Pse shëndet të mirë duhet të marrë lecithin


Lecithin është duke bërë një punë të madhe në trupin tonë. Ai është në gjendje për të rregulluar sistemin nervor, mëlçisë ndihmon për të përballuar me përgjegjësitë e tyre, merr pjesë në gjak. Përveç lecithin rrit imunitetin. Gjithashtu lecithin përkryer largon kolesterolin e keqe. Por kjo nuk është e gjitha dinjitetin e tij, në këtë artikull ju do të mësojnë më shumë se pse nevoja për të marrë lecithin kujdesit të mirë.
Doza të mëdha të lecithin përfshira në hikërror, grurë, fasule dhe peshk. Megjithatë, ajo është në krunde, prodhimet e qumështit dhe vezë e verdhë veze. Shkalla e përditshme është rreth 40 gram. Lecithin është e nevojshme për trupin, veçanërisht të trurit dhe sistemit nervor. Choline ose vitamina "B4" është pjesë e lecithin, choline në qoftë se nuk është e mjaftueshme, atëherë funksioni thyer nga veshkat, mëlçisë dhe tiroide. Kjo u vu re se duke marrë lecithin nuk ka efekte anësore, nuk mund të thuhet për drogat e tjera që janë përdorur në mosfunksionim të trurit.Mjekësia kohët e fundit hapi shumë përfitime të lecithin. Përdorimi i saj është parandalimi i shumë sëmundjeve, përveç ajo përmirëson kujtesën, dhe është edhe në gjendje për të kontrolluar peshën. Lecithin ul nivelin e kolesterolit të keq në gjak. Ai gjithashtu pastron enët e gjakut dhe ndalon ata zakuporyuvatysya. Dhe, në përgjithësi, ajo ka një efekt pozitiv në të gjithë sistemin kardiovaskular. Nëse ju dëshironi të humbni peshë lecithin dhe vijnë këtu për ndihmë, ai prishet yndyrë dhe kështu pesha është reduktuar.
Lecithin parandalon akumulimin e rezervave yndyrë në mëlçi. Gjithashtu zbatimi i saj është në gjendje për të parandaluar kesh. Për funksionimin më të mirë të trurit, lecithin pritjes është një domosdoshmëri, për shkak se ajo është bërë obligim për sëmundjen Alzheimer. Ajo gjithashtu përmirëson kujtesën dhe ndihmon në fshikëz e tëmthit themeluar punës.


Çfarë ndodh me trupin me një mangësi të lecithin? Ka nervozizëm, lodhje konstante, pagjumësi, depresion, dëmtim kujtesës. Në raste të tilla është e nevojshme për të përdorur lecithin dhe kusht për të përmirësuar. Është gjithashtu e këshillueshme që të përdorin në sklerozë të shumëfishtë, goditje, nervozizmi, ngarkesa fizike dhe rozuyazykah.
Zemra gjithashtu ka nevojë për lecithin, siç u përmend më lart, ajo mund të pastër anijeve. Prandaj, sëmundje të ndryshme kardiovaskulare Përdorni lecithin. Ajo stimulon ndarjen në kohë të biliare, përmirëson strukturën e saj. Ajo gjithashtu rikthen strukturën e mëlçisë, në mënyrë të mirëpritur sidomos lecithin është e nevojshme për pacientët me hepatit.


Gjatë shtatzënisë dhe gji lecithin është gjithashtu e nevojshme, për shkak se ajo është e domosdoshme për formimin e trurit dhe sistemit nervor të fëmijës. Lecithin është përdorur për trajtimin e sëmundjeve të grave. Në menopauzë, patologjitë e ndryshme menstruacioneve, varfëri. Ai gjithashtu ka një efekt pozitiv në sëmundjet e lëkurës të tilla si ekzema, dermatiti alergjik, psoriasis, liken. Në përgjithësi, është e nevojshme për gjendjen e shëndetshme të lëkurës.

Lecithin luan një rol të madh në formësimin e mbrojtjet e trupit. Gjithashtu do të ishte metodë e mirë parandaluese kundër kancerit. Lecithin është më e mirë për të blerë në granula apo pluhur, por jo në kapsula. Vetëm në kapsula përmban më dhe glicerinë, e cila nuk ka nevojë na. Që të filloni të mund të marrë 1-2 lugë, 1-2 lugë vonë në ditë. Mbani lecithin duhet të jetë në një vend të thatë në temperaturë mbi 25 gradë. Është e këshillueshme që të përdorni lecithin hapur për një muaj.

Nëse ju nuk pajtoheni lecithin, mendoni për përdorimin e saj, sepse ajo është aq e rëndësishme për shëndet të mirë.