Cilat produkte përmbajnë produkte magnez përmbajnë magnez pasur me magnezPërshëndetje të gjithëve! Siç ju kujtohet, në artikullin e fundit foli për magnezit - mineral gjurmë që është i përfshirë në qindra proceseve biokimike. Kam përshkruar tashmë rolin e këtij minerali në trupin e njeriut dhe efektet e mungesës së saj.
Tani është koha për të folur në lidhje me produktet që përmbajnë magnez në përbërjen e tij. Mos harroni, kohët e fundit kam shkruar në lidhje me ushqime të lartë në kalium? Lista e sotme është shumë e ngjashme. Magnezi, si kalium - është kryesisht produkte bimore. Nga këto, ne fillojmë.


Produkte bimore që përmbajnë magnez.Numri më i madh i këtyre mburremi arra dhe fara:Farat e susamit (350 mg)
Shqeme (275 mg)
Arra pishe (232 mg)
Almond (230 mg)
Fëstëk (200 mg)
Kikirik (185 mg)
Lajthi (171 mg)
Fara luledielli (132 mg)
Walnut (120 mg)Siç mund ta shikoni, të gjitha arra më të njohura janë të përfshira në këtë listë. Të sigurt, si dhe më pak të zakonshme kryesisht e pasur me magnez, por shkruajnë ata nuk e shohin shumë kuptim. Për argëtim, shikuar në përbërjen kimike të arre brazilian - kjo është pothuajse 400 mg të magnezit!

Për shembull, arra - kjo është produkte të madh, por pse do të keni ato në vend zbukuroni! Për më tepër ajo nuk është e padobishme. Në këtë rast janë drithërat dhe bishtajore:Buckwheat (255 mg)
Miell i bluar trash elb (150 mg)
Bollgur (137 mg)
Miell i bluar trash meli (132 mg)
Bizele të njoma (105 mg)
Fasule (102 mg)
Thjerrëzat (80 mg)Një sasi e madhe e magnezit të përfshira në krunde (448 mg) dhe embrion gruri (232mh).
Frutat dhe perimet:Majdanoz (85 mg)
Spinaq (79 mg)
Kopër (70 mg)
Arugula (47 mg)
Flokëkuq (38 mg)
Hudhër (30 mg)Vini re se të gjitha zarzavate të pasura me magnez? Arsyeja është se magnez gjendet në klorofil - pigment që është vetëm e gjelbër.
Frutat dhe fruta të thata të shtoni edhe disa anëtarë të listën tonë:Datat (85 mg)
Hurmë (56 mg)
Prunes (44 mg)
Rrush të thatë (31 mg)
Banana (27 mg)

Produktet të cilat shtazore përmbajnë magnez?

Të vetmit njerëz që mund të krahasohet me bimë, këtë ushqim deti:Kalmar (90 mg)
Karkaleca deti (60 mg)

Shojzë e Atlantikut Verior (60 mg)
Ngec (35 mg)Produktet e qumështit dhe mish të ndryshme janë të ulëta në magnez, jo më shumë se 20 mg për 100 g të produktit.
I vetmi përjashtim i njohur është djathë. Në varësi të ndryshme, djathë mund të përmbajë 30 deri në 60 mg të këtij minerali.
Ajo rezulton se për të ruajtur sasi normale e magnezit në trup (norma ditore është 400-500 mg) duhet të jetë rregullisht përfshijnë në dietën tuaj drithëra të ndryshme, arra, bishtajore, bimëve.
Mos harroni të marrë parasysh cilësinë e produkteve. Më të mirë, natyrisht, do të jenë ato produkte që ju keni rritur veten në kopshtin tuaj. Për shkak të veçantive të përpunimit modern në bujqësi, magnez nuk absorbohet lehtë në uzinën e nga toka.

Së fundi, unë dua të ju ofrojmë një recetë për një sallatë, e mirë për rimbushjen e magnezit.
Përbërësit e nevojshme:fasule - 400 g;
arra - 120 g;
majdanoz ose cilantro;
hudhër - 3 karafil të mesme;
kuqe qepë - 1-2 qepë të vogla.Vlim fasule me gjethe gji dhe një pak bizele piper i zi. Më parë ajo e dëshirueshme që të thith brenda natës në ujë të ftohtë. Bëhu fasule kujdesshëm nuk duhet rozvarytysya!
Zarzavate dhe arra copëtuar imët me një thikë dhe fshij me hudhër grimcuar.

Të gjithë përbërësit dhe trazim për të kombinuar. Dekoroj pjatë të lartë me unaza hollë e qepë të kuqe dhe, në qoftë se e dëshiruar spërkatë me lëng limoni për shije.
Tani ju jo vetëm të dinë se cilat produkte përmbajnë magnez, por që prej tyre mund të gatuaj