Boil - si për të trajtuar dhe si të duken vlim


Plagë - një proces inflamator purulent natyra nekrotik akut që fillon në fillim të gjëndër e flokëve me kalimin në indet përreth tij. Nëse terapia nuk është krejt e saktë chirya mund të derdhet mbi strukturën e inflamacionit rreth gjëndër që sekreton sekret yndyrë në zonën përreth.
Plagë të shkaktuara nga një hit kopertinën e shtresës sipërfaqësore të lëkurës dhe gjëndër e flokëve patogjene. Të dhënat patogjene përfshijnë mikroorganizmave coccoid Grupi: Staphylococcus aureus, Staphylococcus rrallë të bardhë.


Vlim shpesh përkufizohet si një depërtojnë nxituar inflamatore, por ka arsimi shumta chyrev trupin e pacientit. Chyrev përgjithësuar shpërndarjes quajtur furunkuluzem. Në faktorët karakteristike të rolit chirya si imunitetin lokal i mbuluar lëkurës dhe përgjigje të përgjithshme të imunitetit. Përveç neglizhuar higjienës mund të kontribuojë në chirya.


Arsyet Boil


Lëkura e njeriut është konsideruar si një autoritet të veçantë. Ajo kryen funksion mbrojtës pengesë, kështu që të gjithë faktorët agresive është sulmi i saj i parë. Lëkura e njeriut zonë të rritur është rreth 25 metra. Ka disa shtresa. Veshje e guaskës është konsideruar si shtresa e jashtme e lëkurës përbëhet nga disa shtresa të qelizave epiteliale. Shtresa horny jashtme është në formën e shkallët brirë dhe përfaqësuar faktorin e parë për mbrojtjen e lëkurës.

Dermis është e vendosur nën epidermë dhe përbëhet nga qelizat e indeve lidhës. Derma përfaqësuara si një arsye për të epidermë, sepse ajo përmban një numër të madh të enëve të gjakut dhe mbaresa nervore.
Ind dhjamor nënlëkurës përbëhet nga qelizat e yndyrës dhe funksionin e thermoregulation të lëkurës dhe trupit si një e tërë. Mekanizmat për mbrojtjen e lëkurës janë në mbështetje të një mjedisi të caktuar acid. Të nivelit të pH e lëkurës shkon 3,5-7,5 mbështetur funksionet vitale të microflora normale që jetojnë në sipërfaqe të lëkurës. Microflora ndihmon për të mbajtur imunitetin lokale të lëkurës. Ka disa në qelizat epidermë, ose siç quhen qelizat Langerhansit. Ata gjithashtu konsiderohet nga lloji i funksionit mbrojtës, prodhimin lizozimë dhe interferon, e cila është vrasës për patogjene. Për të tillë patogjen dhe mund të trajtuar Staph. Në thelb, staphylococci mund të jenë të pranishëm në sipërfaqe të lëkurës, në lidhje me normal deri imuniteti lokal pengon rritjen e tyre. Duke zvogëluar përgjigje imune është një Staph intensive edukate që provokoi chyrev shfaqjen dhe proceset tjera inflamatore në sipërfaqe të lëkurës.

Mos harroni se mbrapa vlim është inflamacion i gjëndër në follicles flokët dhe pastaj u përhap në indet përreth. Ndonjëherë inflamacion mund të kufizohet vetëm në gjëndër e flokëve, pastaj një proces të quajtur inflamacion folliculitis.
Chyry shkaktuar nga S. aureus, e cila konsiderohet për tensionet më të rrezikshme të staphylococci. Rrallë, ulcerat mund të shkaktojnë shtamet tjera të patogjen, por 95% të gjeni atë Staphilococcus aur. ose Staphylococcus aureus.
Shkakton për chirya arsimit janë: djersitje të tepruar, si me ekspozimin e vazhdueshëm të djerse në lëkurë nuk është abuzimi modelet dhe mekanizmat mbrojtës të lëkurës; microtrauma të lëkurës; Lëkurës kontakt me purulent jashtë nga hunda apo veshët mund të shkaktojnë zhvillimit të chirya, për shembull, chirya në korrik. Gjithashtu, dështimi për trupin e higjienës në shembullin e chyrev brendshme në anën e pasme të qafës për shkak të rënda ndotja dhe fërkime këmishë jakë në këtë fushë.

Përveç sa më sipër, nuk është roli i faktorëve të tjerë në zhvillimin e chyrev. Në imunitet normal, trupi rrallë ekspozuar ndaj futjes së agjentëve infektivë. Por për të imunitetit të reduktuar mund të çojë vatra kronike të infeksionit (adenoids, tonzylyttы, faringjit, bronkit dhe astmë, përsëritjen e shpeshtë e pneumonia dhe sinusit); imunodeficiencës (HIV, kanceri i); marrjen e droga të tilla si citostatikëve dhe imunoshtypes; mbinxehje dhe overcooling; paarsyeshme dhe kequshqyerja, beriberi.

Ndërprerje të hormoneve në trup shërben si nxitës të proceseve infektive të lëkurës, duke përfshirë chyrev.
Chyrev Zhvillimi mund të ndodhë si një komplikacion e diabetit, veçanërisht në qoftë se ajo merr një kohë të gjatë. Diabeti shkakton qarkullim të dobët në capillaries, duke rezultuar në lëkurë nuk parashikohet të mjaftueshme ushqyesve dhe oksigjen. Në lëkurë fillojnë të ndodhin proceset distrofike, duke rezultuar në një rënie në vetitë mbrojtëse të lëkurës. Për shkak të kësaj, patogjene infektive më të lehtë të depërtojnë në lëkurë.

Mosfunksionimi i veshkave gjëndra të çojë gjithashtu në zhvillimit chyrev. Në shtresën e jashtme të glukokortikoid veshkave janë prodhuar, e cila në ndihmën e tyre të tepruar alokimit për të reduktuar përgjigje imune në trup, duke zvogëluar funksionet mbrojtëse në trup; ato japin ndihmesë në sekrecion të tepërt të sebum që akumulon në lëkurës dhe gjëndra dhjamor boshllëqet. Këto grupe janë konsideruar si një terren ushqyes për rritjen e mikroorganizmave patogjene.
Në raste të rralla, mund të provokojnë hyperandohenyya chyrev, sepse kur ajo rrit rritjen e flokëve follicles në lëkurë.Simptomat plagosin


Boil zakonisht merr fazë të caktuar të zhvillimit, e cila ka simptomat e veta karakteristike. Së pari, në gjëndër e flokëve zhvillon depërtojnë dendura të ndritshme ngjyrë të kuqe, i shoqëruar nga një ndjesi shpimi gjilpërash lehtë dhe sindromi dhimbje. Gradualisht infiltrimi rrit në madhësi dhe bëhet dhimbje më të forta në natyrë. Indet përreth tij bëhet i fryrë.
Disa ditë më vonë fillon fazën e saj të ardhshme të zhvillimit në të cilën chirya mund të arrijnë një diametër prej tre centimetra. Në qendër chirya formuar bërthamën purulent nekrotike, që përfundon pustules në sipërfaqe. Për më tepër, vetë vlim merr formën e një koni, dhe lëkura në sipërfaqe bëhet famë specifike. Në këtë fazë nuk mund të jetë një rritje në temperaturën e trupit për 38 gradë, dhimbje mund të jetë karakteri i derhayuscheho. Gjithashtu, pacienti mund të ankohen për gjendje e sëmurë dhe simptomat e dehjes.

Më vonë, ka një seksion pustules, me chirya fillon vet shkarkimin përmbajtja purulent, nganjëherë mbuluar me vija me gjak. Stol chirya përfundon tub nekrotike shkarkimit. Gjatë këtij procesi, pacienti vëren lehtësim të konsiderueshme: uljen ënjtje të lëkurës, faljen e dhimbjes dhe infiltrimit. Në vend të chirya formuar mbresë për tre ditë. Mbresë pas chirya mund të fitojnë ngjyrë të bardhë, por në shumicën e rasteve, ajo mbetet e padukshme. Chirya cikël prej rreth 10 ditësh.

Plagë të vetme mund të ndodhë në çdo pjesë të lëkurës, përveç shuplaka dhe shputa të rajonit, sepse aktualisht nuk ka follicles flokët. Shpesh, ulcerat zhvilluar në parakrahët, qafë, abdomen, mollaqe, mbrapa më të ulët dhe gjymtyrë të ulët. Sindromi dhimbje intensive përfshin vlim kanalin e veshit dhe vlim në sy. Por chirya zhvillimit në korrik, përveç dhimbje të forta, shumë të rrezikshme për shkak të rrezikut të trombozë venoz dhe enëve limfatike në zhvillimin e phlebitis trurit dhe sepsë.

Kur chirya në nyjet limfatike mund të zhvillojë limfangita dhe lymphadenitis. Për ta mund të ketë zhvillimin e metastases që përhapur në mëlçinë, veshkat dhe organe të tjera të brendshme. Komplikimet chyrev shpesh vërehet përmes nxjerrje, trajtimin e tij të pasaktë ose lokale të lëkurës traumatike, ndërsa rroje.
Vlim fëmija formuar shumë më të shpejtë, por me rrjedhën më të rënda të procesit se sa të rriturit. Prandaj chyry fëmijën duhet sa më shpejt të jetë e mundur kirurg provimit subjekt për të përcaktuar trajtimin e duhur. Nëse një fëmijë plagë atje me frekuencë të madhe, ju duhet të tregoni atë në një gastroenterologist për ndotjen dhe popullsisë së microflora zorrëve patogjene në fëmijët mund të shoqërohet me formimin e proceseve inflamatore në lëkurë.

Plaga e brendshme mund të kenë simptome më të theksuara dhe bastunin më të gjerë arsimor me përmbajtje purulent.
Diagnoza chyrev rrallë sjell vështirësi për kirurg. Me chirya zhvillimit nën krahun, është e rëndësishme të dallojnë atë nga hydradenytom. Kur chirya në korrik, është e rëndësishme për të përcaktuar shkallën e procesit përmbytje purulent në indet përreth, sepse në locales të tilla chirya ndërlikimet e mundshme të rënda.
Ulcerat në sy shpesh të referuara elb. Klinika e tij është shumë e veçantë, por si një çiban në sy ndodh pranë qepallat e sipërme. Në zhvillimin e saj ka një ënjtje të theksuar të indeve për të formuar infiltrimit, i shoqëruar nga kruarje të fortë, dhimbje. Në disa raste mund të ketë bashkuar dhe konjuktivit - inflamacion të flluskoj lacrimal në sy. Ulcerat në sy të quajtur gjerësisht "sëmundje e duarve të pista", sepse ato shpesh ndodhin kur sy chesanyy duart e palara. Ata gjithashtu mund të zhvillohet pas hipotermi ose si një komplikacion i konjuktivit.Vlim në gomar


Ulcerat mund të ndodhë në çdo zonë e trupit, dhe kur ajo paraqitet ne kete pjese te trupit është ekspozuar fërkimi të vazhdueshëm ose kontaktit, ajo mund të çojë në vuajtjes pacientit për shkak të sindromës dhimbjes.
Vlim në gomar e mia atje mjaft shpesh. Burrat shpesh kanë tendencë chirya këtë vend, për shkak të flokëve të tepërt në rajon gluteal. Duhet të theksohet fakti se androgens të luajnë një rol thelbësor në flokët e trupit të lëkurës, dhe burrat në natyrën e tyre fiziologjike kanë një përmbajtje të lartë të androgens në trup.

Shkaqet e papës chirya të quhet imunitet të ulët, dështimi higjiena, trauma të lëkurës në këtë zonë të trupit. Diabeti gjithashtu luan një rol të rëndësishëm jo vetëm në chirya rrallë nxituar, por në shumë prej lokalizimin e saj në trup.
Rritja e aktivitetit të gjëndra dhjamor në mollaqe gjithashtu mund të kontribuojë në zhvillimin e proceseve inflamatore, duke përfshirë chyrev.
Kur pacienti Papa chyre ankuar për sindromi dhimbje. Pacienti nuk mund të gjejnë një pozitë të rehatshme e trupit në chirya lokalizimit në këtë fushë, në mënyrë që çdo pozicion mund të sjellë një shumë mjaft e dhimbje. Përveç dhimbjes, vlim në gomar e mia mund të përhapet në shtresat e thella të lëkurës për shkak të traumave të tepruar atë. Në këtë rast, mund të ketë vlim brendshme në gomar, e cila karakterizohet nga një proces të thellë të lezioneve të indeve të buta. Vlim i brendshëm mund të visually ngjajnë infiltrimit të vogël të mykropapuloy në sipërfaqe të saj, dhe në këtë mënyrë kanë një inflamacion të madh në shtresat e thella të indeve të buta.

Gjendja e përgjithshme e ndryshimeve pacientit. Mund të bashkohet me ethe, të dridhura, dhimbje koke shtetit. Gjithashtu, këto ulcerat mund të jetë i komplikuar nga phlegmon ose sepsë. Prandaj është e rëndësishme të shëndosha profesionale sa më shpejt që të jetë e mundur, kur ato ndodhin. Në asnjë rast nuk mund të përpiqet për të valoj ditur këtë vetë ose me ndihmën e të afërmve. Ajo është e mbushur me rrezik të lartë për të hyrë infeksion sekondar. Gjatë pjekjes chirya papës nuk është e rekomanduar për të aplikuar Balsam zonën e prekur Vishnevsky. Raportoje këtë ide se ajo ndihmon "tërheqë" përmbajtjen purulent. Në fakt, vaj për fërkim me Vishnevsky ca balsam, oe ndihmon në zbrazjen e qelb chirya vetëm pas hapjes së saj. Kjo nuk është formuar ende papulë në chirya sipërfaqe ndaluar ndonjë kompresa në mollaqe. Pas formimit të papules, mund të aplikojnë në zonën e prekur gazë sterile ngjyhet Yhtyolom. Këto ëmbëlsira ichthyol shumë mirë të kontribuojnë në heqjen e infiltrimit të indeve përreth dhe maturimit chirya Papën.

Gjithashtu rekomandohet procesin vlim në zgjidhjen e mia gomar të dobët të Permanganat kalium ose të marrë trajtimet me ujë me shtimin e saj. Këto procedura janë të domosdoshme në trajtimin dhe parandalimin e ri-infeksionit të zonës së prekur.
Pas hapjes chirya papën dhe zbrazjes së purulent përmbajtjes nekrotike kryesor mbetet në mollaqe plagë gropë të jenë të përpunuara ointments antibacterial.
Ointments chyre në papës mund të jetë grup tetracycline i antibiotikëve dhe komplekse. Pas trajtimit sipërfaqe plagë imponojë paketat e vaj antibacterial të zëvendësohet çdo 3 orë. Këto procedura të bëjë materialet më me kujdes dhe vetëm sterile. Në disa raste trajtimi chirya papës mund të kërkojnë shtrimin në spital nga autopsi kirurgjikale dhe emërimin e antibiotikëve spektrin e gjerë intramuskulare ose intravenoze. Nuk mund të jetë futja e barnave anti-inflamator (Thiosulfate sodium) për lehtësimin e mbingarkesës dhe ënjtje e zonës së prekur. Një kusht i detyrueshëm në trajtimin chirya papës është përdorimi i imunomodulatoreve dhe fizioterapi.Plagë në fytyrën e tij


Siç dihet tashmë, chyrev Shfaqja ndodh në vende të cilat janë të mbuluara me flokë. Fytyra është edhe një fije floku, e cila, në parim, të gjithë sipërfaqen e lëkurës ofron funksionin e thermoregulation. Lëkurës në fytyrën tuaj është shumë më e butë se trupi, sepse ajo mund të jetë traumë më shpesh.
Shfaqja chyrev të jetë në çdo fushë të një personi. Nuk mund të jetë plagë në korrik, hundë, sy, mjekër, etj

Shkaqet e chirya fytyrës janë: Ndotja e lëkurës, reduktimin e imunitetit lokale dhe të përgjithshme, traumat e lëkurës (kur rroje, kur krehje, etj), mangësi vitamina, diabet, shfaqjes së puçrra fytyre, çrregullime të gjakut, sinusit, sinusit, otitis media.

Përveç shkaqeve të arsimit chirya fytyrën, ju duhet të dini se kjo chirya lokalizimi mund të çojë në komplikacione shumë të rënda të tilla si meningjiti dhe Meningoencefaliti, sepsë, në raste ekstreme, për vdekjen e pacientit. Prandaj, në çdo rast nuk përpjekje për të zbuluar vlim në vetëm në fytyrë.
Me futjen e patogjen në follicles flokët në fytyrë zhvillon madhësive të vogla konsolidimin e dhimbshme. Disa ditë më vonë, nënshkrimin fillon të rritet në përmasa, por sipërfaqja e lëkurës që mund të përfaqësohet si një puçërr të vogël që mund të ngatërruar pacientin. Kështu, pacienti në mënyrë të pavarur mund të përpiqen për të zbuluar plagë, duke komplikuar kursin e saj.

Me chirya tej zhvillimi zgavër fytyrës mbushjes është chirya përmbajtja purulent me formimin e nekrotike karakterit kryesor. Lëkura rreth chirya përflakur, duke çuar në dhimbje të forta karakter pulsating. Edhe pas disa ditësh që mund të hapur deri në vlim e tyre një sasi të madhe të qelb dhe shkarkimin e një bazë nekrotike. Pacienti në seksionin chirya përjetuar përmirësim të dukshëm.
Në chirya rast në fytyrë duhet të referohen kirurg Maksilofaciale. Ai mund të zgjedhin strategjinë e duhur trajtimit dhe për të përcaktuar zonën dhe fushën e shkatërrimit. Chirya Autopsia është kryer duke përdorur kirurgji, e ndjekur nga drenazhimi i zgavrën plagë dhe fasha vendosjen e drogës antiseptik. Në raste të ndërlikuara mund të kërkojnë sistematike antibiotikët gjerë spektrit. Në mënyrë tipike, këto antibiotikët merret me gojë (Ciprofloxacin, Azithromycin, Doxycycline, Vylprafen, klatsid etj), së paku 5 ditë. Ata japin efekt të mirë antibacterial. Gjithashtu, një efekt të mirë në trajtimin e japin fytyrës chirya fasha krem ​​ihtiolovoyi dhe balsam për lymynentom Vishnevsky. Mund porekomendovatsya larë sipërfaqe plagë pas hapjes chirya zgjidhje antiseptik: Hloheksydyn, furatsillina, Myramistin, Permanganat kalium, etj


Nëse ka një chyrev grup skuqje në fytyrë ose rifillimi tyre të shpeshta mund të përdorë për të transfuzionit të gjakut, plasmapheresis, rrezatim ultravjollcë të gjakut, të shoqëruar nga një ekzaminim të plotë të pacientit.
Chirya Parandalimi fytyrës është subjekt i rregullave të higjienës lëkurës dhe për të shmangur trauma të lëkurës.
Kur iu referuar chirya nuk thonë shfaqjen e elbi.
Ulcerat në sy shpesh zhvillon pas hipotermi ose reduktimin drastik të imunitetit, si dhe komplikimet e inflamacion i konjuktiva (fshikëz lacrimal). Sëmundja zhvillohet me shpejtësi dhe të ashpër. Lokalizuara vlim në mendje, më së shumti në qepallë e sipërme për shkak të numrit të madh të rëna mbi të. Ajo fillon me skuqje dhe ënjtje të qepallave, më vonë formuan bërthamën e infiltrimit në rritje të plehut organik. Formimi chirya merr rreth një javë. Në rast se nuk është gjithashtu e nevojshme për të vetë-mjekoj, dhe të kërkojë të këshillohet me një kirurg okulist për trajtim.Plagë në këmbë


Plagë në këmbën e tij më të zakonshme në popullatën mashkullore, pasi ata kanë një sasi të madhe të flokëve për arsye fiziologjike. Plagë në këmbë mund të japë një shumë të pakëndshme dhe të dhimbshme pacientit ndjenjat. Shkaqet e chirya në këmbë, si çdo procese të tjera infektive në këmbë mund të jetë diabeti dhe sëmundjet autoimune. Ka gjetur se njerëzit që pinë duhan chyrev më të zakonshme dukuri në këmbët e tij. Gratë, sidomos mbipeshë mund të jenë të prirur për të zhvilluar chirya në këmbët e tij.

Lokalizimin chirya mund të jetë në çdo pjese të këmbës. Gjatë pubertetit vajzat e reja dhe të rinjtë mund të ankohen për plagë në kofshë dhe këmbë të ulët. Gjatë kësaj periudhe, të rinjtë janë shumë të prirur për të hormonal, sepse në atë moshë (13-16 vjet) ata shpesh hyperandrogenism. Kjo situatë shpesh çon në një rritje të djersës dhe / ose gjëndra dhjamor, si dhe rritjen e rritjen e flokëve në trup. Aktiviteti dhjamor gjëndër për shkak të prodhimeve të saj sasi të mëdha të sekrecioneve, e cila krijon film me vaj në sipërfaqe të lëkurës, e cila nga ana jep funksionin frymëmarrjes së lëkurës, duke çuar në ndotje dhe nxit zhvillimin e organizmave patogjene në sipërfaqe të saj.

Boil fillon me formimin e një vulë të vogël me shtyer në skajet e saj, nuk mund të jetë hipertermia lokale dhe ënjtje të lëkurës. Gjendja e përgjithshme e pacientit nuk ndryshon aq kohë sa infiltrimi fillon të rritet në madhësi dhe të zhvillojnë ekzemë thelbin. Gjatë këtij procesi gjendja e pacientit mund të shoqërohet me temperaturë të lartë, ju mund të përjetojnë dhimbje këmbë kur ecin ose kur ndryshon qëndrimin e saj, nuk janë fenomene të dehjes (dhimbje koke, dobësi, ethe dhe lëkurë të zbehtë). Në zona të gjera me lezione të shumëfishta apo chyryah këmbët mund të arrijnë gjendjen e pacientit të rënda, i shoqëruar nga dhimbje të forta.

Trajtimi duhet të jetë përballje si operacionale chirya në një spital ose në chyryah pakomplikuar, në një klinikë.
Autopsia Chirya kryer nën anestezi lokale, e ndjekur nga kullimit të purulent fokus. Tjetra, pacienti duhet të shkojë në dhomën e veshjes për procesin sipërfaqen e një plagë antiseptik dhe antibacterial zakonshëm imponim.


Trajtimi plagosin


Ajo duhet menjëherë të theksohet se në rast chyrev krejtësisht e papranueshme për vetë-mjekoj. Chirya Trajtimi varet nga faza e zhvillimit të saj, lokalizimin dhe komplikime. Në formimin e infiltrimit është e mundur që të përdorin një doza eritemë UV në lidhje me përdorimin e të cilat mund të ndodhin infiltrime rehressyrovanye dhe shërim të plotë.

Gjatë pjekjes chirya rekomanduar ndarje gjithë zonën e infiltrimit drogës antibacterial në novokaina. Antibiotikët janë zgjedhur duke marrë parasysh ndjeshmërinë e patogjenëve të tyre. Antibacterials mund të përfaqësohet si grupe Penytsylynnov, cefalosporinave, gentamicin, tetracycline dhe grupi chloramphenicol.
Para grupit penicilinë e antibiotikëve përfshijnë: Ampytsylyn, Amoxicillin, Amoxiclav. Ky grup i antibiotikëve lexuar vjetëruar dhe jo shumë efektive në trajtimin e infeksionit Staph, edhe pse në disa raste ato mund të jenë të efektshme.

Duke tsefalosporynovoy grupe përfshijnë antibiotikët, Cefazolin, ceftriakson, cefuroxime, cefotaxime. Këto barna janë penicilinat relativisht më efikase. Ata janë përdorur në formën e pluhurave dhe injeksione janë relativisht të lira. Gentamicin konsiderohet antibiotik shumë të efektshme, por të ketë një numër të contraindications specifike: të veshkave, mëlçisë, fillimet, shtatzanisë, sëmundjet e traktit gastrointestinal, sëmundje kardiovaskulare.
Tetracycline vendosur mirë në trajtimin e të chyrev dhe proceset e tjera infektive të lëkurës. Vaj Chloramphenicol në formë të lehtë për t'u përdorur në trajtimin e chyrev.

Trajtim lokal është që të përdorin chyrev ihtiola. Shtresa e trashë ihtiola chirem vendosë në zonën e prekur dhe të mbuluar me një shtresë të trashë garzë sterile. Gjithashtu mund të përdorni oksid salicili ose sodium salicili, e cila vendosë një shtresë të trashë në chirya sipërfaqe dhe rregulluar fashë. Me këto trajtime chirya, një ditë në qendër të konsolidimit formuar bërthamën purulent, e ndjekur nga refuzimi.
Pas hapjes sipërfaqen plagë chirya trajtohen mirë me peroksid hidrogjeni ose Furatsyllinom, dhe të vënë një kompresë e zgjidhjes hypertonic e klorurit të natriumit. Ligation bëni çdo ditë për të përfunduar zbrazjes e plagë. Heqja piskatore ekzemë kryesore lejohet vetëm në rastet kur ajo është ndarë nga infiltrimi, si dhe heqjen herët në departamentin bazë mund të provokojë një përkeqësim të infeksionit. Gjithashtu, për të parandaluar përkeqësimin para se të ndryshuar fashë zona e prekur trajtohet me 70% alkool, jeshile të shkëlqyer, metilen blu. Lëkura e chirem duhet të fshij nga skajet në qendër për të shpërndarë aktivizues të inflamacionit në inde të shëndetshme. Në trajtuar plagë fashë zgavër me vaj: Syntomytsynovaya emulsioni 5%, Furatsyllynovaya 1%, 5% Streptotsydnaya. Për të reduktuar kohën e shërimit duke përdorur fizioterapi: kuarc në zonën e prekur, SOLLUX dhe UHF.

Në chirya ngjarje në korrik, në kanalin e veshit, hundë ose sy rekomanduar shtrimin në spital. Në spital përshkruar fondet e përdorimit desensybylyzuruyuschyh drogë anti-inflamator, antibiotikët, për të p.sh. penicilinë nga 300.000 njësi çdo tre orë, dietë - shtënë.


Si për të trajtuar ulcerat


Gjëja e parë që ju duhet të dini trajtim të chyrev është fakti se ata kanë aftësinë për të zgjeruar procesin e saj për të përreth indeve të shëndetshme. Ndonjëherë mund të ketë chirya sayazykalikuvannya, por vetëm në një madhësi të vogël.

Për të ndihmuar teknikat shpejta maturimit mund të ndihmojë chirya tubs nxehtë me një zgjidhje të Permanganat kalium. Banja janë të këshilluar që të marrë disa herë në ditë. Nëse vlim është lokalizuar në këmbë apo dorë, ajo mund të përdoret me shtimin e dush Permanganat kalium. Nëse ju nuk mund të marrë një dush ose banjë, ju mund të përdorni imponimi kompresa të nxehta në zonën me chirem, ngjyhet në një zgjidhje të Permanganat kalium. Fasha veshësh duhet të vazhdojë për të paktën gjysmë ore dhe të përsëritur të paktën tri herë në ditë. Teknika të tilla janë shumë mirë të kontribuojnë në chirya shpejtë nazrevanyyu. Duhet të theksohet se duke marrë banja me ujë të nxehtë është i ndaluar kur një kallam në chyre, sepse ajo mund të shkaktojë përhapjen e qelb në shtresat e thella të indeve të buta.

Në asnjë mënyrë nuk duhet të shtrydh plagë, edhe në qoftë se ka papulë me purulent thelbin, sepse squeezing mund të çojë në mbetjeve në thelbin plagë zgavër. Mirë trajtim në shtëpi chirya të përshpejtojë qelbëzim saj. Mbulesë fasha në raste të tilla mund të ndihmojë të zbutur lëkurën në zonën e prekur dhe për të përmirësuar rrjedhën e qelb nga chirya zgavër.
Një nga trajtimet më efektive në chirya shtëpi konsiderohet si duke përdorur një hark dhe hudhër. Ju mund të bëni lëng nga këto dy produkte në proporcione të barabarta dhe të aplikojnë fasha atë në vlim. Gjithashtu, ajo është e rekomanduar për të prerë qepë në disa pjesë dhe piqem atë në furrë derisa të tenderit, atëherë zbatohen në zonën e chirem. Mbajnë në dorë harkun në zonën e prekur është aq kohë sa qelb fillon për të thyer jashtë. Paketa zëvendësuar çdo dy orë.

Përdorimi i majdanoz është gjithashtu shumë efektive në trajtimin e chirya. Gjethe majdanoz mbushur me ujë të vluar dhe aplikuar si një kompresë në zonën e chirem. Ju gjithashtu mund të valoj një vezë, ndarë verdhë veze nga e bardhë dhe të aplikojnë atë në vlim, të mbuluar me një gazë sterile pas.
Gjithashtu përdorur në trajtimin e chyrev qumështi. Merrni një gotë qumësht, shtoni 3 lugë kripë të parandaluar rënien e saj dhe ngrohur në nje banjo me uje për 15 minuta. Pastaj shtoni breadcrumbs në qumësht ose miell thekre deri në brumë. Vënë atë në një fashë sterile dhe aplikuar në fushën e chirem 30 minuta. Është e nevojshme që të mos harroni për të trajtuar lëkurën në shkarkimin e qelb nga chirya, nga përdorimi i një mase të tillë.

Ju mund të përdorni arrëmyshk terren, të cilat marrin një lugë çaji dhe derdh 250 ml ujë të valë. Insistojnë 20 minuta dhe pini brenda në formën e nxehtësisë për të përmirësuar qarkullimin, e cila ndihmon në përshpejtimin e chirya maturimit.
Plagë mund të ndodhë për shkak të dysbiosis zorrëve dhe, për këtë arsye e dobishme për të përdorur Tryfala si një mënyrë për pastrimin organizmave patogjene zorrëve. Merrni tij 2 tableta një orë para gjumit me një gotë me ujë të zier. Eubiotics aplikimit (Hilak Forte Bifiform, Linex, etj) gjithashtu ka një normalizimin pozitiv efekt të microflora zorrëve. Përdorimi i B vitamina C dhe makro pusi forcimin e sistemit imunitar, dhe vitaminë C në vetvete është një mënyrë e mirë për të forcuar enët e gjakut dhe kapilarët.

Metodat tradicionale të trajtimit chirya gjithashtu mund të ketë një efekt pozitiv pa kirurgji.
Ndihmë e mirë në tortë trajtimi chirya bërë nga miell thekre, gjalpë dhe qumësht. Compress ajo mund të aplikohet në zonën e prekur dhe të lënë gjatë natës. Kjo metodë nxit qelb refuzim. Gjithashtu të përdorin paketat me grurë dhe elb, miell gruri.
Ju mund të marrë një pjesë të vogël të bukës, njomet atë në vaj ulliri dhe të aplikojnë për plagë, fiksimin salcë në krye. Më përdorur: shafran grimcuar me dyll dhe temjan; Naftës u rrit nga rrëshirë pishe dhe proshutë; flaxseed me Althea; fiq të thatë me miell. Aplikuar këto përbërësit në pjesë të barabarta në formën e fasha. Një metodë e mirë është konsideruar si mbjelljen e pemëve lakërishtë me terebinthine rrëshirë.

Dhënia e informacioneve shpjeguese chirya mund të kontribuojnë për të compress me mjaltë dhe Narkisit rrënjët, koshere baltë e bletëve nga rrëshirë pishe të thatë. Ju gjithashtu mund të përgatisë një copë toke të freskët rrëshirë pishe dhe anakardyy mjaltit që janë në proporcione të barabarta, ngrohjes rreth ngrohjes ulët dhe pas ftohjes është aplikuar në zonën e prekur chirem 12 orë.
Një mënyrë e mirë është konsideruar si një pashuar fuqishëm dhe potasë, e cila është e vendosur në ujë në një raport prej 1: 3. Pasi uji është drenazhuar, para prokyp'yatyvshy atë dhe e vënë atë në gëlqere dhe kripë potasiumi. Uji derdhur në vegla të bakrit dhe të vënë në ngrohjes. Uji fillon të trash dhe bëhet kripë. Kjo kripë merret në sasi të vogla, përzier me amoniakut dhe farë mukusit lakërishtë dhe me një anakardyy pak mjaltë. Imponojnë përzierje në një fashë sterile dhe vënë në chyryu. Fashë mbajnë për gjysmë ore, pastaj pije me ujë të rrjedhshëm dhe të trajtohen me një zgjidhje të Permanganat kalium. Procedura përsëritet disa herë në ditë.

Ju mund të përdorni një përzierje e tri pjesë nga lymynenta ca balsam, oe Vishnevsky dhe shtatë pjesë të naftës bredhi. Aplikoni përbërjen rezulton e gazë sterile dhe aplikuar në zonën e prekur, top nënshkrimin mbuluar letër dhe fix fashë. Kompresuara ndryshim tre herë në ditë. Salcë me rrënjët e shtarë promovon mirë zgavër të pastër plagë pas hapjes chirya.
Këto metoda janë të ndaluara në trajtimin chirya fëmijën, si dhe njerëzit me të thellë të brendshëm vlon dhe vlon. Përveç ilaçeve tradicionale, mjekësi bimore dhe terapive alternative chirya të kujtohet për parandalimin e inflamacionit.

Parandalimi i chyrev mbi lëkurë është higjiena personale, duke ruajtur një nivel normal të imunitetit apelit në kohë lokale dhe të përgjithshme në një specialist në rast të chirya përsëritje dhe trajtimin e foci kronike të infeksionit.