Cilat ushqime përmbajnë kalium produkteve që përmbajnë kalium pasur me kaliumPërshëndetje të gjithëve! Ashtu siç kishte premtuar më parë, artikulli i sotëm do të jetë plotësisht e përkushtuar për produktet që janë të pasura me kalium. Mbi rolin dhe rëndësinë e këtij minerali për trupin, unë nuk do të përsëris. Kush kujdeset, ju mund të shikoni në artikullin e mëparshëm.
Ndër produktet që janë të larta në kalium, shumica i takon në mbretërinë e bimëve, kështu që është me ta dhe do të fillojë transferimin.


Ushqime Çfarë bimore përmbajnë kalium?


Ka mbajtësit rekord të thata fruta dhe arra:kajsi të thata (1710 mg)
prunes (860 mg)


rrush të thatë (860 mg)
bajame (745 mg)
lajthi (720 mg)
kikirikë (662 mg)
Fara luledielli (647 mg)
arra pishe (628 mg)
arre (475 mg)Bishtajore dhe drithërat pothuajse pa vonesë:Bean (1100 mg)
bizele (879 mg)
thjerrëzat (663 mg)
bollgur (380 mg)
Buckwheat (360 mg)
meli (212 mg)Frutat dhe manaferrat janë gjithashtu të pasura në kalium:banane (400 mg)
Peach (363 mg)
kajsi (302 mg)
rrush (255 mg)
Molla (280 mg)
hurmë (200 mg)

portokall (200 mg)
grejpfrut (200 mg)
mandarina (200 mg)
Boronicë (180 mg)
Boronicë (119 mg)
Kastrati (90 mg)
boronica (51 mg)Perimet që rriten në kopshtin e tij, edhe mburremi lartë në kalium:Patate (550 mg)
Lakra (375 mg)
domate (310 mg)
panxhar (275 mg)
hudhër (260 mg)
karrota (234 mg)
Artichoke Jeruzalem (200 mg)
qepë (175 mg)
piper i kuq (163 mg)Një vend të veçantë është kërpudha të zëna:chanterelles (560 mg)
kërpudha (450 mg)
Boletus (443 mg)Nëse ata janë të thatë, përqendrimi i kaliumit në to është rritur me rreth 10 herë.


Ushqime të kafshëve që përmbajnë kalium.

Kafshë të egra mund të mburremi një shumëllojshmëri të tillë, por ende zbres atë nga llogaritë nuk është e nevojshme.
Mish përmban një mesatare prej 150 deri në 300 mg të kaliumit per 100 gram të produktit. Afërsisht të njëjtin qytet dhe produktet e peshkut.
Që nga produktet e qumështit mund të dallohen djathë, kos, qumësht dhe djathë.
* Ju ndoshta mendoi se numrat në kllapa tregojnë sasinë e kaliumit në mg në 100 g.

Siç mund ta shikoni, lista e ushqimeve të pasura me kalium dominuar në dispozicion dhe të njohur të produkteve për ne. Prandaj, problemet e të ushqyerit të mungesës së këtij elementi gjurmë nuk duhet të jetë.
Disa nga karakteristikat.
Studimet kanë treguar se kalium gjatë gatimit ose njomje liruar nga produkti shkon në ujë. Nëse ju vlim perime në një sasi të madhe të ujit, kalium ata ulur me 50-70%. Mbajeni këtë në mendje.
Një mik i ngushtë i kaliumit dhe mangësi magnez është mastering fundit pari përkeqësohet. Prandaj, unë ju këshilloj për të lexuar artikullin "Cilat produkte përmbajnë magnez?", E cila së shpejti do të shfaqet në blogun tim.