Stenozë arterie renale zhvillohet si një e rrezikshme se kusht


Stenozë arterie renale eshte nje ngushtim i arterieve në veshkë, e cila është shkaktuar kryesisht nga fibro-muskulare dysplasia ose arteriosklerozës. Ngushtimi i arterieve normalisht pengon depërtimin e gjakut në veshka, kështu që ekziston rreziku i atrofi ose arterial hipertensionit - atëherë ky proces është zhvillimi i dështimit të veshkave.


Si të njohin zhvillimin e stenozë


Për stenozë veshkave arterie karakterizuar nga zhvillimi i dy syndromes të mëdha - dmth ishemi veshkave dhe hipertensionit. Shfaqja e papritur e hipertensionit rezistente në njerëz në moshën 50 vjeç zakonisht tregon dysplasia fibro-muskulor, dhe pacientët mbi moshën 50 vjet - e arterieve aterosklerotike të veshkave.


Shfaqja e hipertensionit plotësohet kryesisht simptomat cerebrale - dhimbje koke, dhimbje në shikimet, zhurmë në veshët, pamja para syve, kujtesës dhe gjumit trazirat varfër, dhe nervozizëm.
Tendosje të madh në anën e majtë të dështimit të zemrës shkakton pjesët e zemrës, e cila është e dukshme me anë të dhimbjes kardiake, palpitations, ndjenjë e ngushtësi në gjoks dhe gulçim. Kur running stenozë mund të fillojë ri-formimin e edemë pulmonare.


Kjo është e rëndësishme! Në fazën e zhvillimit kompensimin manifestim patologji fillon të moderuar hipertensionit, është droga shërueshme, kështu që puna e veshkave nuk është prishur.

Për të kompensuar për fazën relative rritjen karakteristike të qëndrueshme të presionit, një përkeqësim të moderuar e veshkave dhe pothuajse i padukshëm zvogëluar madhësinë e tyre. Në fazën e zhvillimit të dekomensyruyuschey sëmundje presionin e gjakut të keq për trupin e punës, kështu që mund të kenë nevojë terapi antihipertensivëve të tjerë, duke përkeqësuar në mënyrë të konsiderueshme veshkën, dhe u reduktuan Na4 shohin. Kur hipertensioni arterial stenozë mund të jenë malinje, dhe madhësia e trupit reduktohet nga 5 cm ose më shumë.

Nefropati në stenozë veshkave arterie në zhvillimin e veshkave zbuloi shenja të ishemi vetvetes, ajo ndjenjë e trishtim dhe dhimbje e shurdhër në rajonin e mesit, miokardi bashku me urinë excreted gjak. Shpesh mund të tregojnë dobësi në muskuj, paresthesia dhe sulmet tetany.
Nëse të dy arteriet me stenozë zhvillon dëmtime në veshka anije të tjera, ata mund të fillojnë shenjat e armëve ishemi apo këmbët, të traktit digjestiv.Përparimin e sëmundjes mund të shkaktojë veshkë rrezikshme dhe komplikimet vaskulare - çrregullime akute të qarkullimit të gjakut në tru, dështim, etjÇfarë trajtimi duhet të kryhet kur sëmundja është zbuluar


Trajtimi mjekësor i zhvillimit të veshkave arterie stenozë është konsideruar si një metodë ndihmëse për shkak se ajo nuk mund të eliminojë plotësisht shkaqet rritur presionin e gjakut dhe ishemi veshkave. Droga simptomatike që kontribuojnë në normalizimin e presionit, pacientët janë të caktuar në të moshuarit ose zbulimin e lezioneve në përputhje karakterit të sistemit arterial.

Kjo është e rëndësishme! Patologji diagnostikuar konsiderohet tregues kryesor për ndërhyrje kirurgjikale. Lloji më i shpeshtë i ndërhyrjes në zhvillimin e stenozë - arteries stenting është një veshkave ose endovaskulare zgjerim tullumbace.


Kur patologji aterosklerotike janë trajtimi kryesor - kirurgji bajpas dhe arterie veshkave endarterektomi. Ndonjëherë zonat kërkohet zbatimi arterie heqje të caktuara apo edhe veshkave arterie protezë bërë posaçërisht protezë.
Stenozë shkaktuar Nephroptosis nevojë për të zbatuar nefropeksyy. Nëse ju nuk mund të kryejë kirurgji rindërtues kryer organ.