Pse dhemb mbrapa në shtatzëni


Nëse ju jeni në një pozitë interesante dhe ju keni një plagë më të ulët mbrapa gjatë shtatzënisë - kjo sugjeron se në këtë periudhë e trupit të një gruaje punon në mënyrë të ngritur për dy, dhe kështu ajo yyazytsirno e mundur që këto ngarkesa do të ju lënduar përsëri. Rritja e fetusit ndryshon qendra e gravitetit të nënës në të ardhmen, pra dhimbje gjatë shtatzënisë. Vështrime njohur se i lënduar përsëri 50% e grave shtatzëna, dhe në periudhën pas lindjes deri në 70% të lindjes. Dhimbje të pakëndshme prapa gjatë shtatzënisë është mjaft e zakonshme, shpesh nuk konsiderohet aspak si mjekët patologjisë dhe rekomanduar nënat e ardhshme vazhdojnë trajtimin përsëri pas lindjes së fëmijës. Vetëm në disa raste dhimbje në shpinë dhe i jep një arsye shumë të mprehta dhe serioze


Ajo dhemb mbrapa në shtatzëni - Shkaqet
Dhimbje në shpinë, bel është një shenjë e shtatzënisë? Për arsye, të cilat janë të shqetësuar në bel dhe rrjedhën e gjatë, dhe kjo është arsyeja pse dhimbja që krijohen në periudhën e parë të dispozitave të interesit, duket e vështirë për t'u kuptuar.
Dhe i ngushtë në pjesën e pasme, gratë vuajnë më shpesh mendojnë se kjo është një shenjë e shtatzënisë. Në të vërtetë, ndjenja dhimbje në shpinë, në javët e para të shtatzënisë janë, dhe se si ata lindin përsëri për shkak të paraqitjes së saj.

Në javën e parë ka një rritje të shpejtë në madhësinë e mitrës, dhe nga ana tjetër të fillojnë të ligament mitrës është shtrirë dhe i nënshtrohen transformimit. Në gratë ndjenja se sipping mbrapa.
Shkaqet e dhimbjes gjatë shtatzënisë ende veprojnë si kofshë-sakrale joints janë të relaksuar për shkak të Relaxin hormon për fëmijën më të lirë mund të kapërcehet kanalin e lindjes. Dhe me rritjen e stomakut të vështirë për të mbajtur ekuilibrin tuaj. Në kompensim për këtë grua automatikisht cakton shpatullat mbrapa, qafën folds, vypynaye bark, dhe kjo e komplikon situatën dhe një shtatzënë si pasojë e shpinë fuqimisht lakuar, dhe dhembje wildly prapa gjatë shtatzënisë.

Një tjetër shkak i një shteti të sëmundjes qëndron prapa problemit me sistemin musculoskeletal, lakim të shpinë, të zhvillimit të dobët të muskujve, dhimbje të ulët mbrapa, diskale disk mesit apo dhimbje të nervit shiatik.
Arsye të tjera mbrapa lënduar kur shtatzënia është pancreatitis, pyelonephritis, urolithiasis. Në trajtim të tillë diagnostikimeve duhet vetëm nënën.
Ndodhja e simptomeve akute dhimbshme në shpinë gjatë shtatzënisë fillon diku në tremujorin e dytë, por ndoshta para shfaqjes së dhimbjes në stilin e jetës së nënës në të ardhmen.

Afër lindjes më shpesh i lënduar ulët mbrapa gjatë shtatzënisë, kështu që muaji i tetë i dhimbjes mund të përkeqësohet. Kjo është për shkak se koka e foshnjës të shtyn në anën e pasme.
Në javët e fundit të shtatzënisë mbrapa dhembje çdo ditë. Dhe vetëm një fat pak se painlessly dohazhyvayut gjithë periudhën. Kur afrohet lindjes një grua ndjen tensionin e murit të barkut dhe formimin e një të ngurta në të prekur. Kjo dukuri manifestohet më shpesh në përpjekjet fizike dhe gjatë orgazmë, trishtim apo zemërim. Por në qoftë se dhimbje stomaku i lirë përsëri bëhet e butë, nuk ka nevojë për t'u shqetësuar në lidhje me nënën e ardhshme.

Ajo dhemb mbrapa në shtatzëni dhe në gjendje kritike, kur mitra është reduktuar, dhe goja mitrës hapet.

Dhimbja mund të heqë dorë dhe kjo është rritur sidomos pas stërvitjes, këmbë zgjatur, shëtitje të gjatë, i ulur në një pozitë të pakëndshme
Trajtimi i ulët mbrapa gjatë shtatzënisë
Nëse keni ndonjë dhimbje të pakëndshme akute prapa gjatë shtatzënisë duhet menjëherë të shtrihem për të pushuar dhe të thërrasë një ambulancë. Mos forcojë në këtë pikë. Temperatura, paraqitja e dhimbje gjatë urinimit, gjendja e keqe e përgjithshme është një sinjal rreziku.

Përballuar me dhimbje në shpinë të vërtetë me një dietë të veçantë, pasuruar me kalcium. Duhet të përfshihen produktet e qumështit, peshku, arra, mish dhe zarzavate. Në dhimbje të vazhdueshme të një karbonat kalciumit dhe kripë e acidit laktik. Nëse është e mundur, për të mbajtur veten e tyre dhe për të zvogëluar ngarkesën në shpinë të tij. Është e rëndësishme të mbani mend se ashpërsia e heqjes nga dyshemeja duhet të ulen në këmbë e tyre dhe shtrirje muskujt këmbë dhe supet, por jo mbrapa. Nëse ju të mbështetet në ndenjësen e pasme, të ulen butësisht dhe ngadalë. Për të zgjedhur Sleep dyshek ortopedik, cilësitë semirigid dhe fleksibël. Njoftim jastëk, madhësia e saj duhet të jetë mesatare. Zgjidhni këpucë të rehatshme dhe thembra të qëndrueshme. Mos harroni për ushtrim që duhet të forcojë muskujt e mbrapa, bark, kofshë, dhe mollaqe. Kjo do të ndihmojë në gjimnastikë aqua, gjimnastikë, not. Por, sëmundje të tilla si dhimbje të nervit shiatik ose diskale regjim shtrati i rekomanduar, korse, fizioterapi, painkillers leje nga një mjek. Dhe me pancreatitis dobësohet dhimbje ngrohjes në rajonin e mesit.

Mos harroni se shtatzënisë duhet të zhvillohet pa probleme, por kjo është normë, ndërsa shtetet e tjera errët të kontaktoni urgjentisht mjekun tuaj ndjekur. Kjo do të ju dhe fëmijën tuaj për të shpëtuar!
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Ajo dhemb drejt shtatzënisë
2. Vaji gjatë shtatzënisë
3. Raporti Shtatzënia