Barkut me ultratinguj - se si të përgatiten


Monitor shëndetësor ka nevojë të vazhdueshme, kështu që të paktën një herë në vit, mjekët rekomandojnë që të bënte një ekzaminim të plotë mjekësor. Për fat të keq, shumë njerëz lënë pas dore këtë këshillë, duke iu referuar në spital vetëm kur pripech. Dhe për shkak se shumica e pacientëve nuk janë edhe të vetëdijshëm se një procedurë të veçantë përgjithësisht si diçka për t'u përgatitur, për të mos përmendur se si.
Pastaj të shpjegojë se ultratinguj barkut të tillë për t'u përgatitur për këtë procedurë, dhe kur ajo është caktuar.
Kur të barkut ultratinguj?


Ultratinguj barkut është emëruar sa herë që pacienti ka ankesa e shurdhim në stomak, fryrje e tepruar, shije të hidhur në gojë. Ultratinguj është e rekomanduar për të marrë menjëherë pamjen e simptomave. Duke përdorur teknologjinë ultratinguj sot do të përcaktojë në mënyrë të besueshme diagnostikuar ose tërësisht e mohojnë atë.
Vëmendje e veçantë duhet të ndalet që eksploron ultratinguj barkut, të cilat mund të shqyrtojë trupat. Profesionistët në zgavrën e barkut tradicionalisht përfshijnë si në vijim:

 • mëlçisë;

 • shpretkë;

 • pankreasit;

 • hapësirë ​​retroperitoneale;

 • fshikëz fshikëz e tëmthit.


 • Ultratinguj barkut mund të emërohet edhe për të studiuar gjendjen e enëve dhe veshkat. Kjo procedurë duhet të jetë hapi i detyrueshëm kur planifikojnë shtatzëninë.
  Idealisht njëjtë me ultratinguj duhet të bëhet paralelisht me shqyrtimin e planifikuar vjetore mjekësore - pak. Ultrazërit mund të zbulojë problemin në një fazë të hershme - kur ai nuk është i shqetësuar edhe i sëmurë. Zbuluar në kohë dhe të trajtohen sëmundje të shpejtë, më të lirë dhe më pak problematike.

  Trajnimi dhe këshilla për të ultrazërit barkut


  Rezultatet ultratinguj nuk janë të besueshme në qoftë se procedura nuk ka përgatitur paraprakisht. Përgatitja për të filluar të thjeshtë me ultratinguj dhe ajo është e rekomanduar nga disa ditë para procedurës. Gjatë trajnimit të nevojshëm për të ndjekur një dietë të para ultratinguj barkut, i cili përjashton nga dietë të gjitha ushqimet që mund të kontribuojnë në fryrje. Në listën e produkteve të ndaluara përfshijnë:

 • fasule;

 • e ëmbël;

 • bukë dhe ëmbëlsira;

 • sode;

 • alkooli;

 • kafe, lëng;

 • frutat dhe perimet e papërpunuara.


 • Doktor caktimin ultratinguj barkut duhet të ju tregojnë se si të përgatiten për procedurën. Para ekzaminuar pacientin dhe gjetur nga tiparet e trupit të tij, mjeku duhet të japë këshilla dhe receta e duhur. Nëse pacienti është trajtuar, duke marrë medikamente, ajo duhet të njoftojë mjekun.
  Mos u habitni nëse mjeku do të përshkruajnë Espumizan, qymyr apo ndonjë përgatitje të tjera para se të ultrazërit barkut. Shumica e këtyre barnave janë caktuar për pacientët që vuajnë nga problemet e tretjes dhe vanitet. Që vuajnë nga kapsllëk shpesh përshkruajnë pastrimin enemas ju doni të bëni para se të ultrazërit. Duke marrë ilaç për dy deri në tre ditë dhe procedura të veçanta të pastruar trupin dhe të përgatisë atë mirë për të studiuar profesionale.

  Emërojë një trajtim parandalues ​​para ultrazërit barkut vetëm në çdo rast! Përgatitjet duhet të përcaktojë një ekspert.
  Si të barkut ultratinguj
  Procedura duhet të marrë me ultratinguj me stomak bosh, kështu që është e mirë në qoftë se ajo është planifikuar për mëngjes. Në qoftë se koha e lirë ishte vetëm pas darke, jo e frikshme - në mëngjes ju mund të hani diçka të lehtë, por për të bërë këtë ju duhet të paktën gjashtë orë para procedurës.
  Para ultrazërit të përgatitjes barkut zgavër eliminon pirjen e duhanit në ditën e procedurës. Sepse tëmthit nikotina mund të tkurret që shtrembërojnë rezultatet e përgjithshme të studimit.