Përbërja e grurit u rrit dhe se si ato ndikojnë në trupin


Shëndeti - dhurata më e çmuar e natyrës. Por njerëzit nuk e gjithmonë e vlerësojmë dhe i çmojnë ata, nganjëherë duke kujtuar parandalimit, atëherë kur ajo është tronditur tashmë. Këtu është i çmendur dhe të fillojnë kërkimin agjent mrekullueshme shëruese. Ajo është mjaft e thjeshtë për të kërkuar dhe të Nënë Natyra përsëri lëvdojnë të gjithë dhuratën e tij - sprouted grurë. Pse është kaq e vlefshme që ata janë dhe se si ata mund të ndihmojnë njerëzit të përballen me probleme të rënda shëndetësore? Kjo pyetje është e lehtë të përgjigjem, të mjaftueshme për të dini se përbërja e grurit u rrit dhe si ato ndikojnë në trup. Në këtë artikull unë do të flasim më në detaje në lidhje me të.
Përbërja e grurit sprouted grurë
Vitamina B2 (riboflavin). Është e rëndësishme për vizionin ngjyra. Në rast se kjo mund të jetë një mungesë e Zayed në qoshet e gojës, buzët e plasaritur, pezmatim i lëkurës të ndryshme, fotofobi dhe shkelje e vizionit ngjyra.
Vitamina PP (acid nikotine). Të përfshira në kokrra sprouted e grurit. Ajo ndikon në sistemin nervor, muskujt, gastrointestinal (GI) trakt, përmirëson lëkurën, ul kolesterolin në gjak, mbron nga shkatërrimi i qelizave në pankreas, e cila është veçanërisht e rëndësishme në diabet, është një e mirë parandaluese sëmundjet kardiovaskulare.

Vitamina B5 (acid Pantothenic) ajo ndikon në sintezën e hormoneve seksuale, yndyrë shkëmbyer. Mungesa e saj çon në dobësi të përgjithshme dhe humbja e fuqisë, humbje e flokëve, graying parakohshme, trazirat në traktin gastrointestinal dhe sistemin imunitar.

Vitamina B6 (pyridoxine). Ajo ndikon në metabolizmin e proteinave, proceset e hematopoiesis. Sistemi nervor kërkon atë çdo ditë. Mungesa e B6 shkakton humbjen e oreksit, zhvillimin e depresioni, nervozizëm, çrregullime në sistemin nervor, rrit sensibilitet të kalbet dhe gjykatat, sklerozë të parakohshme vaskulare.

Vitamina B9 (acidi folik). Të përfshira në kokrra sprouted e grurit. Ndikon në procesin e niveleve të ndarjes qelizore. Është e nevojshme për zhvillimin normal të fetusit, formimi i organeve të brendshme dhe proceseve të formimit të gjakut jo vetëm në fetus, por edhe në të rriturit. Mungesa e saj është dobësi manifestuar, lodhje, anemi, shqetësim i traktit gastrointestinal, nuk shtatzënia mësuar në gratë, lindja e fëmijëve me keqformime kongjenitale.
Biotin. Kjo nuk është një vitaminë e vërtetë dhe kjo kërkon praninë e vitaminave B Nëse trupi është mangësi biotin, lëkura fillon të zhvishem off, ka përgjumje, të qenët i përgjumur, ul oreksin, rënien e flokëve, dhimbje në muskuj.

Choline - jo konstante vitaminë, një pjesë e saj mund të prodhohet në mëlçisë nga methionine (një amino acid). Choline është një anëtar i grurit sprouted, të përfshira në metabolizmin e yndyrës, sistemit nervor.

Vitamina E. Antioxidant, me pasurinë për të mbrojtur qelizat e trupit nga efektet e dëmshme të molekulave aktive oksigjenit, situata stresues. Redukton proceset e clots gjakut, forcon enët e gjakut, të përfshirë në sintezën e shumicës së hormoneve, rrit në masë të muskujve.
Fosfori është pjesë e kokrra sprouted e grurit të jetë në formë të lehtë tretshëm. Pasi në trupin tonë, ajo është e përfshirë në shndërrimin e ushqimit në energji. Ai përdor 80% fosfor, e mbetur 20% të depozituara në eshtra, duke forcuar ato. Përveç kësaj, fosfori është i përfshirë në sintezën e interferon njerëzore rregullon sheqerit në gjak, është pjesë e pederast enzimë, e cila është projektuar për të luftuar radikalet e lira.

Mangani është e nevojshme për asimilimin e vitaminave të caktuara (vitamina C, E, B).
Fiber nuk është komponenta më e vlefshme e grurit sprouted. Kjo nuk është tretur në sistemin e tretjes, por kjo është e pamundur pa lëvizshmëri normale të zorrëve. Nën ndikimin e fibra normalizes microflora zorrëve, e cila ndihmon për të luftuar me sukses dysbaktertyozom.

Gruri u rrit dhe se si ato ndikojnë në trupin
Mbinë gruri - një shtojcë të veçantë ushqim dhe nuk është çudi, ajo ishte e rekomandueshme të përdorni që nga lashtësia. Përmendja e tyre janë edhe në traktatet e Hipokratit dhe Ibn Sinas. Nën ndikimin e sprouted sistemit imunitar gruri fillon të punojë më mirë, njeriu më shpejt shërohet nga sëmundja dhe mbingarkesë fizike. Nuk ka sëmundje infektive nuk është e tmerrshme.

Shtimi i duhet për ushqimin e tij mbinë gruri mund të merren me shumë sëmundje kronike, për të cilën edhe mjekësia konvencionale është e pafuqishme me sukses. Kjo është për shkak të metabolizmit.

Fara mbijnë grurit rregullohen nervor, kardiovaskulare dhe shumë sisteme tjera. Traktin gastrointestinal nuk është lënë pa mbikëqyrje. Plagët në mukozës dhe lëkurës shërohet shpejtë. Vizioni bëhet e qartë dhe ngjyrat ndryshojnë shumë më mirë. Thonjtë, dhëmbët dhe kockat fortë. Flokët rriten më shpejt, struktura e tyre është përmirësuar, ata bëhen më të qetë.

Mbinë gruri punë të shkëlqyer për toksina e akumuluara dhe mbeturinave në trupin tonë nën ndikimin e kushteve të mjedisit, droga prima. Ato janë nxjerrë nga trupi.

Duke shtuar në dietën tuaj germinated grurë, njerëzit do të harrojnë se çfarë një vitaminë mangësi. Ai nuk është mosha aq e tmerrshme të vjetra dhe kanceri.
Gruri sprouted mrekullueshme trashje ndihmojnë të luftohet dhe të tërhequr nga trupi, acidet biliare dhe kolesterolit "të dëmshme".
Si një shtesë ushqimore mbinë gruri nuk mund të përdorë më shumë se 2 herë në vit. Përbërja e sprouted grurë me të vërtetë unik, ndikimi në trupin e njeriut është shumë e madhe. Por, para se të filloni në mënyrë të forcuar shëndetin tuaj, konsultohuni me mjekun tuaj të detyrueshëm. Është e mundur që kjo teknikë është që ju thjesht nuk përshtaten.