Pse është gjaku nga hunda


Në një nga kolegjet mjekësore ishte leksion zakonshme në pleqsh. Kryer pedagog e tij tashmë jo të vogël, dikur një kirurg praktikuar. Gjatë jetës së tij ai nuk e bëri operacion të vetëm, ishte në vende të ndryshme në botë, ku kërkohet që të ofrojë ndihmë miqësore pas fatkeqësive të ndryshme. Një para 2 vjet pas institucioni në përgjithësi ka punuar në "ambulancë". E gjithë kjo e bëri atë në sytë e studentëve njeri autoritativ. Medsestrychky ardhshme të dashur dhe mësues, dhe leksionet e tij interesante dhe të dobishme, dhe kurrë nuk e kishte anashkalua. Kirurgu Summer iu përgjigj atyre në kthim. Kjo është axhenda e sotme duket temë e përditshme, "Pse është gjaku nga hunda, shkakton dhe të ndihmës së parë," dhe heshtjen audiencë dhe vëmendje. "Pra, vajza, kjo pyetje është e dorës për të gjithë ju, që ju të merrni martuar, fëmijët narozhaete, dhe duhet të jetë në gjendje për të përballuar me këtë problem. Pas pësimit hundë shpesh është vendi përgjakshmja dhe më e rrezikshme në trupin tonë. Tani unë do t'ju them se pse është e gjakut nga hunda, pastaj të përgjigjem pyetjeve tuaja, dhe pastaj të shpjegojë nuancat e ndihmës së parë. "Arsyet që shkon nga gjaku hundë


"Pra, arsyet për të cilat gjaku shkon nga hunda, shumë.

 • Ndikimi mekanik. Unë mendoj se arsyeja e gjithë të njohur nga fëmijëria. Veshin ndoshta të gjithë thyen. Ai ra nga biçikletë, i cili ndihmoi grusht miqësore. Dhe dikush në fëmijërinë time ishte një dashnor i madh i gjakut në pokolupaty hundë. Me pak fjalë, çdo tronditje e tepruar apo forca mekanike që ndikon varfër mukozën e hundës, duke shkaktuar gjakderdhje. Sepse enët e gjakut janë më shumë se në çdo organ tjetër, dhe muret e tyre janë të hollë dhe të dobët. Dhe nuk ka asgjë për t'u habitur në faktin se ata janë dëmtuar lehtë.

 • Mungesa e vitaminës C. Është e njohur se vitamina C forcon enët e gjakut. Nëse ajo mungon, muret e enëve të gjakut bëhet i brishtë dhe i brishtë. Ky fakt mund të jetë përgjigja e pyetjes pse hunda është shpesh e gjakut.

 • Hipertensionit. Gjaku të lartë ose presioni intracranial gjithashtu mund të shkaktojë gjakderdhje të hundës. Por kjo është më e mirë se sa çështje, sepse është më mirë për të humbur një gjaku të vogël dhe për të reduktuar presionin se sa për të bërë një goditje. Nga rruga, presioni më i shpeshtë bie nga 4 në 6 am. Ky fakt shpjegon se pse disa njerëz kanë gjak që vjen nga hunda në mëngjes.

 • Koagulimit të gjakut. Në mënyrë tipike, kjo është për shkak të një shkelje të mëlçisë ose organeve gjakformuese. Këta njerëz është se clots gjakut nga hunda shkon. Kjo shpjegohet si vijon: trombocitet janë duke u përpjekur për të mbyllur plagët dhe gjakderdhje restauruar. Gjaku del, bën grimcat rrëshinor jashtë.

 • Predispozicion trashëguar. Ajo gjithashtu është sikur trupi është normale, por ndonjëherë është e hundë gjakderdhje. Nëse nëna ose baba, gjyshja, gjyshi apo të afërm të tjerë ky fenomen edhe zhvillohet, atëherë kjo është një predispozitë gjenetike. Asgjë të keqe këtu, ju vetëm duhet të kujdesen për veten në mënyrë të pavarur dhe të jenë në gjendje për të ndaluar gjakderdhje.

 • Sëmundjet e zgavrën e hundës. Rinitit alergjik kur shtohet mukozës së tepërmi dhe shtrembërime të septum nazal, mund të shkaktojë rrjedhje të gjakut nga hunda. E pra, nuk duhet të ketë kirurgji, ose hequr alergjen. Nuk ka zgjedhje tjetër. • Ja, unë ju paralajmërova arsyeja kryesore pse hunda është gjaku keni ndonjë pyetje? Studentët thanë se ata kuptojnë çdo gjë. "E pra, pastaj shkoni për ndihmën e parë."

  Ndihma e parë për epistaxis  "Në qoftë se ju ose dikush tjetër doli gjak hundë, gjëja kryesore - nuk panik. Pacienti duhet të ulen në një karrige me një shpinës që ai ra, dhe kërkoni atë për të anim kokën tuaj pak përpara. Le disa punë të gjakut, kështu që ne të mbrojtur njerëzit nga infarkti nëse gjakderdhja është shkaktuar hipertensionit. Pastaj hunda duhet të zbatohet ftohtë. Ajo mund të jetë masë akujsh notues, kompresë të ftohtë ose një pjesë të mishit nga frigorifer. Nën ndikimin e anijeve zvuzyatsya ftohtë dhe të ndaluar rrjedhjen e gjakut. Një tjetër opsion - çikë hunda krahut nga të cilat flukset e gjakut, dhe të mbajë gishtin tuaj në mënyrë minuta 5. Por në qoftë se gjaku vjen nga hunda e gjatë dhe e vështirë, duhet të telefononi menjëherë "ambulancë". Për të ndaluar këtë efekt gjakderdhje vetëm në një spital. E pra, kjo është e gjitha. Tani ju e dini pse hundë është gjakderdhje, dhe çfarë të bëni. Mëso leksion nesër do të kërkojë, dhe tani lamtumirë. "