Cili është rreziku i ushqimit të nxehtë dhe të ftohtë


Sigurisht, normale për trupin nuk është ushqim shumë të nxehtë ose shumë ftohtë, për shkak të faktit që organet tona mucous dhe të gjithë nuk janë përshtatur për një vakt të nxehtë dhe një ushqime shumë të ftohtë. Kjo është për shkak të faktit se indet fillon të pyes veten эpytelyarnaya organeve, të cilat mund të çojnë në proceset e pakthyeshme, madje edhe kancer, që është rreziku i ushqimit të nxehtë dhe të ftohtë.
Duhet të theksohet se ushqimi i ftohtë mund të jetë dy lloje, një ushqim të freskët të ftohtë që nuk është gatuar dhe i gatuar ushqim, dhe pastaj ftohur. Kur ushqimi të freskët të ftohtë nënkuptuar peshku decimal mish, fruta dhe perime, si dhe për shkak të faktit se në zhvillimin e shoqërisë, njerëzit hanë mish të gjallë dhe do të pini gjak të ngrohtë e kafshëve për shkak të faktit se ata janë në Ora ngrënë vetëm ushqim të papërpunuara dhe kur shpiku zjarrin, situata ndryshoi. Fakti se njerëzit janë të hahet ushqim që nuk është i përpunuar me zjarr, shpesh i sëmurë dhe vdiq nga helmimi nga ushqimi prishur, dhe në atë kohë ishin njerëz të ditur të cilët kuptuar se trajtimi i ngrohjes vret patogjene ushqimore dhe parandalimin e sëmundjeve të njeriut. Përveç kësaj, ushqimi i papërpunuar ishte i patretshëm, e cila sigurisht që çoi në sëmundjet e traktit gastrointestinal dhe sëmundje të përbashkët të njeriut dhe jetëgjatësia ulët të jetës. Siç kemi përmendur, ushqim shumë të nxehtë dëmton trupin, por me përdorimin e ushqimit të moderuar të ftohtë, por para se të ngrohjes-trajtuar, nuk sjell dëm, por shpretkë dhe stomak si ushqim të ngrohtë. Të gjitha shkencëtarët thonë se ushqimi i nxehtë djeg ezofag dhe në këtë rast ka mur të rënda humbja e ezofagut dhe thellësinë shumë e plagë zili ushqimit dehur e nxehtë dhe djeg nekroza ezofag mukozale ndodh mukusit dhe shtresat tjera të membranës së ezofagut. Fenomene të tilla të çojë në ënjtje të indeve të ezofag, dhe kështu ka shkelur gëlltitjes, por ënjtje tej zvogëlon në mënyrë të konsiderueshme, por fillon refuzuar omertvevshaya indeve, e cila çon në formimin e ulçerës pas shërimit në ezofag formuar stenozë ose ngushtim i ezofagut, e cila është rreziku duke marrë ushqime të ngrohta.Rreziku në marrjen e ushqimit të nxehtë ka filluar të djegur membranë me gojë dhe fyt, dhe mucous e buzëve dhe gojës, të tilla si, pasi djegiet, është e pamundur për të ngrënë, sepse sipërfaqja e dëmtuar e ulcers në zhvillim, ka një jargëzim fortë dhe të vjella . Të gjitha këto simptoma të largohem pas dy tre ditë, përmirëson shëndetin e përgjithshëm, dhimbje gradualisht subvencioneve, dhe një person mund të hani ushqime të lëngshme në sasi të vogla, por në fyt dhe buzët mund të formojnë mbresë që do të zvogëlojë lumen e ezofagut, dhe mund të shkaktojë semundjen disfagia ose pengimi i ezofagut. Burns ushqim të nxehtë mund të ndryshojnë shkallë të dëmtimit të ndryshme, ajo mund të jetë shtresa sipërfaqësore e lezioneve epiteliale, por ekspozuar Mukoza hyperemic në të cilën dehje mund të fillojë me refuzimin gangrenizuar dhe kalbur indeve dhe me formimin e ulcerat, ata hranulyruyutsya dhe formë plagët.


Rreziku i marrjes së një ushqim të nxehtë që mund të ketë komplikime të tilla si kequshqyerja, e cila është e lidhur me kequshqyerja anë lezione mund të zhvillojnë sepsë, pneumonia, trakeobronkiti, fytit dhe peryэzofahytы, ndoshta në vdekje. Nëse një person do të digjen të katërt pemë shkallë tracheobronchial dhe ezofag, ajo do të zhvillojë dehje të përgjithshme dhe një njeri mund të vdes në javën e parë pas djeg ushqim të nxehtë. Veçanërisht e rrezikshme për të dhënë fëmijëve një vakt të nxehtë dhe për shkak të faktit se ata të shkaktojnë pasoja serioze, madje edhe djegiet e vogla të mukozës së ezofagut, faring, laring, ose zgavrën me gojë, si dhe gjuhën kalë. Kjo çon në çrregullim të frymëmarrjes dhe laryngeal ngushtim kanali, dhe e gjithë kjo është për shkak të ënjtje e laring, duke e bërë atë kollitje të vështirë dhe të shkelur të gjitha të gëlltitjes funksion, në të cilin rast rreziku i marrjes së një ushqim të nxehtë mund të rezultojë në vdekje.


Rrezik ushqim të ftohtë është gjithashtu e qartë, dhe kjo është për shkak se, sidomos në fëmijët, që ata filluan të zhvillojnë pectoris ashpërsinë ndryshme, ajo mund të jetë ekzemë dhe kjo shkakton dehje, ethe, qafën nyjet limfatike mund të rritet, dhe fëmija nuk madje edhe mund të hap gojën e tij. Kjo mund të zhvillojë abscese hapësirë ​​okolohlotochnoho, duke shkaktuar gjakderdhje nga anije të mëdha mund të zhvillojnë sepsë, nefrit dhe edemë e laring, e cila është rreziku marrë ushqime të ftohta. Sigurisht, grykët është sëmundje infektive organizmit dhe patogjen bakteret dhe është më shpesh janë të streptokokeve, por, megjithatë, dobësimin funksioni mbrojtës i bajamet është ushqim i ftohtë, e cila do të shkaktojë inflamacion të tyre.


Hulumtuesit gjetën se ushqimi i ftohtë lë stomak shumë shpejt dhe nuk arriti të shoqërohem me lëng stomakut, kështu që është e vështirë për një proces enzimat gut, bile dhe produkte të tjera që promovojnë tretje. Si rezultat, duke filluar proceset kalbje që çojnë në rritjen e prodhimit të gazit, dhe pastaj të dysbiosis zorrëve dhe sëmundje peptike dhe эnterokalytam. Njerëzit që pijnë ujë shumë të ftohtë, gjithmonë ndjehen të urisë, duke çuar në trashje, kështu që në ato institucione që shesin ushqime të shpejta, gjithmonë në tavolinë është ujë të akullt, jo çaj ose pije tjera të nxehta. Prandaj, njerëzit pijshëm ujë akull fillon për të shtypur fastfoods e urisë, e cila çon në përçarje të të gjithë traktit gastrointestinal, si dhe një grup peshë të tepërt. Kështu, ne mund të konkludojmë se rreziku i marrjes së një ushqim të nxehtë dhe të ftohtë është e qartë, ushqim i tillë i dëmshëm për shëndetin dhe duhet të hani vetëm temperaturën normale.