Mënyra për të hequr qafe e zë makina në automjetet


Në shumicën e rasteve, kur lëviz përmes automjeteve, njerëzit vënë re simptomat e aparatit vestibular. Ky lloj i sëmundjes është ndikuar jo vetëm më shumë fëmijë, por edhe në mesin e të rriturit vërejtur simptoma të ngjashme. Më e zakonshme është që të rritet shkalla e zemrës, ndërprerje, ndjenja të fikët. Shpesh njerëzit me sëmundje të ngjashme fillon të vjellë, por në disa raste mund të ketë të vjella dhe instinkt. Shkaqet e kësaj sëmundjeje mund të vendosen. Por, mbi të gjitha, një reagim i tillë është një shkelje e receptorëve të vendosura në veshin e brendshëm të njeriut. Është thelbësore për të dy fëmijët dhe të rriturit, të ndiqni këshillën e mjekëve të cilët ofrojnë një mënyrë për të hequr qafe të zë makina në automjete.


Para së gjithash, ju duhet të mbani mend se disa ditë para se një udhëtim të gjatë për të bërë ushtrime të veçanta. Ajo është mbajtur në mëngjes, gjysmë ore pas marrjes mëngjes. Ju duhet të vënë këmbët tuaja sa më të gjerë, dhe trupi tilted përpara. Kreu duhet të hiqej (mjekër duhet të prekë fossa heqësit). Bëni një frymë thellë diafragmës, dhe fryma e mbajtjes në rritje ritëm për të bërë lëvizje rrethore të kokës. Në këtë ushtrim ju duhet për të parë për atë që sytë e tij ishin të mbyllura. Për herë të parë duhet të bëjë 10-15 repetitions.

Në ushtrimet e mëposhtme duhet të jetë në gjunjë e tij, duart e tij kalojnë në gjoksin e tij. Trupi tilted përpara, ndërsa në kokë duhet të jenë paralel me dyshemenë. Mbyll sytë tuaj dhe kokën të bëjë rritje luhatjet (nga një shpatull në tjetrën).

Dhe ushtrimi i fundit do të ushtrojë se është sy të shpejtë keq. Ajo duhet të jetë bërë për një minutë.
Përveç ushtrimit, ka një numër të hapat e nevojshëm që do të ndihmuar të heqin qafe e mosfunksionim të aparatit vestibular. Në këtë rast, ju duhet të mbani mend se për gjysmë ore për të udhëtuar (qoftë për distancë të shkurtër apo të gjatë) është e nevojshme për të miratuar të ligët por i pasur me proteina dhe karbohidratet, ushqimi. Ashtu si kur lëviz në një stomak bosh, funksioni i receptorëve të veshit të brendshëm, mprehur disa herë. Megjithatë, duhet rreptësisht të kontrolluar sasinë e ushqimit që ju hani. Nga tabela është e mirë për të shkuar kur ka një ndjenjë të vogël nga uria. Ushqimi duhet të merret në pjesë të vogla, përtypet mirë çdo pjesë (përtyp ushqimin, në këtë rast, ne rekomandojmë të paktën 40 herë).


Në rrugë duhet të marrë sasi të mjaftueshme të ujit të pranverës. Pini duhet sips të vogla, por shpesh. Duhet të theksohet se mjekët nuk rekomandojnë të ruajtur ujin në enë plastike dhe qelqi. Gjithashtu ka një tjetër sekret për të ndihmuar trupin shpëtoj e zë makina. Ajo është në një enë gjysmë litër ujë, duhet të shtoni 3 tableta të qymyr aktivizuar. Fakti se qymyri është absorbues më i fuqishëm që është në fuqi për të qetësuar të përzier.
Megjithatë, nuk është një mrekulli, mënyrë efektive për të përballuar me zë makina. Për këtë, gjatë një udhëtimi, ju duhet të bëj lëvore limoni. Ajo përmban vajra esenciale të mjaftueshme që jo vetëm të vij mur stomak, por edhe të ndihmojë në uljen e normës së zemrës. Gjithashtu, në mënyrë që të ndihmojë sistemin vestibular, uji mund të shtoni disa feta limoni (limon projektuar rreth disa litra ujë).

Vetëm për të ndihmuar veten të kapërcyer sëmundje lëvizje në automjete, ju mund të përdorni metodën e mëposhtme. Ju duhet të masazh për disa minuta, në një lëvizje rrethore, lob veshit. Me këtë, njeriu-majtën duhet të fillojë me veshin e majtë dhe me dorën e majtë - në të djathtë.
Tjetra, ju mund të përpiquni të fshij, pjesë të përkohshme, në qendër të ballit dhe pasme të qafës vajra esenciale e nenexhik apo ca balsam, oe limon. Për ta bërë këtë, 1 lugë vaj vegjetal duhet shtuar 10 pika vaj esencial.

Mënyrë tjetër për të ndihmuar veten kur pompimin është se pas higjienës orale në mëngjes, të bëjë zgjidhjen shpëlarje e nenexhik, ca balsam, oe limon dhe vajra esenciale e livando ose Mirta. Çfarë ju duhet të marrë barëra mësipërme në pjesë të barabarta (1 lugë gjelle), derdh atyre një gotë me ujë të vluar për 20-25 minuta. Mos filter! Në të përgatitur dhe të ftohur në dhomë zgjidhje temperaturës shtoni disa pika vaj esencial. Shpëlaj gojën brenda disa minutave. Kjo metodë është shumë efektive dhe plotësisht i sigurt.

Një tjetër ilaç efektiv "gratë e vjetra për marrjen shpëtoj e zë makina po aplikoni monedha bakri në hundë. Dhe në qoftë se medaljes një shpifjeve pak limon vajra esenciale - efekti i kësaj metode rritur disa herë.
Të rekomandojë një mënyrë për të sjellë karamele nenexhik. Dhe në hint e vogël që njeriu fillon të rrokut, hani një gjel sheqeri. Megjithatë, duhet theksuar se kjo metodë nuk i ndihmon të gjithë.

Mjekët amerikanë Pasi kaloi një numër i studimeve kanë arritur në përfundimin se mënyra më efektive për të hequr qafe e zë makina në automjete, nuk është një metodë. Efektiviteti i saj ka konfirmuar 80% e njerëzve të studiuar që vuajnë nga sëmundje lëvizje në automjete. Për ta bërë këtë zgjidhje të krijoj ngurta, i cili përfshin: 1 lugë nenexhik, 2 lugë Melissa, 1 lugë çaj jeshil. Kjo kupë zaparyty ujë të valë. Insistojnë disa orë. Në zgjidhjen e përgatitur të shtoni 3 tbsp lëng të freskët limoni 1/2 lugë gjallëri limon. Zgjidhja është derdhur në molds për akull. Merrni si karamele rregullt, kur udhëtojnë në transportin publik. Megjithatë, sipas kube akulli, një pus fshij person. Por nuk është një " por " : Për të aplikuar këtë metodë, duhet të keni një frigorifer portativ.

Le të udhëtoni për pushime!