Cilat janë përfitimet e Islandës myshk për trupin


Myshk icelandic ose tsetrariya Islandisht - një lloj i liken që rritet në tokë dhe në trungje. Shumë njerëz nuk e kuptojnë se çfarë përfitojnë myshk Islandeze për trupin e njeriut, për shkak se ajo është mjaft e thjeshtë dhe e shëmtuar. Megjithatë, ai përmban shumë ushqyesve që ndihmojnë për të kuruar sëmundje të ndryshme. Fakt interesant, 100 gram e kësaj bime mund zayazykaty rreth $ 7, por pak prej nesh mund të shihni të gjitha myshk Islandeze në pyjet halore ose një moçal.
Tipar i kësaj bime është se ajo rritet vetëm në vende të pastra. Lartësia myshk Islandisht në 15 cm. Slany ngjan bush, i cili përbëhet nga blades të vogla që duken si Antlers. Nga lart ata janë nga ulliri në të gjelbër kafe, në fund është e lehtë nga bardha-jeshile për kafe, shpesh kanë njolla të bardha.


Pronat e dobishme myshk Islandisht ka qenë prej kohësh i njohur për njerëzit. Besohet se një arsye për një dominim relativisht të gjatë të vendeve skandinave, ishte përdorimi i myshk në ushqim si mjekësi.

Pra, çfarë është aq e dobishme myshk Islandisht?
Konsideroni përbërja e tij kimike. 70-80% të masës së saj janë karbohidratet (1% dylli, gomë 3%) 3% - proteina, 2% - yndyrë, rreth 3% e pigmente dhe nga 3 në 5% acide liken (usnynovuoy, protoholysterynovoy, lyhesterynovoy, dhe fumarprototsentarovoy disa të tjerë), vitamina A, C, B1, kripëra B12 e kromit, zink, mangan, titan, bor, bakri, molibden, hekur, jod, enzimat, natrium usnynovokyslyy.


1. Karbohidratet: Kjo është kryesisht lihenin dhe izolihenin, sheqer (glukozë dhe galaktozë). Lihenin dhe izolihenin quajtur edhe niseshte lyshaynыm. Ata bymehet në të ftohtë dhe të tretur në ujë të nxehtë. Këto karbohidratet kanë efekt anti-tumor. Vetëm një shtresë dhe veprim anti-inflamator.
NDRYSHME dhe mishrat janë përdorur shpesh në kozmetikë si ata kanë mundësinë për të krijuar një film në sipërfaqe të lëkurës.

2. Acidet myshk dhe janë esenciale për trupin, pasi ato shkaktojnë tonik dhe veprim antibiotik i myshk, ata përballen me streptokokeve dhe staphylococci, kanë efekt baktericid në Mycobacterium tuberculosis.

3. Vitamin A. Kjo vitaminë është e përfshirë në sintezën e kockave lidhës indeve, kërcit, enzima të mëlçisë, hormonet, dhe në sintezën e rhodopsin në retinës. Ajo është gjithashtu e nevojshme për rritjen normale të lëkurës, muskujve dhe metabolizmin e vitaminës D.

4. Vitamina C ka efekt antioxidant në trup, stimulon sistemin imunitar, merr pjesë në rritjen e kërc, sintezën e kolagjenit.
5. Vitamina B1. Merr pjesë në karbohidrate, energji, yndyrë, proteina dhe metabolizëm me ujë kripë, të rregulluar funksionin e sistemit nervor. Në mënyrë të ngjashme ndikon në aftësitë mendore, të dobishme për gjak.

6. Vitamina B12. Është e nevojshme për proceset e formimit të gjakut në trup, është i përfshirë në metabolizmin e karbohidrateve, yndyrave dhe proteinave. Vetëm duke marrë pjesë në rigjenerimin e acidit folik në formimin e qelizave të gjakut të kuqe dhe qelizave nervore të përfshira në sintezën e ADN-së.

7. minerale.
Kromi rregullon sintezën e insulinës dhe nivelet e hetimit dhe të sheqerit në gjak. Merr pjese ne sintezën e ADN dhe ARN
Zink rregullon proceset metabolike në trup të përfshirë në sintezën e hormoneve seksuale, siguron stabilitetin e retinë dhe është përgjegjës për ndjenjën e shije dhe erë.

Mangani është i përfshirë në sintezën e kockave dhe indeve kërc, enzimave, hormoneve tiroide.
Hekuri është i nevojshëm për të gjakut për oksidativ reagime në trup.
Jod është e përfshirë në sintezën e hormoneve tiroide në metabolizmin.
Duke parë në peshën e këtij shumëllojshmëri të ushqyesve, ne vetëm mund të spekuloj se sa sëmundjet trajtohen myshk Islandeze.

Bëni alkool, infuzion me ujë dhe zierje rrëshqitës.
- Tretësirë ​​e ujit:
Më 2 lugë myshk 1 filxhan me ujë të ftohtë. Moss Hidh ujë rreth ngrohjes ulët të sjellë një çiban, ikjen e nxehtë.

- Tretësirë ​​e ujit:
Hidh 2 lugë myshk 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 30 minuta.
- Zierje mucilaginous:
Hidh 2 lugë myshk 1 litër ujë të ftohtë, të sjellë një çiban dhe kuzhinier për 40 minuta. - 15 orë në ngrohje të ulët. Menjëherë thahet.
- Alkooli tretësirë:
40 g myshk 1 filxhan 60% alkool. Moss derdh alkool, të lënë për 7 ditë.

1. sëmundjeve të traktit respirator.
Islanda myshk është përdorur për të trajtuar bronkit, tuberkulozi, kollës së mirë, ftohjet, emfizemë. Përdorni tretësirë ​​ujë në filxhan çerek 3 herë në ditë.

2. sëmundjeve të traktit të tretjes
Trajtojnë diarre, sëmundje peptike, humbje e oreksit. Kur u përgatitur për të trajtuar ulcerat tinctures shtuar farë liri, alte në sasi të barabarta.
3. Sëmundjet e lëkurës.
Pluhur icelandic myshk mund të përdoret si pluhur për plagët, si një locion të përgatitur nga tretësirat ujore.
4. Parandalimi i beriberi
Për ta bërë këtë, përdorni 10-15 pika tretësirë ​​të alkoolit 1 në ditë, ose infuzion ujore për 1 gotë në ditë për 7-10 ditë.

Dhe kjo nuk është e gjithë lista e karakteristika të dobishme!
Të qëndrojnë të shëndetshme!