Pse është një rritje në mëlçi sesa të trajtojnë rritur madhësinë e mëlçisë normal të mëlçisë D njeriut
Zgjerimi Shkaku i mëlçisë apo hepatomahalyy zakonisht janë sëmundje të cilat janë të shoqëruara me vjellje, verdhëz, humbje peshe, dobësi, një ndjenjë e lodhjes konstante.

Kur hyrë në një pacient me simptoma të tilla në klinikë, mjeku duhet të mbajë mëlçisë palpuvannya për të mbledhur të dhëna në lidhje me madhësinë e saj, dendësinë, formë, dhimbje. Nëse zgjerimin e mëlçisë të shkaktuar nga grumbullimi i gjakut, yndyror apo hepatitet akute, ajo është e butë në të prekur. Cerozë e mëlçisë është duke bërë të ngurta dhe i jep një formë të parregullt, por janë të vendosur për të prekur njësive të detyruar të pranojnë praninë e një tumori. Shpesh mëlçisë mund të rritet në madhësi nga infeksionet, toksina dhe medikamente të caktuara, si dhe problemet me qarkullimin e gjakut, trombozë venoze, dështim kronike të zemrës. Rritjen e madhësisë mund gjithashtu të shkaktuar nga sëmundje autoimune, sindromën metabolike dhe çrregullimeve gjenetike.Megjithatë, shkaku i saktë i rishikimit normale të zgjerimit të mëlçisë nuk mund të përcaktohet. Për të sqaruar diagnozën duhet të kalojnë një test të gjakut për aktivitetin enzimë të mëlçisë, të ultrazërit apo CT scan për një vlerësim objektiv të madhësisë dhe ndryshimet e jashtme të mëlçisë, me kancer të dyshuar të bëni një biopsi mëlçisë.
Si për të trajtuar mëlçisë zgjeruar?
Trajtimi i një mëlçisë zgjeruar pas rezultateve të anketës dhe sqaruar diagnozën mund të jetë një mjek. Por çdo gjë që nuk është shkaktuar nga hepatomegaly, ju keni nevojë për dietë me reduktuar yndyrë dhe karbohidratet, yndyra dhe ushqime miell. Është e këshillueshme që të përfshijë në menynë gatuar enët ose steamed.


Droga përshkruara mund të plotësojë recetave kombëtare.

Kjo mjaltë me lëng limoni, e cila duhet të merret tri herë në ditë, razboltav dy lugë në një gotë me ujë pak të ngrohtë, integruar panxhar i gatuar, vajrat bimore kalitur.

Shumë ilaç popullore efektive konsiderohet papërpunuar provuar mirë apo kungull të pjekur, të cilat mund të zëvendësohet, një gotë e gjysmë me lëng kungull.

Performanca e madhe lëng luleshtrydhe të freskëta të egra, lëng boronicë lëng boronicë ose me çaj. Rezultati i mirë jep Lirimi shëllirë lakër turshi një gjysmë gotë në ditë.


Ndiqni rekomandimet e mjekut, dhe vullnetin e Zotit, mëlçisë kthehet në madhësinë e saj origjinale!
Normal Madhësia mëlçisë njerëzore?
Mëlçisë është më i madhi gjëndër ndihmon tretjen e ushqimit, e butë-touch, e cila ka një ngjyrë të kuqërremtë-kafe. Ajo është formuar si një kapak kërpudha me dimensione asimetrike tërthor e 25-30 cm, gjerësi e së drejtës lob 21 cm, la 15 cm.