Simptomet e osteoporozën - si të njohin shenjat e osteoporozën Osteoporozën


Simptomat zhvilluar gradualisht osteoporozën. Për një kohë të gjatë sëmundja është asimptomatik. Pastaj fillojnë të tregojnë shenja të humbjes së kockave dhe rritjen e brishtësinë e saj. Këto simptome rritet me moshën.
Një nga shenjat e para të osteoporozën - zgjatur dhimbje në shpinë kraharorit dhe të mesit. Pamja e saj është e lidhur me mykroperelomamy dhe të çara në organet e rruaza, stimulimi i receptorëve dhimbje periosteum. Kjo dhimbje është zakonisht neintensyvna, dhemb. Kjo ndodh pas ushtrimit apo pas një qëndrimi të gjatë në një pozicion (p.sh., ulur). Pas pushimi ajo shkon, por shpejt rishfaqet. Ndonjëherë rritur dhimbje për shkak të ndryshimit të motit.


Microfractures e organeve kurrizor duke shkaktuar një reduktim të lartësisë së tyre. Lidhur me këtë është një tjetër shenjë e osteoporozës - uljen e rritjes. Rënie të konsiderueshme në rritje tashmë është 1-15 cm.

Deformim gradual i organeve kurrizor të çojë në lakim të shpinë në kyphosis kraharorit dhe formimit. Kështu supet dhe trupin e sipërme shtyrë përpara, ka një kërrusem prapa. Gjë e shëmtuar kurrizore është e shoqëruar nga një ndryshim në formën e gjoksit, ulur tonin e muskujve të diafragmë dhe murit të barkut. Në raste të avancuara, squeezing organet e brendshme ndërprerë funksionin e mushkërive, zemrës, sistemin e tretjes, nuk është gulçim me pak tendosje, vuajnë furnizimin me gjak të të gjitha organeve. Kjo çon në një dobësim të përgjithshëm të trupit, duke rritur manifestimet e comorbidities. Në një deformim të madh gjoks prekur furnizimin me gjak të trurit - ndodh marramendje, dhimbje koke, rritje rrezikun e pash.

Humbja graduale kockave është humbje peshe, nofulla brishtësia e kockave me zhvillimin e sëmundjes periodontale, e cila mund të çojë në humbjen e dhëmbit. Shkelja e metabolizmit fosfor-kalcium, i cili shkakton osteoporozën, gjithashtu çon në gjykatë natës në muskujt e këmbëve dhe këmbët, thonjtë i brishtë dhe flokët, dhëmbët shkatërrim.
Simptomat më të rëndësishme të osteoporozën - thyerje. Në osteoporozën shpesh gjenden thyerje kurrizor, hip, rreze.
Thyerje compression e organeve kurrizor në zhvillim pasi bie mbrapa ose në mënyrë spontane (pa arsye të dukshme), manifestohet kryesisht dhimbje të zgjatur në shpinë kraharorit apo mesit. Ato karakterizohen nga compression, "rrafshim" brishtë rruaza modifikuar osteoporotic. Kur ngushtuar kanalit kurrizore dhe compression të palcës kurrizore mund të prishin dobësi në duar, këmbë, këmbë vështirësi. Pacienti është e vështirë për të përkulem përpara, prapa, të merrni nga shtrati.

Thyerje e qafës femurit - manifestim i shpeshtë dhe serioz i osteoporozën. Kjo mund të ndodhë në vjeshtë, ngarkesën në këmbë, lëvizjen e vështirë apo edhe për asnjë arsye të dukshme. Dhimbje ndërsa shpesh nuk e mprehtë, por të vazhdueshme, të përhershme, të lokalizuara në zonën ijë, rritet me theks të veçantë në thembra e gjymtyrë dëmtuar. Së jashtmi, ne vërejmë një shkurtimin lehtë të prekur gjymtyrë lidhur me vrull e muskujve përreth më të shquar në pozicionin e shtrirë në shpinë. Nuk është e ashtuquajtura rrotullimi i jashtëm i këmbës kur këmba është i shtrirë në shpinë pacienti devijon jashtë. Shpesh thyerje hip nuk shkakton kufizim të shpejtë të lëvizshmërisë, pacienti përpiqet për të lëvizur, tejkalimin dhimbje dhe parehati që shkakton përparimin e thyerje dhe mund të çojë në komplikacione.

Një tjetër simptomë e zakonshme e osteoporozës - thyerje e rreze në të përbashkët radio-i kyçit të dorës (quajtur një frakturë në vend tipik). Kjo frakturë ndodh në vjeshtë në dorën e shtrirë, shfaqet një dhimbje të mprehtë në parakrah, radio-i kyçit të dorës përbashkët. Shpejt aty është ënjtje e parakrah. Lëvizja në të përbashkët radio-i kyçit të dorës kufizuar në mënyrë drastike apo e pamundur.
Osteoporozën në fëmijë - një gjendje e rrallë. Shpesh është asimptomatike. Me kalimin e kohës vonesë ndodh në peshën e fëmijës dhe lartësi, reduktuar aktivitet fizik. Fëmija ankohet i dhemb dhimbje në shpinë, kockat, të ulët mbrapa, sidomos gjatë ngarkimit ose pozicionin ulur. Formuar lakim kurrizore - kyphosis (konveks në shpinë kraharorit), scoliosis (një anë konkave). Me përparimin e sëmundjes mund të shfaqen eshtra të thyer për asnjë arsye të dukshme. Shumica zhvillim fraktura hip, vertebral, sup dhe parakrah kockat. Lexo më - trajtimin e osteoporozën.