Pse shfaqet veshkën kalykoэktazyya në shtatzëni


Indeksi artikull

Shkak i sëmundjes

Simptomet e sëmundjes

Diagnostikimin e sëmundjesTrajtimi i sëmundjeve

Komplikimet e sëmundjeve

Kalykoэktazyya - është shtrirë gota në sistemin e veshkave mbledhjen. Shkaku i patologjisë është prania e enëve të gjakut shtesë brenda veshkave. Megjithatë shpesh sëmundja zhvillohet si rezultat i shkeljes së një shkarkimit të urinës. Veshkat Kalykoэktazyya gjatë shtatzënisë - nuk është e pazakontë, si në këtë periudhë, në trupin e një gruaje rrit ngarkesën mbi veshkat.
Shkak i sëmundjes


Kalykoэktazyya veshkave mund të zhvillohet nën ndikimin e shumë faktorëve etiologjik, të tilla si inflamacion, gurët në veshka, dëmtim mekanik dhe lëndimeve të tjera me prejardhje të ndryshme.
Në kalykoэktazyya fëmijëri zakonisht një sëmundje të lindura dhe ndodh pa shoqërues shenjat poetin shfaqet vetëm gjatë diagnozës.


Simptomet e sëmundjes


Është e pamundur për të identifikuar në mënyrë të pavarur veshkat kalykoэktazyyu, si dhe praninë e simptomave që ata mund të jenë shumë të ngjashme me simptomat e sëmundjeve të tjera të mochevыvedenyya.

Kur një pacient vuan dhimbje të forta në shpinë, e cila bëhet më e fortë pas klikuar në këtë faqe interneti plagë. Procesi i inflamacionit plotësohet temperaturë. Gjithashtu pacienti zhvillimi kalykoэktazyy vërejtur urinim i shpeshtë, i shoqëruar nga një vëllim të vogël të urinës. Urinës turbullt, ajo është e përzier me gjak.
Për diagnozën e saktë duhet të mbahet mend se këto shenja mund të ndodhë edhe në apendiksit akute dhe lezione të tjera të traktit gastrointestinal, pacienti poetit dyshuar i zhvillimit të kësaj sëmundjeje dërguar për ekzaminim dhe imazhit radiografike.

Në mungesë të nevojshme kalykoэktazyya terapisë në fazën e përkeqësimit mund dopovnytysya infeksion të uretrës, e cila mund të çojë në aksidente fatale.
Gratë shtatzëna shpesh ndikon kalykoэktazyya njëanshme për shkak të ndërprerjeve të hormoneve dhe ndryshimet në trup, si dhe presion në rritje në madhësi mitër në uretër në të djathtë. Zakonisht, ky tipar është vetëm pas lindjes.
Pavarësisht nga forca e manifestimit të simptomeve sa më shpejt të jetë e mundur për të parë një mjek, i cili do të mbajë një ekzaminim të veçantë dhe një diagnozë të saktë.

Trajtimi më parë është filluar sëmundje, aq më shpejt do të shfaqet rezultate pozitive, si ndryshimet e hershme patologjike në veshka janë të kthyeshëm. Kur zapuschenyy i patologjisë dhe atrofi të papillae në veshka, ndryshimet në strukturën e tyre ndryshimet konsiderohen të pakthyeshme, duke rezultuar në mjeku duhet të lehtësuar sëmundjen dhe të ndalojë zhvillimin e saj të mëtejshëm.


Diagnostikimin e sëmundjes


Si me lezione të tjera të veshkave në urinalysis pacientit kryer, testet urinar të cilat mundësojnë identifikimin e mundësive funksionin e veshkave. Bazuar në këto metoda dështojnë për diagnoza e saktë, sepse ndryshimet në urinë nuk është specifik.
Vendimtare në vendosjen e një diagnozë të saktë janë rezultatet e diagnostifikimit instrumentale. Së pari, mjeku identifikon shkakun e sëmundjes, duke studiuar me kujdes ankesat e pacientit, historinë e sëmundjes - një manifestim dhe kohëzgjatja e simptomeve, dinamika e tyre ndryshojnë, prania e patologjive kronike apo akute më parë i veshkave dhe grup moshën e pacientit. Nëse ka anomalitë në strukturën e mjekut veshkave përfundon kalykoэktazyy lindur.


Trajtimi i sëmundjeve


Taktika e sakta të trajtimit të kësaj sëmundjeje nuk është zhvilluar. Megjithatë, në qoftë se gjatë testi u diagnostikua kalykoэktazyy në veshkat, procesin e shërimit mund të korrigjohet me takim kirurgji të vëzhgimit të zakonshme nga një mjek. Përzgjedhja e terapi metodë varet nga shkalla e sëmundjes, niveli i tensionit dhe arsye se udhëhequr nga shfaqja e sëmundjes.

Në shumicën Situata është arsyeja kryesore kalykoэktazyy janë barrierat anatomike që provokojnë shkeljet shkarkimin e urinës. Ky operacion është konsideruar metoda më e mirë e trajtimit. Vëllimi i transaksioneve është i lidhur me mekanizmin e formimit të patologjinë individuale. Gjatë operacionit, hiqen nga ngushtim uretër, gur, tumor, të vendosura në legen dhe ureters.
Nëse kalykoэktazyya u shkaktua nga inflamacion veshkave apo infeksion ishte rezultat i komplikimeve është treguar mban një trajtim shtesë antibacterial dhe terapi anti-inflamator. Me zhvillimin e sëmundjes në gratë shtatzëna tregojnë ushqimin e saj të duhur, si ilaçe mund të parandalojë zhvillimin e duhur të fetusit.Komplikimet e sëmundjeve


Kalykoэktazyya rrezik të rrezikshme të disa komplikime. Për shkak të stagnimit të urinës dhe rrjedhën e dëmtuar të gjakut mund të fillojë zhvillimin e infeksionit dhe inflamacion. Përveç stanjacion të gjatë e urinës në tas rrit rrezikun e formimit të gurit. Gjithashtu, një rezultat i sëmundjes mund të bëhet formë kronike e hydronephrosis apo pamjaftueshmërisë renale.