Cilat produkte përmbajnë bakërBakri është një gjurmë, pa të cilat është e pamundur funksionimin normal të trupit. Më shumë detaje në lidhje me rolin e saj ju mund të mësoni nga nenet e kaluara, sot do të diskutojnë mënyrën në të cilën produktet përmbajnë bakër.
Menjëherë unë dua që ju të kënaqur: kaq shumë burime të bakrit dhe të gjithë mund të gjeni në mesin e këtyre produkteve për simpati tuaj.

Ndoshta burimi më i zakonshëm i këtij metali janë drithërat. Më të konsiderohet i pasur hikërror, mel dhe tërshërë. Kjo është arsyeja pse stil mëngjes Sherlock Holmes plotësoj ndjeshëm rezervat tuaja të bakrit.


Produkte furre, të cilat janë të përfshira në dietën e përditshme të shumicës së rusëve gjithashtu një burim i mirë i bakrit. Për të njohuri tim, pak më shumë metali të përfshira në bukë gruri dhe thekër, por edhe të mjaftueshme. Por, makarona gruri durum në një të përgjithshëm të udhëheqësit në përmbajtje bakri.
Pasi ne po flasim për liderët, është e nevojshme për të thënë në lidhje me produkte të tilla si vaj mëlçisë cod mëlçisë viçi në atyre një shumë të bakrit. Ndoshta kjo është për shkak se në kafshë të tjera, si njerëzit, shumica e bakrit gjendet në mëlçi.
Kur u pyet për të cilat produktet përmbajnë bakër, nuk mund të injorojë ushqim deti në mënyrë të dobishme. Kallamar dhe karkaleca janë të pasura me shumë elemente të dobishme dhe të bakrit nuk është përjashtim.
Ndër produktet që përmbajnë metal, gjithashtu mori pjesë në fasule dhe perime. Shumë bakri përfshijnë arra (sidomos arra dhe lajthi).
Nëse ju jeni një dashnor i ëmbëlsirat, trupi juaj mund të prodhojë bakrit me çokollatë si fasule kakao - është një prej produkteve më të pasura të bakrit. Prandaj, kështu kakao my favorite, përfshirë gjithashtu në listën e sotme

Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet kërpudha dhe manaferrat. Historia është një rast ku një person vuan humbjen e flokëve, shkuan të jetojnë në verë në fshatin, ku pylli hanin vetëm dhurata të bien përsëri në qytet me flokë të madhe. Kjo pjesërisht mund të shpjegohet me faktin se shëndeti e flokëve është kryesisht i varur nga mangësi të bakrit të cilën ai e mbushur verën duke ngrënë kërpudha dhe manaferrat.
Gjithashtu, burimet e bakrit janë: fletë dhe xhensen rrënjë, yolks vezë të papërpunuara, kungull, patate, asparagus, kopër, gjethe luleradhiqe, pineapple, rrikë, thjerrëzat, patëllxhan.

Tani ju e dini se cilat produkte përmbajnë bakër, por gjithashtu duhet të dini se ka substanca që dëmtojnë asimilimin e bakrit në trup. Ajo rezulton se armiku më i egër, të mësuarit bakrit është vitaminë C. aq e dobishme Prandaj, mungesa e bakrit është e rekomanduar për të zvogëluar përdorimin e acidit Askorbik.
Unë pothuajse harruar rezulton se një nga burimet e bakrit janë BEER! Shkencëtarët kryer një eksperiment që është një dëshmi e qartë e këtij fakti.
Grupi i rats ushqyer ushqime që përmbajnë bakër, por disa prej tyre holluar me ujë rregullisht birrë. Si rezultat, miu-alkolike jetuar gjashtë herë më të gjatë

Shpresoj se ju mori këtë lajm si një fakt interesant, jo si propagandë alkoolizmi.