Pse preferoni syze ose lente kontakti


E pra, kur nuk është një zgjedhje, por çka nëse kjo zgjedhje në një humbje? Shpesh njerëzit me shikim të dobët nuk e di pse preferojnë syze ose lente kontakti. Dhe në një, dhe në një rast tjetër ka avantazhet dhe disavantazhet e veta. Ne do të përpiqemi për të bërë nga të mirat dhe të këqijat e këtyre fondeve për të përmirësuar vizionin, bazuar në reagime nga njerëz të cilët kanë vlerësuar tashmë ato në merita. Mos harroni se një i përket përfitimeve për të tjerët nuk mund të ketë rëndësi të tillë. Në çdo rast, zgjedhja është e juaja.


Pse njerëzit preferojnë Eyewear
Pikët janë konsideruar pajisjen më të zakonshme optik që jo vetëm ndihmon të mbrojtur sytë tuaj nga ndikimet e dëmshme, por edhe të përmirësuar vizionin. Besohet se syzet u shpik në Itali në shekullin e 13. Për aq histori të gjatë, ne mund të themi se, ajo është ana veshur syzet pozitive dhe atë që mungon.
Pluses
1. Lehtësi. Ndryshe nga lentet e kontaktit, ata mund të hiqet dhe të vënë në çdo kohë dhe në çdo vend.
2. Ato janë mburoja mbrojtëse e kontaktit me sytë smitynok ndryshme dhe pluhuri.

3. Procesi i pikave të kujdesit është mjaft e thjeshtë, siç është vetëm fshirje gotë me një leckë të butë.
4. Syze dielli zgjedhur siç duhet mund të sigurojë shtesë statusin e "lartë", të tilla si Parker apo këpucë të shtrenjta. Ata jo vetëm që ofrojnë besueshmërinë, por edhe të krijojnë përshtypjen e aftësisë së lartë intelektuale.
5. Shumë njerëz përfshijnë gota seksuale aksesore. Ata të gjeni se gruaja në syze duket e rëndë, nuk është në dispozicion, por për shkak se ata janë gjithnjë duke i kushtuar vëmendje të femrave të tilla.

6. Gratë janë të referuara meritave pikat që ata nuk mund të mbajnë lotët dhe qaj, nëse është e nevojshme.

Cons
1. Një nga disavantazhet kryesore të veshur syzet, shumica e njerëzve e quajnë ata aftësia për të "humbur shikimit" në një mot me shi, borë apo një ndryshim i papritur në të nxehtit të ftohtë (ata djersë).
2. syze Kur veshur zvogëluar vizion periferike.
3. "Browsing" në syzet hundë lënë në lëkurë vdavlennost dukshme. E pra, nuk është i një natyre të përhershme dhe është rreth 15-20 minuta pas heqjes së pikave.

4. Syzet A nuk preferuar dhe njerëzit që preferojnë për të udhëhequr një jetë aktive apo në sport. Ata do të krijojnë siklet shtesë ndërsa drejtimin, not apo sportet e tjera lëvizin.
5. Në sezonin e verës, në diell të ndritshme, është e nevojshme për të porositur syze dielli shtesë me dioptri.
6. Gratë janë konsideruar më pak dhe se ka nevojë që të ketë disa cilësimet e ndryshme, në mënyrë që jo të gjitha syzet "BIZNESI" mund të kombinohet me një fustan festiv mbrëmje.

Pse njerëzit preferojnë lentet e kontaktit

Pavarësisht nga fakti se ideja e parë e krijimit të lentet e kontaktit është ofruar nga Leonardo da Vinçi në 1508, ata filluan të përdorin kohët e fundit. Megjithatë, njerëzit në një kohë kaq të shkurtër, në krahasim me syze, janë në gjendje për të vlerësuar ato në merita. Sipas të dhënave, lentet e kontaktit janë rreth 125 milionë njerëz në mbarë botën. Por ky "instrument i korrigjimit" nuk është i përsosur. Cilat janë avantazhet dhe disavantazhet e tyre?
Pluses
1. Nëse lente zgjedhur dhe i veshur si duhet, ju nuk mund të vëreni se ju jeni probleme vizion. Ata jo vetëm të përmirësojë aftësinë për të parë, por në mënyrë të rehatshme që është e vështirë të mos vlerësojmë.

2. Ndryshe nga syzet, lentet e kontaktit nuk e thyejnë vizion periferike, e cila është një avantazh, për shembull, shoferët.
3. A nuk të sjellin bezdi në sport.
4. Moti i keq nuk uyazyka pengojë dukshmërinë dhe qartësi, i cili është gjithashtu i rëndësishëm.
5. Aftësia për të kombinuar lente veshur me ndonjë model të syze dielli.
6. Nuk është rritur qartësi, në krahasim me syzet, nga fakti se kompensuar për lente shtrembërim në kornea e syrit.

7. Nëse ju doni për të ndryshuar ngjyrën e syve tuaj - ju marr ngjyra e dioptri tuaja lente.

Cons
1. Me të gjitha komoditet e dhe rehati, ekziston një përqindje e vogël e njerëzve të cilët nuk mund të mbajnë lente kontakti. Ophthalmologists nuk i këshillojmë këta për ata që kanë sy shumë të ndjeshme. Procesi i instalimit dhe heqjen, si dhe fërkimi mekanik që mund të shkaktojnë erozion të rënda corneal, e cila jo vetëm përmirësuar vizionin, por gjithashtu mund të çojë në sëmundje të tjera të syrit. Për arsye që lidhen me rrezikun, kur të hiqni lentet ose salcë, mjekët nuk e rekomandojmë veshur atyre fëmijë.

2. Lehtësia të veshin mund të jenë më të mëdha këtë faktor si proces shumë të gjatë dhe të plotë para përdorimit të tyre. Në lente nuk është e rekomanduar për të fjetur, kështu që ata vënë në në mëngjes dhe në mbrëmje, duhet të hiqen. Kjo është paraprirë nga një ritual: të detyrueshme dhe të plotë larjen e duarve dhe lente vetë, të ndryshojë zgjidhje në enë.
Kjo enë gjithmonë duhet të mbajnë me vete në rast të kontaminimit të lente dhe mundësinë e larjes së saj.
3. Instalimi dhe largimin e lente kërkon kohë dhe nuk nespishnosti të aksidentalisht shkaktojnë sytë të lëndimeve. Nëse ju jeni me vonesë, por ju duhet të jetë një objektiv, kjo kohë mund t'i atribuohet në mënyrë të sigurtë për disavantazhet.

4. Në rastin e instalimit të pasakta ose lente të varfër shpëlarje, sytë tuaj mund të ndjehen siklet. Ju keni për të hequr lente, larë atë përsëri dhe vetëm pastaj të vënë në. Dhe këtë herë përsëri.
5. Pikat e humbur është më e lehtë për të gjetur se lente humbur. Ndonjëherë këto humbje janë të pakthyeshme, dhe ju përsëri keni për të blerë një humbje. Nëse keni të instaluar versionin e gabuar nuk përjashtohet lente ndryshim janë të instaluar në sy.
6. lente mund të shkaktojë parehati. Kjo është veçanërisht e ndjerë kur ftohjet, kur u rrit thatësi e kornea ose ata janë holluar me ujë.


Një kompromis i mirë është prania në arsenalin dhe lentet e kontaktit dhe syzet. E para - do të jetë i domosdoshëm në sport dhe ngarje, dytë - ju mund të përdorni në shtëpi, në punë me një kompjuter, etj