Pse netë mashtrojnë këmbët Shkaqet Gjykatën në këmbë


Në jetën time, një përfaqësues i racës njerëzore, pavarësisht nga mosha, të paktën një herë, por pësoi një vrull të dhimbshme e muskujve të ekstremiteteve të ulëta. Kur ky fenomen ndodh gjatë gjumit është veçanërisht e pakëndshme. Cili është shkaku i gjykatës së natës, dhe çfarë metoda mund të merren me të?


Pse mashtrojnë këmbët gjatë natës?


Ngërç natë fillon papritmas dhe përfshin një ose më shumë muskujt që në këtë moment janë elastike, si një top do të tkurret. Ngërç shumë të dhimbshme që prek viçat. Ndërsa kjo mund të ndërtimin e muskujve dhe hip, por në shumë raste gjatë natës zvogëlon muskujve viç, që rezultojnë nga tensioni të fortë dhe dhimbje papritur shpesh nuk mund të merrni të gjithë këmbë.


Në ekspertët nuk pajtohen në lidhje me shkaqet e kësaj gjendje patologjike. Ata janë aq të ndryshme që të përcaktohet natyra e tyre kërkon histori të kujdesshëm.
Shumica e faktorëve yyazytsirni:Shkelja e bilancit kalcium-magnez, dhe një mungesë të mineraleve të tjera (natrium, kalium). Në qoftë se trupi nuk është minerale të mjaftueshme që kanë aftësinë për të kontrolluar impulset dhe të rregullojë veprimtarinë e muskujve, ndërprerë rrjedhën e oksigjenit në indet e muskujve dhe duket excitability neuromuskular.

Sëmundjet e sistemit nervor periferik (stenozë kurrizore kanalit) mund të provokojë konvulsione në këmbë gjatë natës për shkak të ngushtimit të arterieve dhe për të zvogëluar rrjedhjen e gjakut.
Një efekt anësor i disa ilaçeve. Vrull muskujve Call mund ilaçe që përmbajnë hekur në përbërje, pilula e saj diuretik dhe steroid.
Shtatzënia. Mitra shpejt rritet në përmasa, enëve nën presion dhe mbaresa nervore, duke parandaluar qarkullimin normal. Një i njohur është fakti se rritja e vëllimit të gjakut tek gratë, ndërsa duke pritur për fëmijën. Dhe kjo mund të jetë themeli që sjell këmbët gjatë natës. Pas shkaqeve të tepërta të lëngjeve ënjtje të indeve dhe enëve të gjakut.

Pije e tepërt kofyeyinsoderzhaschyh, ëmbëlsirat, alkooli si dhe pirja e duhanit, promovon "rraskapitur" e kalciumit nga trupi dhe mund të shkaktojnë dhimbje barku.
Tendosje intensive fizike ose qëndrimit të zgjatur në një pozitë të drejtë shkakton akumulimin e acidit laktik në indet dhe, në përputhje me rrethanat, natën dhimbje në viçat.
Veshur këpucë takë të pakëndshme dhe shumë të larta.

Çfarë ndodh nëse dhimbje natën në këmbë?


Së pari, ju duhet të përdorni shërbimet e një specialisti për të përcaktuar ai nivelin e elementeve gjurmë në trup. Nëse rezultatet konfirmojnë analizat biokimike të gjakut mungesë të kalium, magnez dhe kalcium, atëherë, rekomandimet e mëposhtme mjekësore duhet të plotësoni deficitin e tyre. Shumica e dhimbje në këmbë gjatë natës për shkak të këtë arsye janë duke ngrënë ushqime të drejtë. Në dietë duhet të përfshijë hikërror dhe bollgur, banane, kajsi të thata, kumbulla të thara, qumësht dhe djathë.

Efekti antiepileptic kanë disa bar. Në mbrëmje, ju mund të bëni banja të kundërt, dhe banja duke decoctions e sanëz, horsetail dhe nenexhik. Është e rekomanduar për të shtuar ujë kripë deti.
Ushtrimet e rregullta të veçanta për këmbët dhe masazh për uyazyka mungesë e venat me variçe, të ndihmojë në eliminimin e simptomat e pakëndshme.
Dashamirët e pijeve alkoolike dhe kafe të fortë, me një cigare të dëshirueshme për të shqyrtuar stilin e jetës tuaj. Mos harroni se shëndetin - vlerën më të lartë!
Për të adresuar nevojën e parë spazma për të kuptuar se pse natë këmbë makinës, dmth të gjetur shkakun e sëmundjes, si veprime të mëtejshme varen shkakton.