Cili është rreziku për nematodeve extraintestinal njeriut


Infestations Abenteric mjerë mund parazitoj praktikisht çdo ind në trup. Sëmundja më e zakonshme në këtë grup të parazitëve që gjenden në Rusi: opisthorchiasis, klonorhoz, Fasciolosis dhe parahonymoz. Për të kuptuar se çfarë rreziku extraintestinal nematodeve për njerëzit, e konsiderojnë çdo sëmundje shumë.
Opisthorchiasis
Patogjen opisthorchiasis - felinius Opisthorchis, madje e quajti ndryshe - ose dvuustka Siberian cat. Kjo madhësi e vogël parazit 4-13 x 35 mm. Opisthorchiasis (ose sëmundje Vinogradov) merr në mjedis në formën e vezëve nëpërmjet feces të njeriut, macet, dhelpra, qentë dhe me radhë. Por në ciklin e saj të zhvillimit, parazit shkon përmes transportuesit të ndërmjetme të tilla si butak apo krapi peshku i ujërave të ëmbla, ata janë të gjallë larvat nematod - metatserkaryy. Një person mund të infektohet duke ngrënë trajtohen keq (ngrohje) mishin e këtyre peshqve. Infeksioni rrezikshme të tilla si lumenjtë Irtysh, OB, Kama, Vollga, Don; rajonet e Siberisë Perëndimore dhe Kazakistan.Pasi në zorrë, larvat janë liruar nga shell depërtojnë në kanalet biliare në mëlçi, pasazhe pankreasit. Brenda 2 javësh ata të rriten të pjekur krimbat që janë në gjendje për të hedhur vezë. Ndikimi Opisthorchiasis negativ në trup është iniciuar dehje e trupit, reaksione alergjike, si dhe dëme në kanalet tëmth, sekretimit dhe lëvizshmëri të traktit biliar, stomak. Në pacientët opisthorchiasis rrit rrezikun e kancerit të mëlçisë primar.

Klinikisht, pacientët nuk kanë përjetuar ndonjë ndryshim në fazën e hershme të sëmundjes nëse vendasit, por në qoftë se ajo është e të ardhurve, ata mund të ndjehen të pafuqi, ethe, skuqje alergjik shfaqet me karrige përshpejtuar dhe dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme. Pas disa kohe, ka dhimbje të mprehta në mëlçi, fshikëz e tëmthit, lëkurë subikterichnostyu shoqëruar dhe mukozës. Pacientët mund të ankohen për dhimbje koke, prish gjumin, dispepsi. Sëmundja paraqet një rrezik për njerëzit që vizitojnë.


Sëmundja manifestohet nga simptomat e mëposhtme:
- abscesi mëlçisë;
- ngjitje kolangitit;
- këputje parazitare kapsulë;
- peritonit;
- holanhyokartsynomoy;

Klonorhoz
Kjo sëmundje shkaktohet nga një parazit - sinensis Clonorhis, kineze quhet flukes. Ky parazit është opystorha pak më e madhe (10-20 x 2-4 mm). Trupi Intermediate për krimbat është një njeri, macet, qentë, etj përfundimtar Trupi - një butak, disa peshk krap dhe karavidhe ujërave të ëmbla. Jeton parazit në trup për rreth 25-40 vjet. Në klonorhoz mund të gjenden në Lindjen e Largët në ujërat e Amur.

Sëmundja karakterizohet nga sëmundje të gjatë dhe të rëndë me acarimin shpeshta. Njerëzit lokal sëmundja është shuar më shumë se vizitorët, sëmundja e të cilave është manifestuar forma të rënda akute.

Fasciolosis
Grupi tjetër përbëhet parasitoses helmintiasis extraintestinal provokuar flukes mëlçisë (Fasciola Hepatica) dhe flukes gjigante (Fasciola gigantica). Madhësia e parazitit në mesatare 20-30 x 8-12 mm Ky lloj parazit kryer nga butak, një person mund të infektohen me ujë të pijshëm nga pellgje, të hahet bimët ujore që mund të infektuar larvat fasciola. Disa raste ndodhin në Rusi veriperëndimore, Kaukaz, shtetet baltike dhe Azinë Qendrore. Fasciola se një person swallows, migrojnë nëpër mukozën e zorrëve në kanalet biliare dhe të mëlçisë, të cilat rriten në një moshë të pjekur pas 3-4 muaj të prodhojnë vezë. Më shqetësuese se në jetën e këtij dëmi parazit dhe traumës së mëlçisë dhe bile tub strukturave. Në disa raste Fasciola mund të migrojnë në shtresën e nënlëkurës, mushkëritë, syrit dhe të tjerët.


Në periudhën e parë të sëmundjes, 1-8 javë pas infeksionit, simptomat alergji, të cilat manifestohen në mënyra të ndryshme në çdo person. Mëlçisë është rritur, ajo bëhet e dhimbshme. Në fazën e dytë (kronike), shfaqet kolangitit verdhëz, abscess mëlçisë. Rreziku është se e gjithë kjo mund të çojë në mosfunksionimin serioz të mëlçisë, tretje shqetësuar, një person i rraskapitur.

Parahonymoz
Arsyeja parahonyoza - Paragonimus westermani (flukes mushkërive), madhësia 75 - 13h4 - 8 mm. Transportuesit janë butak dhe karavidhe ujërave të ëmbla dhe gaforret. Mund të krimbave të infektuar njerëzve dhe kafshëve (macet, qentë, derra, etj) që sekretojnë krimbat me pështymë, feces. Njeriu infektohet kur konsumojnë gaforret para dhe karavidhe. Me sëmundje extraintestinal parazitare, ky lloj është më pak e zakonshme në të gjitha, vetëm në Lindjen e Largët.

Zahlochennыe larvat migrojnë lirisht nëpër murin e zorrëve në zgavrën e barkut, dhe pastaj me anë të membranave të tjera hyjnë në zgavrën pleural, mushkëritë, nganjëherë në tru, etj Pas 3 muajve nga krimbat rritet dhe liron vezë në mjedis. Rreth tij zgavër është formuar me një diametër të ndryshëm (1-10 cm) që fybrozyruyutsya dhe kaltsyfikuyutsya. Vula e tilla mbesin në trup për jetën.

Ndryshe nga parazitë të tjerë, manifestimet klinike të Ky krimb infestations ndodhin shpejt, brenda disa ditësh. Në fazën e parë ka diarre dhe dhimbje barkut, hepatit dhe peritonit natyrën infektive me rezultate të favorshme. Me manifestime extraintestinal janë simptoma të ndryshme të ngjashme me bronkit, pneumoni dhe pleurit. Pas 2-3 muajve, ka yntoksytsyonnыy periudhë karakteristike të temperaturë të lartë (39 gradë) dhe kollë purulent (ditor ndarë në 500 ml qelb). Kjo mund të shoqërohet me dhimbje gjoksi, gulçim, gjakderdhje të mushkërive. Rritje të rrezikut të sëmundjes, kur procesi përfshin trurin.