Shërimi si qëllime mjeksore DOGWOOD


Dogwood rritet egra në Krime, Kaukaz, Moldavia, Transcarpathia. Të rritet si një bimë e kultivuar ajo filloi vetëm në Krime, por tani në sajë të cirk amator, duke ngritur atë në rajone të tjera të Ukrainës. Ajo rritet si një kaçubë apo një pemë të vogël, duke arritur një lartësi prej 04:58 metra. Lule në të verdhë e tij të ndritshme dhe gjethet mund të njihet nga një theksuara venat karakteristike gjatësore, fruta drupes kuqe me lëng të ketë një shije të këndshme të ëmbël-kosi dhe shije të veçantë, piqen në gusht.


Edhe në kohët e lashta njerëzit kanë përjetuar shërimin cilësitë qëllime mjeksore Dogwood.
Për qëllime terapeutike, duke përdorur të gjitha të dogwood - rrënjët, gjethet, leh, fruta. Përdorin ato si astringent, anti-inflamator, antibacterial, diuretik, biliare. Tonik, tonik, pronës stimuluese ka zierje e leh dhe frytet e dogwood.

Në tul dogwood përmban: glukozes, fruktozes, limoni, acid malik, sukcinik, pektin, taninet, komponimet azotike, flavonoids, vitamina C, P, provitamin A, të paqëndrueshme, vajra esenciale, kripërat e magnezit, hekur, kalcium, kalium, squfur.


Në manit kockat janë - vaj yndyror.
Në leh dhe rrënjët - tanin, glycoside, Konin, malik dhe acide të tjera organike.
Vitamina E dhe C të përfshira në letër.

Pronat medicinale e vlerës Dogwood është e lartë në vitaminë C (më shumë se limoni). Frytet e DOGWOOD antiscorbutic përdoret si një mjet që përdoret në përgatitjen e xhel frutore dhe pelte përdoren për të ushqyerit të njeriut në udhëtime të gjata (astronautët, detarë).

Të përfshira në taninet kontribuojnë në diarre, dizenteri, që veprojnë si një astringent. Fëmijët me dispepsi duhet të hani pelte me shtimin e DOGWOOD thata dardha.

Manaferrat Dogwood janë të rekomanduara për njerëzit me sëmundje të diabetit, dhe me një tendencë që ajo të ulur nivelin e sheqerit në gjak dhe të rrisin aktivitetin enzimatik të pankreasit dhe për të përmirësuar tretjen.
Pacientët me diabet, për qëllime mjekësore, është e rekomandueshme që rregullisht të marrë lëng të përgatitur nga dogwood fruta të freskëta që variojnë 50-70 g per 1/2 ore para një vakt, rritur gradualisht dozën rregulluar për 200ml në një kohë, por tolerability uyazyka mirë.


Për të përmirësuar oreksin, si një choleretic sëmundjet gastrointestinale duke manaferrat Dogwood.

Eliminimi dhimbje koke, normalizimin e gjakut, presionin intracranial, të kontribuojnë në parandalimin e sklerozës multiple - do të ndihmojë për të substancave që janë pjesë e frytet e dogwood.

Ashtu si u rrit, dogwood, forcon enët e gjakut, eliminon brishtësinë kapilar dhe përdoret për lehtësimin inflamacion i venave në pamjaftueshmërisë deje, edemë e këmbëve.

Në sajë të përmirësuar vetitë e proceseve metabolike në trup, dogwood përdorur në trajtimin e sëmundjeve të nyjeve, përdhes. T'u përdorur si edhe anti-inflamator dhe diuretik per cystitis, inflamacionit akut të fshikëzës.


Infuzion bërë nga lule dhe gjethe, mjekësisë tradicionale rekomandon marrjen medicinally për ftohjet dhe madje edhe tuberkulozi pulmonar si antibacterial, antipiretik.

Për të shpejtuar maturimin e vlon, abscese - të përgatisë një zierje e dogwood rrënjë, të përzier me mjaltë dhe miell thekre dhe të bëjë fasha në zonën e prekur.

Rekomandojmë përdorimin Dogwood në ushqim për parandalimin ku helmimi mundur nga substancat toksike, plumbi, merkuri avullit.
Në trajtimin e malaries është e dobishme për të marrë një zierje e bëra nga rrënja e dogwood, dhe infuzion bërë nga gjethet përdoret gargarë.


Me dogwood përgatisë një bllokim shijshme, por së bashku me shije të këndshme, ajo gjithashtu ka shërim pronat prandaj ka përmban vitamina të vlefshme dhe sjell përfitime të mëdha në trajtimin e sëmundjeve me karakter të ftohtë, sëmundjet e frymëmarrjes, gripit.

Prona anti-inflamator dhe antipiretik ka gatuar dhe lëng e manave pjekur Dogwood.
Përmbajtja e pektin në manaferrat dogwood ndihmon të përshpejtojë procesin e pastrimin e trupit të acideve urik dhe oksalik.

Në Kaukaz, ndan manaferrat janë tul pjekur dhe grimcuar atë në qull me miell misri, dhe pastaj rozkachuyut shtresë e hollë dhe të tharë në diell, janë duke u përgatitur ashtu-quajtur "cornaceous pita." Është e përgatitur për të ruajtur vitaminat gjatë magazinimit të zgjatur.

Pets Manaferrat Dogwood kuzhinier shërimin vitaminë peshën e sheqerit, ju keni nevojë për manaferrat, të larë me ujë të rrjedhshëm dhe i hedh në një pecetë ose peshqir përhapur nga pak i lagësht dhe fshij ato nëpërmjet një sitë. Në masë rezulton e nevojshme për të shtuar sheqer në normën prej 1: 2 përzierje tërësisht dhe të vënë në kavanoza, sterilizuar tyre dhe para-roll.

Supë është përgatitur nga fruti i dogwood me 1 lugë gjelle tharë manave ngjyhet 02l. ujë të ngrohtë. Vlim për një minutë dhe le të qëndrojë 15.2 orë. Pastaj tendosje dhe për të marrë para ngrënies për 1/3 filxhan 3 herë në ditë.

Për trajtimin e reumatizmi mund të përgatisë një zierje e rrënjët dogwood. Për ta bërë këtë, të marrë një lugë çaji rrënjët dhe derdh 04 litra ujë, vlim 1/4 orë. Mbush për dy orë, përfundoi me kujdes, pastaj thahet dhe për të marrë dy lugë prej 3 g. Per dite.
Në avitaminosis të rekomandojë një zierje e frytit të dogwood. Në 04 litra ujë të nxehtë derdh një lugë gjelle e frutave, kuzhinier për ngrohje të ulët për 1/2 ore, thahet nxehtë deri në vëllimin e ujit të zier supë add. Merrni 60-70 ml 3 herë në ditë, pavarësisht nga vakt.


Fëmijët mund të gatuaj puding me tri lugë fruta të freskëta ose të thata dhe 02 litra ujë. Merrni para ngrënies për buding 1/3 filxhan 3 herë në ditë.

Për fat të keq, pavarësisht nga të gjitha shërimin e saj dhe pronat e dobishme e dogwood ka contraindications. Ka origjinalitet trupi.
Kur overexcited eksitim nervor dhe njerëzit me aciditet të lartë të stomakut, dogwood nuk mund të përdoren.