TEAS që zbutur sistemin nervor


Në botën e sotme, jetët tona janë shpesh të lidhura me situata të vështira, stres të vazhdueshëm dhe lodhje kronike. Në mënyrë që të organizojnë disi shqetësimet e tyre të përditshme dhe të vënë në shtetin e duhur të sistemit nervor është e nevojshme për të bërë këto masa serioze si regjimin e normalizimit të ditës, një kurs të psikoterapisë, menaxhimin e zemërimit, joga dhe shumë ngjarje të tjera. Megjithatë, mënyra më e thjeshtë dhe jo i shtrenjtë për t'u çlodhur është filxhan të thjeshtë të ëmbël çaj të nxehtë,, aromatik bimor.
Duhet të theksohet se çaji pasdite - një ilaç bukur dhe të qetë natyrore, ka efekt të butë në ditën e rraskapitur nerva. TEAS që të zbutur sistemin nervor, duke ndihmuar për të lehtësuar rritjen e nervozizëm dhe është i domosdoshëm për pagjumësi dhe lodhje nervor.Bli çaj - nervozizëm larg!
Mix në proporcione të barabarta melissa lule bli dhe të thatë, derdh një gotë përzierje me ujë të ngrohtë dhe vlim për 5 minuta. Insistojnë zierje 18 minuta, tendosje dhe shtoni një lugë mjaltë, marrë për çaj. Me përdorimin e rregullt të këtij çaji sistemin tuaj nervor bëhet përgjigjet në mënyrë dhimbje të pakëndshme për të stimujve të ndryshme.

Mint Leonurus çaji
Mix 10 g kamomil dhe bimëve Leonurus, shtoni 20 g nenexhik copëtuar, çel bli, ca balsam, oe limon dhe luleshtrydhe të thata. Brew 3. lugë barishte përzierje litër ujë të vluar dhe të lënë për 10-12 minuta. Kjo pije infuzion si çaj disa herë në ditë, duke shtuar pak mjaltë ose bllokim. Veprimi i saj nuk ka për qëllim ndalimin e plotë të sistemit nervor, dhe vetëm me një qetësim të butë, kështu që ky çaj mund të përdoret për një kohë të gjatë, pa rrezikun e ndonjë ngjarje negative që mund të shkaktojnë dëme të mëdha në shëndetin tonë.


Çaj qetësues me mbledhjen e bimëve
Për të bërë këtë çaj mrekulli duhet të merret në proporcione të barabarta bimët e mëposhtme: karamele mente, lule murrizi, Wort Shën Gjonit dhe kamomil. Lugë gjelle copëtuar përbërësit të krijoj një filxhan ujë të vluar, të mbuluar dhe të lënë për gjysmë ore. Në infuzion ftohur tensionuar duhet të shtoni pak mjaltë dhe për të marrë sips të vogla para gjumit. Ky çaj është e bukur dhe e lehtë zbut sistemin nervor, por ajo nuk duhet të marrë më shumë se dy muaj.

TEAS Simple qetësues

Mix 50 g kone hop dhe rrënjë sanëz, lugë ëmbëlsirë krijoj përzierje ujë të vluar, të lënë për gjysmë ore dhe tendosje. Merrni çaj ëmbël me mjaltë pjesë të moderuar gjatë gjithë ditës, dhe natën ajo është e rekomanduar për të pirë një gotë të plotë. Ky mjet shpejt zbut sistemin nervor dhe është shumë e mirë për t'u marrë me pagjumësi.
Mix sasi të barabartë të karamele mente bar dhe rrënjë sanëz, ëmbëlsirë lugë përzierje zaparyty ujë të vluar, të lënë për gjysmë ore dhe tendosje. Pini këtë çaj duhet të jetë një gjysmë filxhan në mëngjes dhe në mbrëmje. Për të rritur efektin e mbledhjes është e rekomanduar për të shtuar një kopër ose anise fruta pak.


Merrni pjesë të barabarta ca balsam, oe limon, Motherwort dhe rrënjë sanëz, të krijoj një filxhan, vendas dhe tendosje. Merrni çaji duhet të jetë në lugë ëmbëlsirë para çdo vakt.
Në një bankë gjysmë litër derdh 1 lugë gjelbër Leonurus çaj dhe hop kone, shtoni mjaltin për shije, të këmbëngulë 12 minuta dhe tendosje. Gjysma një filxhan i kësaj çaj para ngrënies jo vetëm që do të qetësojë nervat e pacientëve, por edhe të përmirësuar tretjen.
Në dy të çajit të gjelbër për të shtuar lule Linden 1 pjesë, balsam limon dhe Wort Shën Gjonit, pour përzierje 400 g ujë të vluar për 7 minuta, pastaj shtoni një çaj të vogël të gjelbër dhe të krijoj të njëjtën sasi. Në krijoj përfunduar duhet të shtoni pak mjaltë dhe pini një gjysmë gotë 4 herë gjatë ditës.


TEAS komplekse qetësues
Në proporcione të barabarta për përzierje bimeve të tilla si karamele mente, rigon, Wort Shën Gjonit dhe kamomil. Mbledhja lugë ëmbëlsirë brewed në një filxhan, pak insistojnë, filtër dhe shtoni mjaltë të freskët. Ky çaj është e rekomanduar për të pirë një gotë në mëngjes dhe para gjumit.
Tre nga rigon, të përziera me dy pjesë të tërfili medicinale dhe murriz dhe një pjesë karamele mente dhe rrënjë sanëz. 1 des.l. përbërja rezultuar në kupë zakonshme krijoj mbush për gjysmë ore dhe tendosje. Merrni një gjysmë filxhan nevojë çaj para çdo vakt.

Mix proporcione të barabarta të rrënjë sanëz, karamele mente, HOPS kone, Motherwort dhe hips nevrikosur. 1 tbsp i krijoj si çaj, pak insistojnë dhe tendosje. Merrni nevojë neurotike për ditën në pjesë të vogla.

Foshnja qetësues teas
Mix pjesë të barabartë me lule kamomil, kopër dhe gjethe mente. Mbledhja lugë ëmbëlsirë brewed me ujë të vluar, të mbajë për 20 minuta në ngrohje të ulët dhe ikjen. Ky çaj është e rekomanduar për të dhënë fëmijëve të vegjël një mbrëmje lugë çaji para se të shkojnë në shtrat, si veprim i saj ka për qëllim ndalimin e nervor eksitim dhe normalizimit ndërrimin shëndetshme të gjumit dhe syçeltësi.

Për këtë qëllim, ne rekomandojmë përdorimin recetë e mëposhtme: dy pjesë Peppermint për të shtuar një kone hop dhe rrënjë sanëz. Ëmbëlsirë koleksion lugë brewed 100 g ujë të vluar dhe pas nastoyitsya, thahet. Ky çaj mund të japin tuaj fëmijë 2 lugë mëngjes dhe në mbrëmje. Duhet të theksohet se TEAS që të zbutur sistemin nervor, kjo nuk është e rekomanduar për të dhënë fëmijët si pijshëm kryesore të përditshme.

Të gjitha këto TEAS nuk janë vetëm të mirë të zbutur sistemin nervor, por edhe normalizimin e tensionit të gjakut. Këto përditshme ndihmë çaj terapeutik për të përmirësuar gjumin dhe gjendjen e lëkurës. Nën ndikimin e bimëve medicinale zbehet qarqe të errëta nën sytë, përmirëson vizion dhe funksionimin normal të zorrëve dhe të stomakut, duke e lejuar ju që të harrojmë për probleme të tilla si urth, gastrit dhe kapsllëk.