Acidi folik në shtatzëni - doza, si për të marrëTabela e përmbajtjeve:
Çfarë është acid folik
Pse acid folik gjatë shtatzënisë
Doza ditore e acidit folik
Si për të marrë acid folik për gratë shtatzëna
Shkaqet e mungesës së vitaminës B9
Si funksionon vitaminë mangësi dhe të tepërta
Cilat ushqime përmbajnë acid folik
Contraindication
Vitamina B9 është e nevojshme për ndarjen e qelizave, sintezën e ADN-së, forcimin e imunitetit, normalizimin e sistemit të tretjes. Ajo është e përfshirë në formimin dhe zhvillimin e embrionit, formimit të placentës. Nevoja ditore për acid folik gjatë shtatzënisë dyshe dhe është 600mkh.


Çfarë është acid folik


Besohet se koha e acidit folik dhe folate janë këmbyeshëm. Në fakt, bimore dhe shtazore ushqime përmbajnë folate, kripëra acidit folik.
Në teknologjinë moderne industriale e ushqimit të humbur peshë ushqyesve, duke përfshirë vitaminë B9. Për të eliminuar deficitin, produktet dhe vitamina të veçanta për gratë shtatzëna përfshijnë acid folik sintetike dhe folate për të arritur të njëjtin rezultat ajo duhet të jetë 40% më shumë.
Përdorimi i folate si pjesë e një dietë të ekuilibruar plotësisht të mbuluar nevojat e trupit. Të ardhurat shtesë artificialisht acid sintetizuar është e nevojshme.

Në sistemin e konvertimit të tretjes merr Mukoza veçantë enzimë, e cila është e aktivizuar nën ndikimin e zinkut. Vitamina B9 është zhytur në çapok ose bosh. Blerja është përkeqësuar nga mungesa e proteinave në dietë. Një sasi e vogël sintetizohet nga microflora zorrëve.
Disa aksioneve vitaminë B9 është ruajtur në mëlçi, si dhe në eritrociteve dhe leukociteve. Vetëm një muaj pas agjërimit apo dietë pa ushqime pranimit të pasura me folate, zvogëlon sintezën e qelizave të kuqe të gjakut në palcën e eshtrave, nivelet e reduktuara hemoglobinës. Varfëruar plotësisht rezervat pas 3-4 muajsh.

Pse acid folik gjatë shtatzënisëVitamina B9 është i përfshirë në hematopoiesis, asimilimi i sheqernat dhe aminoacidet, acidet nukleike për formimin e transmetimit të tipareve të trashëguara, ndarjes qelizore, e cila është veçanërisht e rëndësishme në utero.
Futje të mjaftueshme të kripërave acid folik në shtatzëni është e nevojshme për të parandaluar aneminë, të parandaluar mpiksjen e gjakut, ndarjen më të mirë të qumështit. Përmirëson Asimilimi, transportin dhe avari e proteinave.
Gjatë shtatzënisë dhe disa muaj para ndodhjes futje e saj të duhur të kripërave acid folik, sidomos në kombinim me vitaminë E, të parandaluar defektet e qelizave nervore dhe embrion nervore tub. Zvogëlon rrezikun e lindjes së parakohshme, gabim, membrana rrugëdalje amniotik.

Përfshirja shtesë në selen dietë nxit formimin e duhur të eshtrave dhe të fëmijëve vertebrale dhe nervor sistemeve, përmirëson metabolizmin. Gjurmë elementet e kërkuara për aktivitetin optimale të gjëndrës tiroide, e mbrojtur atë nga radikalet e lira, të parandaluar hypothyroidism.
Përfshirja e vitaminës C në dietë është e nevojshme për të kthyer kripërave acidit folik formularin zhytur.
Futje të mjaftueshme të folate ndihmon për të përballuar me rritjen e ankthit, depresionit Postpartum.

Doza ditore e acidit folik


Në ditën e të rriturve duhet të marrë në 300mkh vitaminë B9. Gjatë normë shtatzënisë është dyfishuar dhe është 600mkh.

Sipas studimeve, 10-12% e grave në trupin e mjaftueshme e rezervave vitaminë B9. Pra, tre muaj para shtatzanisë dhe gjatë fëmijën duke mbajtur deri usunetsya mangësi, mjekët rekomandojnë duke rritur futje e përditshme të folate.
Në rast të mungesës të rëndë të vitaminës B9 dozë e përditshme mund të rritet për të kufizuar 5000mkh. Trajtimi me vitamina artificiale emërohet mjeku pas testit.
Doza më të larta ditore të folate janë gjithashtu të nevojshme në qoftë se gruaja vuan nga anemia hemolitike e trashëguar ose të fituar.

Si për të marrë acid folik për gratë shtatzënaDisa muaj para planifikimit të fëmijës duhet të rrisin përqindjen e ushqimeve të pasura me kripëra të acidit folik. Një dozë e përditshme që siguron të ardhura 600mkh rekomanduar përdorimin e tyre gjatë shtatzënisë.
Rreziku Përdorimi në dietë e ushqimeve të pasura me vitaminë B9 70% më të ulët për të pasur një fëmijë me zhvillim të mangët të palcës kurrizore dhe trurit.
Mungesa e marrjes kripërat e acidit folik në shtatzëni shkakton:
defektet e lindjes;
vonuar mendor;

aborti;
lindje e frytit të vdekur;
shkëputje placental.
Në rast të mungesës së kripërave të ardhurave të acidit folik në gratë shtatzëna është helmim gjaku më e theksuar, depresioni më të shpeshta, anemi, dhimbje në këmbë.
Pritja sintetizuar artificialisht acid 200-300mkh profilaktik dozë që përbëhet nga sistemet farmaceutike ndonjëherë të shkaktojë nauze shtatzënë, të vjella, pagjumësi, nervozizëm, shije të hidhur në gojë, fillon stomak zdutysya. Për të eliminuar siklet duhet të zvogëlojë dozën ose të ndaluar marrjen.

Shkaqet e mungesës së vitaminës B9Kjo shumëllojshmëri është mangësitë më të zakonshme vitaminë gjatë shtatzënisë dhe në foshnjave dhe fëmijëve të vegjël për shkak të mungesës së vitaminës B9 në trupin e nënës dhe qumështi.
Shkaku mungesa dietë paekuilibruar, mungesa e perimeve të freskëta në dietën, e gjelbër. Mungesa e folik ardhurave kripëra të acidit gjatë shtatzënisë rrit mungesën e oreksit për arsye nervor natyrës dhe toksiciteti i të vjella të rënda dhe të shpeshta.
Mungesa e vitaminës B9 ndodh për shkak të malabsorption në zorrët ose mëlçisë metabolizmin e, sëmundje gjenetike apo të fituara lidhur me diarre.

Vitamina B9 është të ushqyerit qumësht dhie.
Niveli i vitaminës B9 reduktohet në qoftë se abuzimi me alkoolin shtatzënisë, ka vazhduar të marrë antibiotikë, sulfanilamide, Anticonvulsants, droga e kontrollit të lindjes, aspirina.

Si funksionon vitaminë mangësi dhe të tepërtaMungesa e folik ardhurave kripëra të acidit gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë një lloj anemi, i shoqëruar nga inflamacion të buzëve, gjuhës, pigmentim pak gri-kafe të lëkurës. Përgatitjet Hekuri në këtë rast nuk do të të ndihmojë. Pas përfshirjen në dietë e ushqimeve të pasura me folate, reduktuar sintezë e qelizave të gjakut është anemi.

Në mënyrë tipike, kur mungesa e vitaminës B9 reduktuar nivelin e hemoglobinës, dobësuar imuniteti, lodhje ndodh më shpejt, rritet nervozizëm nervor, dobësuar flokët, lëkura bëhet e thatë, ka humbur oreksin.
Me një rritje e të ardhurave ndodh pagjumësi folate, konfiskimet, dhimbje stomaku. Fëmijët përkeqësimit tretje, rrit excitability. Në gjak ul vitaminë B12.

Cilat ushqime përmbajnë acid folikNga latinishtja "folium" përkthyer "letër". Acid folik Soleil janë veçanërisht të shumta në gjethet e bimëve të gjelbra. Ajo përmban 100g:

bishtajore (90mkh);
perime me gjethe jeshile - spinaq (80mkh), majdanoz (110mkh), marule (48mkh);
tërshëra (29mkh), elb (24mkh), elb (32mkh), hikërror (32mkh) drithëra, mel (40mkh) sprouted thjerrëzat (67mkh);
maja (550mkh), arra (77mkh);
luleshtrydhe (24mkh);
djathë (40mkh), djathë (19mkh);
vezë e verdhë veze (22mkh), mëlçisë viçi (240mkh).
Vegjetariane nuk vuajnë nga mungesa e vitaminës B9.
Vini re se kur gatim perime shkatërron 50-90% të vitaminës B9. Vetëm nën këtë shifër, gjatë trajtimit të ngrohjes e produkteve blegtorale.

ContraindicationPasojat e përdorimit të vitaminës B9 artificiale studiuar sa duhet. Sipas një vëzhgimeve afatgjata, duke marrë atë 30-50% rritje të rrezikut të kancerit të gjirit.
Tek fëmijët, infeksione të shpeshta respiratore, rastet e astmës, sëmundje zemre, leucemia, çrregullimit vëmendjen deficit hiperaktivitetit. Rreziku i kancerit rritet si një fëmijë në përdorimin e nënës në të ardhmen e mishit të konservuar në një vit para shtatzënisë.
Gratë shtatzëna planifikuar që të ketë një fëmijë dhe dietë të dobishme e ushqimeve të lartë në kripëra të acidit folik, nuk përdorin suplemente vitaminë artificiale në barnatore. Sigurisht, besimi i nevojshëm se bimët janë rritur pa plehra kimike.