Pse kam dhimbje në stomak e një fëmije


Shumë shpesh, fëmijët e të gjitha moshave ankohen për dhimbje barku. Për prindërit ankesa të tilla janë shumë probleme, për shkak se për të kuptuar pse ka dhimbje në bark e një fëmije është e vështirë jo vetëm për shkak të karakteristikave të simptomave, por edhe për shkak të faktit se fëmijët nuk mund të përshkruajnë gjithmonë natyrën e dhimbjes. Kur fëmija ankesat gjithmonë duhet të konsultoheni me një mjek për të përjashtonte ekzistencën e sëmundjeve të rënda në kohë për të ndërmarrë veprime apo të parandalojë zhvillimin e komplikimeve.
Dhimbje mund të jenë të ndryshme në natyrë - të fillojë akute, dhe pastaj mund të ndodhë, atëherë largohem. Kur një fëmijë ankesat e dhimbje barku duhet sqaruar disa pika për të kuptuar pse ato ndodhin.- Për disa kohë fëmija i shqetësuar dhimbje barku. Dhimbje të mprehtë për disa orë së bashku me ethe, humbje të oreksit, dobësi të përgjithshme dhe gjendja e keqe mund të shërbejë si simptome apendiksit dhe kërkojnë trajtim urgjent në një spital për kirurgji. Nëse dhimbja butë, jo shumë i fortë, atëherë, atëherë zhduket dhe kështu herë pas here ndodh brenda disa javësh, të gjuhës akute apendiksit nuk ka qasje në një mjek, por ende nevojë për të sqaruar shkaqet dhe diagnoza. Edhe apendiksit në një fëmijë mund të ketë një rrjedhë fshehur foto.

- Dhimbja shqetësuar atje përgjithmonë, ose në mënyrë periodike. Dhimbja që është atje, atëherë zhduket, mund të jetë në bloating, kapsllëk. Në rast të dhimbjes akute në fëmijë, rënduar me lëvizjet, ne mund të flasim për një inflamacion akut në rajonin e barkut.
- Lokalizimi i dhimbjes. Fëmijët, veçanërisht në fillim të jetës, ndonjëherë mund të ekzagjerojnë apo për të tërhequr vëmendjen e të rriturve duke thënë se dhimbje stomaku. Nëse fëmijës në çdo kohë, duke folur për dhimbje të barkut, duke treguar vende të ndryshme, ka shumë të ngjarë, arsyeja nuk është aq serioze, por në qoftë se ai gjithmonë tregon të njëjtin vend - sa më shpejt që të jetë e mundur për të treguar mjekun e tij.

- Dhimbje barku mund të ndodhë kur të zorrëve infeksionin, së bashku me ethe, vjellje dhe diarre. Dhimbje në urinim barkut dhe të shpeshta mund të tregojë inflamacion të fshikëzës.

Shkaqet e dhimbjes akute abdominale në foshnjat
Foshnjat dhimbje barku mund të ndodhë për shkak të pengesave dhimbje barku apo zorrëve.

Kolka ndodh më shpesh në fëmijët nga lindja deri në 9 muaj. Ky fenomen nuk është kuptuar plotësisht nga ekspertët, arsyet pse dhimbje barku nuk ndodh përcaktuar. Fëmija papritmas fillon të qajë, të sillet me nervozizëm, forcon këmbët në bark. Kohëzgjatja e dhimbje barku mund të jetë nga 10 minuta për gjysmë ore, ata shpesh ndodhin në pasdite. Në mesin e rekomandimeve për pediatërve dhimbje barku: Mësimi një fëmijë në barkun e tij para se të ushqyerit, të veshur "kolonë", pas të ushqyerit, shtojcë e duhur në gjoks, të lehta masazh barkut akrepave të sahatit.


Kur zorrëve sulmet dhimbje pengim ndodhin papritmas. Shpesh zorrëve pengesa në fëmijët 5-9 muajsh, rrallë - në fëmijë, pas 2 vitesh. Në këtë shtet të përzier fëmijëve dhe të vjella, lëkurë të zbehtë, shfaqet në përzierje stol e mukusit ose gjakut. Në këtë rast urgjentisht kanë nevojë për ndihmë mjekësore, kirurg këshillim dhe ndoshta kirurgji.

Dhimbje barku në fëmijët më të vjetër
Shkaqet e dhimbje barku në fëmijët më të vjetër mund të përfshijnë:

- overeating;
- bloating për shkak të kequshqyerjes;
- gastroenterit;
- apendiksit;
- hipotermi;
- inflamacion i traktit respirator të ulët;
- inflamacion i veshkave, mëlçisë;
- inflamacion i testiseve në djemtë;
- shtrihen nga muskujt e barkut kur ushtrimin shpërndarë siç duhet.

Nëse overeating në zorrë akumulon një sasi të madhe të gazit. Ajo shtohet dhe dhimbje të ndodhë. Nëse dhimbja për këtë arsye ka mjaft shpesh, atëherë:

- të jetë i sigurt për të rregulluar dietën tuaj;
- konsultoheni me një specialist i cili mund të ndihmojë të ndryshojë Ushqimi dhe për të hequr produktet që kontribuojnë në fryrje;
- të krijojë një regjim të hahet dhe të kontrollojë sasinë e tij.

Në fillim ka gastroenterit nauze, vjellje, ethe. Dhimbje barku - prystuoobraznы. Shpesh, dhimbja fillon jo vetëm fëmijë, por edhe të rriturit.

Në sëmundjeve inflamatore e fëmijës së bashku me nyjet limfatike zorrë përflakur dhe mesentery, dhe ka dhimbje barku.


Apendicit
Kirurgji më shpesh kryhet në fëmijët - heqja e shtojcën. Ka raste në të cilat është shumë e vështirë për të identifikuar apendiksit, dhimbje barkut shfaqen vetëm pas pushimit kur plehun bie në zgavrën e barkut dhe ka inflamacion i peritoneum - peritonit. Kjo situatë është shumë e rrezikshme për jetën dhe kërkojnë ndërhyrje të shpejtë mjekësore. Apendiksit në fëmijët nën moshën 2 vjeçare është shumë e rrallë.

Apendiksit të dyshuar në një fëmijë të ndodhin:
- humbja e oreksit;

- dobësi e përgjithshme, lodhje, lodhje;
- ethe;
- dhimbje rreth kërthizë apo në bark të ulët të djathtë.

Nëse fëmija ka dhimbje në të djathtë rritje poshtme të barkut dhe të theksuar me prekje - ju keni nevojë për të thirrur një ambulancë. Apendiksit mund të shoqërohet me diarre ose kapsllëk, kjo nuk është e rekomanduar për të marrë vendime mbi pranimin e drogës apo formulimit klizmë.

Dhimbje barku mund të jetë e varur mbi një shkaqe psikologjike. Ajo mund të jetë mjaft e vështirë për të identifikuar pse dhimbje stomaku. Dhimbje të tilla mund të shkaktohet nga stresi, emocionet, ankthi dhe faktorë të tjerë psikologjik. Për të eliminuar dhimbjen që lind në bazë të arsyeve duhet të organizojë punën e përbashkët të prindërve, kujdestarëve apo mësues, psikologë, dhe për të eleminuar shkakun rrënjë.