Pse shfaqen kripëra në veshka gjatë shtatzënisë


Indeksi artikull

Si për të mbështetur funksionimin korrekt të veshkave gjatë shtatzënisëSiç është prania e kripërave në veshkaImplementimi i procesit të diagnostifikimit dhe terapeutikParandalimi Patologjia


Nëse para shtatzënisë një grua kishin sëmundje kronike të sistemit urinar, ajo duhet ta dini se gjatë shtatzënisë nuk është një përkeqësimi i sëmundjeve. Në veshka ajo kthehet një ngarkesë të dyfishtë për shkak se ata janë përgjegjës për largimin e toksinave nga trupi dhe fëmijës së palindur. Në qoftë se kripa u gjetën në veshka gjatë shtatzënisë duhet të vizitoni një mjek dhe të diagnostikuar me zhvillimin e urolithiasis.


Prania e kripës nuk mund të manifestohet klinikisht diagnostikuar dhe për këtë arsye vetëm gjatë ultrazërit. Por ndonjëherë gruaja fillon të ankohen për dhimbje të shurdhër në zonën e mesit, radiating në fshikëz.

Kjo është e rëndësishme! Ekzaminimi me ultratinguj e veshkave të kryera gjatë shtatzënisë vetëm nëse është e nevojshme - në prani të ankesave rreth shëndetit dhe të këqija në urinë - u rrit përqendrimi kripë, qelizat e kuqe të gjakut, qelizat e bardha të gjakut, etj Në ultrazërit janë llojet e gurëve, kripë, dhe inflamacion i parenchyma veshkave.
Si për të mbështetur funksionimin korrekt të veshkave gjatë shtatzënisë


Kur diagnostikimin praninë e kripërave në veshka rekomandohet nëse është e mundur për të rritur aktivitetin fizik, të TEAS diuretik dhe ujë mineral. Me zhvillimin e dhimbjes karakteristike në të ulët mbrapa në dëshminë e mjekut caktuar droga antispasmodic.
Kur planifikoni një shtatzëni pas moshës tridhjetë vjet t'i nënshtrohen provimit dhe trajtim për të parandaluar situata të pakëndshme tashmë në procesin e shtatzënisë.
Një faktor tjetër që ndikon në shfaqjen e kripërave në veshkat - një shkelje të një shkarkimin e urinës në veshkë e duhur, si në fazat e mëvonshme të uretër në veshka ka një mitër të fortë presion me fetusin. Në këtë drejtim, urina stagnon, dhe veshkave depërtojnë bakteret dhe infeksion. Në këtë situatë kripë të fillojë të rritet me një shpejtësi të lartë dhe të kthehet në gur.

Gjithashtu, gjatë shtatzënisë shumë gra të interesuara në lidhje me ënjtje të lidhur me sëmundje të veshkave, kështu që çdo grua shtatzënë përpiqet të kufizojë futje fluide gjatë shtatzënisë. Kështu, ka një ulje të vëllimit të përgjithshëm të urinës rrit përqendrimin e saj, duke shkaktuar formimin e kripërave dhe përhapjes së tyre.


Siç është prania e kripërave në veshka


Në qoftë se kripa është në trup, ajo zakonisht nuk shkakton asnjë siklet dhe dhimbje, por kur kripa nga veshkave, me forcë të irritojë sipërfaqen dhe kështu të shkaktojë inflamacion. Manifestimet kryesore të këtij procesi janë:
dhimbje gjatë shkarkimit të urinës;
prerja dhimbje në pjesën e poshtme mbrapa, shpesh të njëanshme;
ndryshuar ngjyrën dhe përbërjen e urinës;
urinim i shpeshtë;
ethe;
përzier me të vjella;
Formimi edemë;
rritur presionin e gjakut.Të gjitha shenjat janë filluar të shfaqet si një përgjigje ndaj inflamacion në kanalet urinare.


Implementimi i procesit të diagnostifikimit dhe terapeutik


Për të zbuluar këtë sëmundje në trup duhet të kalojnë urinë, dhe pastaj të shkojnë ultratinguj. Ndonjëherë mjeku përshkruan kryejë urography për të studiuar gjendjen e enëve të gjakut për shkak të futjes së mesme kontrast.

Duke folur drejtpërdrejt për trajtimin, kjo varet nga karakteristikat. Lloji, depozitat kripë Madhësia ndarë nga trupi. Më të shitur terapi bazohet në marrjen e drogës diuretik, të cilat kanë të hedh lëng pronës dhe kripëra ndarjen. Përveç kësaj, mjeku përshkruan marrjen e drogës anti-inflamator, si depozitat kalojnë nëpër kanalet e urinimit, duke shkaktuar zhvillimin e cystitis ose urethritis.
Kjo është e rëndësishme! Trajtimet e përshkruara plotësuar futje fluide në sasi të mëdha. Në rastin e sëmundjeve të neglizhuara, ku kripa tashmë një operacioni gurë të nevojshme dhe më pas të ushqyerit pajtueshmërisë në varësi të përbërjes së gurëve.
Parandalimi Patologjia


Prania e kripës në veshka në gratë shtatzëna rrit rrezikun e lindjes së parakohshme, dhe kjo është thjesht e papranueshme. Për të parandaluar probleme të tilla, çdo grua shtatzënë duhet të zbatojnë disa masa parandaluese.
Zakonisht para se të planifikoni fëmijën një grua ka nevojë për të kaluar urinë, atëherë konsultohuni me mjekun tuaj në lidhje me shëndetin tuaj për të identifikuar sëmundje apo praninë e concretions veshkave në veshkat.
Mjekësia moderne ka zhvilluar një speciale instrumente të teknologjisë së lartë për ujin që nuk lejojnë kripë në veshka kthehet në gur, dhe do të tërheqë kripë ekzistuese për ata që do të përdorin këtë ujë.

Me zbulimin e gurëve në veshka janë një grua shtatzënë, kur kimike zakonshme, trajtimet konservatore dhe ilaçe nuk mund të ndihmuar të heqin qafe e problemit, është e rekomandueshme që trajtimin invazive organizatës. Lithotripsy është i kundërindikuar në mënyrë strikte në shtatzëni, kështu që ju duhet të marrin në konsideratë opsione të tjera për të zgjidhur problemin.