Trupi ulët klasën ethe si termonevroz


Ndoshta të gjithë të njohur me këtë gjendje të pakëndshme ku trupi është mbajtur temperaturë të ulët të keq për një kohë të gjatë (37-375 ° C). Njeriu ndjen dobësi të fortë, i trullosur, hedh atë në të nxehtit, të ftohtë, shteti thjesht e tmerrshme, nuk duan të. Edhe temperatura e lartë nuk shkakton shumë vuajtje.
Kjo situatë vetëm mund të ngushëllojë shpresën se në disa ditë, shteti do të përmirësojë, ose shpresë për drogë që reduktojnë ndikimin në temperaturë të lartë. Por nëse temperature të ulët-grade trup mbahet gjatë një javë ose muaj, ajo është menjëherë çon në dyshuar për praninë e një virusi ose inflamacionit.


Nëse ky kusht nuk është e lidhur me sëmundje aktuale e dëshirueshme për të marrë antipyretics. Ajo është e mirë për të parë një mjek, kështu që duke marrë droga mund të shkaktojnë jo vetëm Addictive, reaksione alergjike, por edhe të shkaktojnë efekte të rënda anësore. Ju duhet gjithashtu të jenë të vetëdijshëm se temperaturë të ulët klasën e zgjatur mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të tilla si termonevroz.

Që nga qendra thermoregulatory gjendet në tru dhe është përgjegjës për mirëmbajtjen e ngrohjes në termonevroz trupi, ethe, si mund të jetë natyra neurotik. Kjo mund të ndodhë pas një lëndim në kokë, rritjen e presionit intracranial, mosfunksionimi i sistemit autonom nervor.

Shumë ekspertë tani lidhur sëmundjeve të tilla si termonevroz me një shumëllojshmëri të dystonia enëve të gjakut, i shoqëruar nga ethe të vazhdueshme, lodhje, performanca reduktuar, norma e përafërt e punës, vjellje, dhimbje koke dhemb, ndjeshmëri të rënda ndaj ndryshimit të kushteve të motit, lëkurë të zbehtë, i dobët. Shkaqet më të shpeshta të sëmundjes janë lodhje të rënda, stresi, trauma fizike, problemet në familje ose në punë. Temperatura mund të rritet si në ditën dhe në mbrëmje vetë.


Nëse dyshoni se një sëmundje në vetvete si panevojshëm termonevroz simptomat e etheve, madje edhe të vogla, atëherë duhet të kontaktoni neurolog. Diagnoza në këtë rast është vendosur nga procesi i eliminimit, mjeku duhet të jetë i sigurt për mungesë të proceseve inflamatore kronike ose sëmundje infektive. Në rast të largimit të faktorëve të mësipërm, mjeku juaj mund të konkludojmë se mosfunksionimin e hypothalamus dhe disponueshmërinë termonevroz. Për të sqaruar diagnozën, mjeku mund të ofrojnë për të bërë një "apyryn test." Në qoftë se aspirina nuk eliminon simptomat, atëherë ka shumë të ngjarë që ju vetëm termonevroz. Emëruar edhe shumë teste: enët e trurit me ultratinguj, эlektroэntsefalohramma dhe të tjerët.

Para se të shkoni në një neurolog, të matur temperaturën për 10 minuta çdo 2 orë tri termometra në të dy sqetull dhe gojës. Këto rekord dhe të shkojnë në pritje për të mjeku zhvilluar një tablo të plotë të sëmundjes.

Sëmundja trajtohet me kohë, afërsisht për një vit. Prandaj, ne duhet të jenë të durueshëm. Në këtë rast, nuk ka neurolog i emëruar nga droga dhe akupunkturë, mjekësi bimore, mjetet juridike homeopatik. Termonevroz i rrezikshëm për shkak se në masë të madhe dobëson sistemin imunitar dhe nervor, kështu që ju duhet të përdorë urgjentisht për përmirësimin e shëndetit. Kjo nuk do të thotë se e drejta duhet të përdorë forcim dhe për të marrë banjot e ajrit. Çdo gjë duhet të bëhet gradualisht.

Fëmijët mund të jenë të ekspozuar ndaj kësaj sëmundjeje. Nëse vini re se një fëmijë i shëndetshëm është jashtë, por u ul oreksin, të lodhur shpejt, ju duhet të dorëzohet me mjekun tuaj. Nëse ekzaminim konfirmuar mungesën e infeksioneve në trup, por temperatura rritet, ka shumë të ngjarë që termonevroz. Sëmundja është e angazhuar në neurolog për fëmijë (vehetoloh). Sistemi nervor autonom është e vendosur në subkorteksin e trurit përgjegjëse për funksionet të cilat njerëzit nuk mund të menaxhojnë të tyre. Për shembull, puna e organeve të brendshme, tonin e enëve të gjakut dhe temperaturën e trupit. Në qoftë se një fëmijë i shqetësuar për probleme psikologjike (jo si në kopsht, baba argumentuar me nënën e tij, etj), kështu që rregullimi i tyre është ndërtuar.


Zakonisht termonevrozom vuajnë fëmijët të ndjeshme dhe të prekshme. Ata shpesh ankohen për një dhimbje koke, por mund të ndodhë në neurolog fëmijërisë me mosfunksionim të sistemit nervor qendror (encefalopati perinatale), të cilat mund të jenë të lidhur me shtatzëninë negativ në nënat me të rënda ose të lindjes së fëmijës. Prandaj, si rritja e fëmijës mbeten çrregullime funksionale të sistemit nervor, i quajtur "çrregullime minimale të trurit". Pa to, temperatura kthehet në normale. Zakonisht mjeku përshkruan ilaçe neotropnыe (ushqyerit e trurit) që të rivendosur sistemin nervor. Termonevroz shpesh shoqërohet me dhimbje koke. Për të eliminuar simptomat e pakëndshme, mjeku përshkruan një kurs masazh, akupunkturë, not. Është gjithashtu e rëndësishme për të vëzhguar mënyrën e saktë të ditës me krevat ditë.


Fëmijët mbajnë termonevroz më e vështirë se sa të rriturit. Por mos e humbni shpresën - mënyra moderne për të luftuar sëmundjen në mënyrë efektive dhe lejojnë një kohë mjaft të shkurtër për të hequr jo vetëm simptomat, por edhe shkaqet e sëmundjes. Vazhdimisht monitoron shëndetin dhe trupin temperaturën e fëmijës tuaj. Sa shpesh mund të ecin me të jashtë, të angazhohen lojra sportive, vallëzimi, not, ushqyer shumë fruta, perime, arra, mjaltë. Pas këtyre rregullave do të ndihmojë për të shmangur probleme me shëndetin dhe jo termonevroz ju nuk do të jetë e tmerrshme. Në mënyrë të ngjashme, mbështetje shtesë të dobishme psikologjike dhe, nëse është e nevojshme, trajtimi psychoneurological.