Bee djeg - si për të hequr tumorin


Natyra shpesh ecën përfundojnë kafshon e insekteve, duke përfshirë bletët mund të jetë. Në vetvete, kjo dukuri është e pakëndshme, por me ndjeshmëri të lartë ajo mund të çojë në pasoja serioze. Duhet të dini se çfarë të bëni, nëse ka pasur një djeg bletë, duke hequr tumorin për të parandaluar hyrje e helmit në trup dhe për të parandaluar komplikimet.

Ënjtje pas pickim të bletëveMbajtjes së ngjarjeve të tilla mund të parandalojë zhvillimin e komplikimeve dhe formimin e tumoreve. Në rast të një pickim, ndiqni këto hapa:


 • Butësisht tërheq dhe shtrydh djeg e një helm insekteve nga plaga.

 • Tjetër duhet të trajtohen në faqen plagë e etanolit, amoniakut ose molle uthull.

 • Duke u mbështetur në mëngjesin e lëng luleradhiqe ose mallow lëng të ndihmuar të shmangur tumor.

 • Kur kafshon shumta inkurajuar pijshëm tepruar dhe futjen e një zgjidhje të adrenalin.


 • Ënjtje, pas një goditje të bletëve


  Nëse ënjtje shpërndarja e fytyrës duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Një depërtimit të helmit në gjak, zonat e prekura kanë filluar të bymehet. Në rast të alergjisë mund të shkaktojë reaksion alergjik serioz.

  Veçanërisht e rrezikshme nëse bletë stung në fyt apo gëlltiten aksidentalisht. Nuk ishte ënjtje pas pickim nga bleta mund të bllokojnë rrugët e frymëmarrjes. Një rrezik tjetër i alergji bee helm është manifestuar në formën e shok anafilaktik, ku ka shkelje të sistemit nervor, të reduktojë presionin dhe ënjtje e bronke.

  Si të hiqni ënjtje nga pickim të bletëve?


  Për të luftuar inflamacion lindur përdorur dhe ointments të veçanta dhe krem ​​kundër pickimin e insekteve. Megjithatë, në mungesë të fondeve të tilla mund të përdorë për të mjekësisë së brendshme.

  Është paketë shumë efektive e sode llapa:

 • Vendi prekur spërkat me sode buke dhe shtuar pika çift të ujit.

 • Llokoçis për të marrë një qëndrueshmëri butë.


 • Përdorimi i qymyr ndihmon të shpëtoj nga ënjtje vetëm një ditë.
  Që rezulton nga pickim nga bleta ënjtje mund të hiqet duke përdorur alkool ngjesh me një pjesë masive e alkoolit nuk është më shumë se 70%.
  Të ndihmojë për të përballuar me ënjtje kafshoj vajosje vaj yll.
  Për të parandaluar formimin e edemë mund të çojë për të vënë kafshoj që menjëherë lehtësimin e djegien dhe dhimbje.

  Mjeti më efektiv është rafinuar sheqer, i cili shtonte kafshoj lejon për nxjerrjen helm.
  Gjithashtu rekomandohet të aplikojë kompresa:

 • lëng nenexhik;

 • delli;

 • Celandine;

 • majdanoz.


 • Thjesht përtyp bimore dhe të aplikojnë për vendin e lënduar. Ju gjithashtu mund të marr ndihmën e lëng qepë.
  Ul inflamimin dhe largon toksina nga trupi pemë çaji vaj.
  Më dhimbje, pasi u kafshuar nga insektet shpejt largohem, por përkeqësimi mprehtë në shëndet, duhet të telefononi një ambulancë.

  Përgatitjet me gjëmba të bletëve


  Për të eliminuar dhimbjen duke përdorur qetësues, ju lutem përdorimin lokal. Përbërja e tyre është komponentë të tilla si pramoksyn, hydrocortisone dhe lidocaine.
  Gjithashtu, për aplikim në lëkurë duke përdorur produktet që përmbajnë sode buke ose tërshërë ekstrakt që mund të përballen me kruarje.
  Nëse ënjtje ndodh brenda tri ditëve, për të eliminuar helmet rekomandojë marrjen antihistamines. Diphenhydramine, ose Pypolfenol Suprastin marrë në kombinim me aspirina tre herë në ditë. Me zhvillimin e laryngeal edemë administruar gjithashtu Ephedrine (5%).

  Shfaqja e reaksioneve alergjike me dështim të frymëmarrjes dhe rënie të presionit kërkon trajtim serioz me injeksione e adrenalin dhe steroid. Në disa raste, trakea mund të hyjë dhe të ngritur pikoj.