Fissures - Si për të trajtuar


Fissures - një sëmundje ku dëmtuar fund mucous e kanalit anal. Pas kolit dhe hemorroide ajo renditet e treta në mesin e sëmundjeve të rektumit dhe më shpesh ndodh në meshkuj 30 deri 50 vjet.

Simptomat dhe trajtimi i fissures analNdër atributet që përcaktojnë sëmundjen, si më poshtë:

 • kapsllëk;

 • Gjaku në të brendshme, letër higjienike apo kale;

 • kruarje dhe djegie;

 • dhimbje gjatë ose pas jashtëqitje;

 • çarje të dukshme në zonën anal.


 • Trajtimi i çara në anus është konservatore dhe kirurgjikale. Filloni, natyrisht, konservatore. Ajo mund të përfshijë masat e mëposhtme:

 • Miratimi banja e ngrohtë 2-3 herë në ditë që zgjat 10-20 minuta. Kjo muskujt proces anusit relaksohuni.

 • Anus përpunimit me vazelinë.

 • Parandalimin e kapsllëk. Ju duhet të konsumojnë më shumë lëngje, fruta, perime, apo pas konsultimit me një mjek për të marrë një pastrues.


 • Nëse këto masa nuk sjellin efektin e dëshiruar, ose ju doni të merrni më të shpejtë, ju mund të mbështetet në përdorimin e ointments dhe supozitorëve.

  Levomekol në fissures


  Ky vaj është i njohur mirë. Ajo është përdorur shpesh në trajtimin e plagëve të ndryshme. Por jo të gjithë e di se Levomekol mund të përdoret edhe në trajtimin e fissures anal. Ky medikament ndihmon për të përballuar me këtë sëmundje, të shpjeguar më tej.
  Levomekol përmban levometsytyn antibiotik vaj respektivisht drogës ka veti antibacterial. Në këtë sëmundje si çarjes anal është veçanërisht e rëndësishme, sepse shpesh ka komplikime të vetëm atë që i bashkohet infeksion bakterial.

  Përveç kësaj, vaj është ende Methyluracilum - një substancë që promovon shërimin.
  Dhe nga polietileni, i cili është pjesë e ointments Levomekol edhe tharë efekt me të cilin dëmtuar ind mbulohen shpejtë. Gjithashtu heq vaj kruhet dhe eliminon siklet në anus.
  Ja se si të aplikoni Levomekol me fissures:

 • Para se të aplikoni rajonin vaj anal duhet të larë me ujë të ftohtë.

 • Butësisht fshij me një peshqir të butë.

 • Pastaj aplikoni krem.

 • Kursi i trajtimit zakonisht është 10-15 ditë.


 • Trajtimi Folk i fissures anal


  Së bashku me ilaçe gjithashtu mund të përdoret një popullore fissures trajtojnë anal, të cilat nganjëherë jep rezultate shumë të mira.
  Dush me avull me fara kungull:

 • 1 kg fara kungulli pour 2 litra ujë të valë.

 • Pas 15 minutash, ulen mbi kapacitetin e supë.

 • Uluni e nevojshme derisa të ketë avull.


 • Për të kryer këtë procedurë kërkon të paktën 2 herë në ditë për 1 javë. E njëjta zierje e fara mund të përdoret disa herë.

  Compress:

 • Në proporcione të barabarta për përzierje karrota integruar dhe panxhar.

 • 3 të përzierjes është kombinuar me 1 pjesë biliare derrit.

 • Masë që rezulton është i përhapur në një leckë të pastër dhe aplikuar në zonën anal për 15 minuta.


 • Trajtimi mjaltë:

 • Në 100 ml ujë të ngrohtë shpërndajë 1 lugë gjelle mjaltë.

 • Hyrë në këtë zgjidhje në anus pas spastrimit enemas, Hold mollaqe dhe duke u përpjekur për të mbajtur zgjidhje mjaltë të jetë e mundur.


 • Trajtimi i fissures anal vaj nga rrëshirë bredh:


 • Mix në proporcione të barabarta rrëshirë bredhi, dylli, mjaltë, vaj.

 • Nxehet përzierje, nxitje, rreth ngrohjes mesme, pastaj ftohur natyrshëm.

 • Yndyrat lubrifikuar përfunduar fissures anal.