Kafshon mushkonjë - si për të hequr ënjtje


Shpesh pickim mushkonjë mund të shkaktojë iritim dhe madje edhe ënjtje. Kjo është për shkak të një reaksion alergjik ndaj një substancë që hyn në gjak gjatë mprehtë të trungut femërore. Shumë njerëz janë të interesuar në mënyrën se si të dëmshme kafshon mushkonjë dhe heqjen e ënjtje që erdhi pas saj.
Çfarë ndodh pas pickim mushkonje?
Ndoshta nuk është sekret që kafshon një person i vetëm mushkonjë femër. Se ajo kishte nevojë për të marrë proteina e gjakut, dhe më pas vë vezë e tyre. Gjatë birë lëkurës feçkë saj, femra prodhon pështymë, i cili përmban substanca që parandalojnë koagulimit të gjakut. Për shumicën e njerëzve, që ata të shkaktojnë një reagim që mund të shfaqet si skuqje, kruajtje ose ënjtje. Ënjtje pas një pickim mushkonjë shpesh zhvillohet në zonat ku lëkura është shumë e hollë dhe delikate.


Si të hiqni ënjtje pas një pickim mushkonje?


Mos harroni se kruarje pickim mund të shkaktojë të infeksionit. Nuk është pamja yyazytsirnist nga plagët. Prandaj është e nevojshme me çdo mjet për të hequr inflamacion dhe kruarje.
Është e rëndësishme që menjëherë të larë kafshoj me sapun dhe ujë. Kjo do të ndihmojë për të hequr mikrobet dhe ndotjen. Në sytë ënjtje pas një locion pickim mushkonje që të bëhet me zgjidhje sode apo të aplikoni një kompresë të ftohtë.
Për përgatitjen dhe aplikimit sode paste duhet:


 • Mix 3 lugë ujë soda me një lugë.

 • Slurry rezulton vënë në kafshimit.

 • Keep it të thahet plotësisht.


 • Një efekt të mirë qetësues konsiderohet qepë, një pjesë e cila duhet të prylashtovuvaty mëngjes. Ajo përkryer heq kruarje dhe skuqje. Përdorin atë vetëm në trup, jo fytyrën.
  Ënjtje sytë nga një mushkonjë kafshoj dhe ndihmë:

 • Lëng i lë lakër;

 • Delli lëng;

 • Lëng luleradhiqe.


 • Kjo do të mjaft fjalë për fjalë disa pika lëng në një disk pambuku për të bashkëngjitni për syrin.

  Shumë përdorur për të reduktuar kruarje dhe acarim kremra me alkool dhe ujë ose alkool borik. Nuk konsiderohet të jetë më pak efektive dhe përdorimin e vajrave esenciale, për shembull:

 • eukalipt;

 • karamele mente;

 • limon.


 • Me ënjtje të fortë nga kafshimin e një mushkonjë duhet të pranojë asnjë antihistamine që mund të blihen pa recetë, të tilla si Hydroxyzine, diphenhydramine. Ato ndihmojnë për të reduktuar prodhimin e histaminës dhe të ndaluar kruarje. Ju gjithashtu mund të përdorni drogë të veçanta për të ndihmuar të zvogëluar inflamacion, të tilla si krem ​​hydrocortisone.