Heqja e patologjive të tilla si hernie kërthizës


Si rezultat i kësaj, stresi të tepruar fizik, ekzaltim të rënda apo të rëndësishme si rezultat i bark të dobët të muskujve, shumë shpesh ne duhet të merren me hernias. Një nga varieteteve të kësaj sëmundjeje janë hernie kërthizës barkut.

Sëmundja është edukimi kërthizës hernial në rajon, të cilat mund të vijnë në organet e brendshme të barkut. Për këto zgjatje tipike myyazytsilne përpara kur pacienti merr një pozicion horizontal. Sëmundja mund të ndodhin në fëmijët, duke përfshirë edhe ato në foshnjat dhe të rriturit.


Hernie, në varësi të madhësisë së saj dhe madhësinë e portës, peshë e pacientit, shkalla e mbështjelljes ekzistuese dhe karakteristikat individuale të pacientëve të rritur mund të sillen ndryshe. Çanta hernie në hernias mëdha zakonisht shumë. Shpesh nuk do të jetë i ekspozuar dhe zorrët, si dhe stomakun.
Hernias të tilla nuk mund të jenë vpravlyaemыmy, sepse kur ata hrыzhevыy qese shkrirjen proces ngjitës në indet përreth. Hernie madh nevpravlyaemыe shpesh proces i vështirë të lëvizur përmbajtjen e zorrëve. Kjo shkakton pacientëve efekte të tilla si kapsllëk të shpeshta, dhimbje të cilat pastaj mund të rritet, atëherë largohem, dhe përzier dhe madje edhe të vjella .

Në të gjitha rastet e tjera hernias janë vpravlyaemыe.
Hernia e kërthizës mund të jenë të dyja të lindura dhe të fituara, të cilat kryesisht prek të rriturit. Gjetur kongjenitale tek fëmijët menjëherë pas lindjes. Ajo duket si kërthizë sferike fryrë, një me bazë të gjerë, kodrina në kordonin e kërthizës. Kur një fëmijë fillon të qaj, zgjatje hernial ka tendencë të rritet në madhësi.

Shkaqet e


Shkaqet më të zakonshme hernie kërthizës në fëmijë - një proces i ngadalshëm rrjet i madh kërthizës, kur ky vend mund të krijojë hapësirë ​​të zbrazët. Me fëmijët e fortë që qan me ka bark tensioni, duke rezultuar në këtë hapësirë ​​mund të shkojë një lak të zorrëve. Kjo dukshëm në vendin e hernie kërthizë zgjatje formimin e një lloji.

Si për të rriturit, ata mund të shkaktojnë sëmundje shtatzënisë dhe lindjes, kur unaza kërthizës është shtrirë dhe obeziteti, trashëguar dobësi lidhës indeve, stërvitje e tepruar, kollë kronike, kapsllëk, rrit presionin intraperitoneal. Si rezultat i shtrirë kërthizës atrofi indeve unazë, të cilat janë të vendosura rreth tij. Kjo redukton stabilitetin e presionit të unazës së brendshme të peritoneum.

Shenjat përcaktuese sëmundje


Simptomet tipike e hernie kërthizës - në vijim:


 • zgjatje, vendndodhja e të cilit është krijimi i rrethit kërthizës ka pronë që shfaqet, atëherë zhduket në pozicionin e shtrirë në shpinë, sidomos në fëmijët;

 • dhimbje në bark pranë kërthizë që mund të përkeqësohet gjatë ushtrimit, kollitjes ose qarë në fëmijët;

 • zgjerimi vizuale e unazës kërthizës;

 • të përzier.


 • Metodat e diagnozës


  Kërthizës hernie - një trajtim sëmundje e cila merret kirurg. Pacientët vijnë me simptomat tipike, mjeku i parë shqyrtuar, studiuar manifestimet klinike të sëmundjes. Për të konfirmuar diagnozën e një specialisti shpesh përshkruajnë disa hulumtime shtesë. Nga metodat moderne informative të hulumtimit përfshijnë si në vijim:


 • X-rrezet e stomakut dhe duodenum;

 • Gastroskopi - esophagogastroduodenoscopy, endoscopy;

 • hernyohrafyya futjen në zgavrën e barkut të materialit kontrast;

 • ultratinguj arsimit hernie. • Është e rëndësishme në këtë fazë të jetë në gjendje për të identifikuar saktë të sëmundjes, si hernia barkut ka simptoma të ngjashme të kancerit në stomak është përhapur në kërthizë. Trajtimi të pahijshme në këtë rast mund të ketë pasoja shumë të ardhur keq dhe kohën e humbur.

  Trajtimi i rrethit hernie kërthizës


  Trajtimi i hernie kërthizës në fëmijët nën 5 vjet nuk ka asnjë ndërhyrje kirurgjikale . Ajo ishte në këtë moshë kanë yyazytsirnist lartë tërheqjes sëmundje si voids mbylljen e veçantë të formuara. Terapi mjekësore për fëmijët parashikon masa për të forcuar trupin e përgjithshëm. Seancat shumë efektive të masazh terapeutik rajonit kërthizës dhe kryejnë ushtrime themelore stërvitje.
  Hernie kërthizës në të rriturit vetëm trajtimi përfshin kirurgjike. Operacioni është kryer në një kirurg në spital. Kirurgji moderne tani ofron disa opsione transaksione:


 • Hernioplasty në të cilën plastike mbahet pëlhura tradicionale lokale pacientët. Metodat më të zakonshme të këtij operacioni - metoda Mayo dhe metoda Sapezhko. Në kërthizë të provincës aponevrosis qepi në kryq apo drejtim vertikal në dy shtresa. Mundësisht, gjatë këtij operacioni heq veten kërthizë. Pacientët me trashje është hequr dhe e tepërt yndyrë nënlëkurës. Disavantazhet kryesore të kësaj teknike është konsideruar si një rrezik të madh për rikthim si një dobësi të indeve të muskujve të pacientëve dhe të rëndësishme për kohëzgjatjen e periudhës së rehabilitimit në të cilën kufiri në aspektin e kapaciteteve mund të vonohet një vit të plotë.

 • Hypoallergenic plastike duke përdorur implante moderne rrjetë. Ky rrjet është vendosur në dy mënyra. Në rastin e parë, ai mund të jetë i instaluar direkt mbi ring kërthizës nën lëkurë. Ky opsion është i përshtatshëm në hernie madhësi të konsiderueshme, kur ata suturing paraqet vështirësi. Në versionin e dytë, e cila konsiderohet më optimale rrjetë implant është vendosur nën aponeurosis. Trajtimi i kësaj metode është provuar shumë mirë do të thotë mungesë të plotë të ndonjë mangësi. Avantazhet e saj përfshijnë një periudhë të shkurtër rehabilitimi, madje edhe kur atletët mund të mbani plotësisht klasa në 1 muaj pas operacionit. Gjithashtu vuri në dukje përqindjen e ulët të rifillimi sëmundjes dhe përdorimin e llojeve të ndryshme të anestezi.


 • Komplikime të mundshme


  Pacientët të cilët kanë pasur këtë sëmundje, ballafaqohen shpesh me komplikacione të ndryshme. Kjo mund të jetë një kufizim i SAC hernie. Ky komplikim është konsideruar më e rrezikshme, pasi vetëm disa orë nekroza ind fillon që mund të çojë në vdekje mbytur organi . Simptomat, të cilat do të tregojnë shqetësim, janë si më poshtë:

 • përzier shoqëruar me të vjella;

 • Prania e masave fekal përzierje të gjakut;

 • mungesa e lëvizjeve të zorrëve;

 • dhimbje në rritje në scrotum dhe ijë;

 • hernie nevpravlyaemost në pozicionin e shtrirë në shpinë.


 • Në këtë rast, trajtimi adekuat pacienti duhet, për të cilat ai u shtrua në spital menjëherë dhe të kryejë operacionin.
  Përveç kësaj, autoritetet në qeses hernie mund të ndez. Shpesh pacientët kanë ngecje të feces në zgavrën e zorrës së trashë - coprostasia.

  Cilat janë mjetet juridike popullore


  Sëmundja është një nga ato mjete shumë të trajtuar në mënyrë efektive popullore. Para se të përdorni këto apo ilaçe të tjera tradicionale, të jetë i sigurt për të lidhur trajtim me një specialist .

  Mjetet juridike popullore më të zakonshme konsideron hirit nga degët djegur thatë të jetë brewed me ujë të valë dhe të marrë në një pije përpara se të hahet.
  Një tjetër mjete efektive popullore në hernie kërthizë janë paketat e ujit të ftohtë me uthull, tinktura lisi leh dhe infusions larsh rinj.
  Trajtimi i hernie kërthizës njohur mjetet juridike popullore të kombinuara me trajtimet tradicionale apo periudhës së post-operative në mënyrë të konsiderueshme mund të përshpejtojë procesin e shërimit dhe shërimin okolopupochnыh indeve dhe redukton yyazytsirnosti repetitions sëmundje.


  Parandalimi dhe moti


  Metodat e parandalimit të përfshijnë masat e mëposhtme:

 • veshur me një fashë gjatë shtatzënisë ose pas operacioneve;

 • normalizimin e peshës trupore;

 • ushqimin e duhur dhe të rregullt;

 • Mbështetje dinjitoz muskujt e barkut dhe për të forcuar ato.


 • Hernie në mjekësinë moderne trajtuar mjaft efektive me metodat operative. Nëse trajtimi është kryer në kohë dhe me të gjitha rekomandimet e mjekut në periudhën postoperative, trajtimi me metoda të kombinuara popullore tradicionale, të kryejë të gjitha ushtrime të dizajnuara për të forcuar korse muskujve, moti gjithmonë të favorshme.