pacientët janë të rekomanduara për të fillojnë të bëjnë ushtrime terapeutike.


2 Nephroptosis fazë


Zakonisht në fazën e dytë nga harkut bregdetar jashtë pothuajse të gjithë të veshkave, dhe ajo është e arritshme për prekje në klinikë janë 2/3 por pozicioni vertikal i pacientit, dhe pas marrjes së një pozicion horizontal njeri, veshka ishte ende në gjendje të kthehet në veshkave shtrat.

Sigurisht, me nivelet në rritje të pacientit zhvendosja veshkave përforcohet dhe simptomat. Ndjesi të dhimbshme të bëhen më të shpeshta dhe intensive si dhimbje barku i veshkave. Ato ndodhin në njerëz, si gjatë aktiviteteve fizike dhe gjatë lëvizjeve të papritur.

Në këtë fazë dhe nuk mund të ketë ndryshime në analizat e urinës tregon rritjen e qelizave të kuqe të gjakut dhe proteina. Kjo është shenja e parë e stagnimit të gjakut në veshka për shkak të shkeljes së rrjedhjes natyrore venoz.


3 Nephroptosis fazë


Tre fazat e fundit në të gjithë pacientëve të veshkave po shkojnë në vendin e vet hark bregdetar - ajo ka rënë poshtë për të pelvisit. Ndjesi të dhimbshme bëhen sistematike, dhe ata mund edhe të japë në zonën ijë.

Në fazën e tretë Nephroptosis intensiteti dhimbje nuk varet nga cila pozitë është trupi i pacientit.
Në këtë kohë fillojnë të zhvillojnë komplikime të ndryshme, të tilla si:veshkave hydronephrosis;
pyelonephritis;
hipertensionit.
Kjo është e rëndësishme! Vlen të përmendet se dhimbja është i vetmi simptomë e mosveprimit të veshkave. Pra, në fazat 2 dhe 3 mund të vërehet dhe të ashtuquajturit fornykalnoe gjakderdhje në kohën e urinimit, e cila ndodh në një pacient me shkelje të zgjatur të furnizimit të saj të gjakut dhe vazhdimisht në rritje hipertensionit (renale).
Simptoma të tjera të ptosis veshkave


Dhimbja mund të plotësohet me nauze dhe vjellje refleks. Në mënyrë të ngjashme, pacientët mund të përjetojnë një lloj tjetër të çrregullime mendore dhe emocionale.
Ato kryesore janë:krizë nervash;
duke rritur excitability;
pagjumësi;
humbja e oreksit;
Në raste të rralla, është depresioni, konfiskimet, marramendje, lodhje.Vini re se Nephroptosis zhvillon në gratë 15 Numri i herë më shumë se ajo e meshkujve, dhe ajo bie veshkën shumë të drejtë.

Vetëm të jenë të vetëdijshëm se gjatë shtatzënisë ose pas lindjes Nephroptosis të shoqërohet me:humbje të konsiderueshme oreksi;
çrregullime të rënda të zorrëve;
gjendja depresive;
Sindromi nevrastenik.Identifikimi i lëshim të veshkave, shenja të cilat janë të listuara më sipër, ju mund të përdorni urography, si dhe ultrazërit.


Shkaqet kryesore të sëmundjeve

Veshkat lëshim mund të ndodhë për arsyet e mëposhtme:Reduktuar muskujve ton korse zonën e barkut (goxha shpesh Nephroptosis vërejtur në gratë gjatë shtatzënisë, veçanërisht gjatë të shpeshta ose të shumëfishta).

Prerje humbje peshe të ish dhe u zhvendos infeksionet mëparshme (zakonisht lëshim e veshkave në fëmijët e vegjël është për shkak të dobësimit dhe uljes së kapsulë yndyrë që mbështet veshkave).
Çdo lëndim në zonën e mesit (zonën e shpinë) ose trauma të barkut, dhe bruises ndryshme në ind dhjamor.
Predispozicion gjenetik (trashëgim).
Intensiteti i rregullt ushtrim, përfshirë ngarkesat kontabël.

Si për të marrë dhimbjen e lëshim të veshkave?Trajtimi i mosveprimit të veshkave në fazat e hershme është mjaft e thjeshtë - të mjaftueshme për të veshin të gjitha fashë gjatë ditës elastike. Ajo korse apo fashë me lëshim e veshkave që trupi të kthehet në pozicionin e saj origjinale dhe nuk lejon atë të lëvizë. Ju gjithashtu mund të blej një rrip të veçantë.
Por mos harroni se ju duhet të bëni terapi fizike, e cila forcon muret e zonës së barkut. Dhe mos harroni se në veshka kur ngjitet veshur një korse (fashë), dhe seanca terapi fizike kundërindikuar plotësisht.

Për fat të keq, diagnoza vonë e komplikimeve apo të pacientit mund të kenë nevojë kirurgji. Në mënyrë tipike, para mjek operacioni parashikon një kurs të gjatë të antibiotikëve. Më parë gjatë operacionit mjekët regjistruar veshkën në pozitë, pa i privuar lëvizshmërinë e tij natyrore. Por kohët e fundit, mjekët refuzojnë të kryejnë kirurgji, duke preferuar drogë.
Ju lutem vini re se edhe pse lëshimi i veshkave tani është mjaft e zakonshme, prognoza e kësaj sëmundjeje pa trajtim adekuat është shumë e pafavorshme për shkak të zhvillimit të shpeshta të komplikimeve të ndryshme. Në 20 për qind të të gjitha rasteve (në fazën e fundit të zhvillimit të saj) paaftësisë së pacientit pritjes, por trajtim të filluar menjëherë jep rezultate shumë të mira dhe efektive ndihmon për të minimizuar rastet e komplikimeve.