Pse dhe si një ptosis kongjenitale e veshkave


Indeksi artikull

Si veshka e njeriutArsyet për formimin NephroptosisKompania trajtim mosveprim veshkaveÇfarë komplikime mund të shfaqen në lëshim të veshkave


Nephroptosis është një lëshim kongjenitale e veshkave, kur ajo është në pozitë të gabuar. Ankesa më e zakonshme e pacientëve të diagnostikuar me të dhënat në dispozicion. Në situata të tjera, procesi i mosveprimit është vonesa shkaku shkarkimin e urinës, traktit urinar lezioneve infektive, sëmundjet e veshkave guri.


Si veshka e njeriut
Veshkat - autoriteti me formë bobovydnuyu dhe në lidhje me madhësinë e një grusht. Shumica e njerëzve kanë dy veshkat, të vendosura në afërsi të shpinë vetëm nën gjoks. Ata janë përgjegjës për filtrimin toksina dhe lëngjeve të tepërta nga gjaku, e cila përfundimisht bëhet urina dhe pastaj bie në ureters në fshikëz. Urinë mbledh në fshikëz dhe është excreted në urinë.


Arsyet për formimin Nephroptosis


Gjatë zhvillimit embrional të fëmijës sythat e para duket si embrion, në zonën e legenit ose në afërsi të fshikëzës. Me kalimin e kohës, rritja embrional veshkave, por ndonjëherë një veshkë nuk merr pozitën e zakonshme dhe të mbetet në legen.

Mosveprim në të njëjtën kohë dy veshkat mund të gjenden shumë rrallë. Veshkave ulur mund të gjendet në legen pranë fshikëz. Gjatë zhvillimit embrional të veshkave fillon të lëvizë përtej midline e trupit.


Kompania trajtim mosveprim veshkave


Nëse veshkat janë duke punuar siç duhet dhe tregon asnjë njësi të specializuara për shkarkimin e urinës, trajtimi është pothuajse jo e nevojshme.

Kjo është e rëndësishme! Nëse pas diagnoza ka qenë vendosur bllokadën prani, nevoja për intervenim kirurgjik ndryshuar qëndrimin e trupit për të përmirësuar kullimit e urinës. Të organizojë trajtimit zbaticë Kirurg uretër ngritur, në fshikëz të parandaluar urinë marrë reagime.


Kur dëmtimi kirurg mund të jetë heqja e veshkave. Nëse veshka tjetër është duke punuar si duhet, humbja e një prej tyre nuk ndikon në shëndetin e njeriut. Shumë njerëz pas heqjes së një trup të jetojnë një jetë të plotë. Siç diagnostikimin dhe organizimi i trajtimit të mosveprimit të veshkave nuk do të shkaktojë devijime të gjata dhe serioze në gjendjen shëndetësore.


Çfarë komplikime mund të shfaqen në lëshim të veshkave

Kur Nephroptosis mund të jetë një shkarkesë shkelje e urinës - ajo fillon zakydatysya përsëri në veshkë nga fshikëz. Shkarkimi i gabuar i urinës shpesh shkakton shumë probleme.

Në gjendje normale pastaj lan urinës baktereve dhe parandalon ato shumohen dhe rriten në kanalet e urinimit. Nëse urine mbetet në uretrës, bakteret përhapur në trup. Simptomet e infeksionit - është një thirrje të shpeshta dhe shkarkimin e dhimbshme e urinës, dhimbje barku dhe rajonin e mesit, rritja e temperaturës dhe të dridhura. Urinës bëhet kështu turbullt dhe ka një erë të athët.

Kjo është e rëndësishme! Gurë urinar formuar nga substanca që përbëjnë urinës - është oxalate dhe kalcium. Urina që stagnon në uretrës, rrit rrezikun e gurëve, kështu që nuk është koha për substancat kristalizimit. Simptomet e gurët në veshka patologji - dhimbje të forta në të ulët mbrapa, legen apo anë, paraqitja e gjakut në urinë, dridhura dhe temperaturë, të vjella, ndjesi djegie në procesin e zhvillimit të urinimit.


Nëse urina stagnon, ajo mund të fillojnë dëmtime në veshka. Për këtë arsye trupi ndalon saktë nxjerr një përfundim të lëngjeve të tepërta dhe toksinave. Simptomet përfshijnë: ënjtje të barkut dhe këmbët, lodhje të rënda, vjellje, dhimbje koke. Me zhvillimin e fund-fazë dështimit pacient duhet dializë urgjente ose transplantim. Ky ndërlikim mund të ndodhë vetëm kur të dy menjëherë uyazytsi lëshim e veshkave. Vetëm një veshkë është ulur edhe në uyazyka ndërpresë punën e saj nuk shkakton dështim i veshkave.

Nëse veshkave është ulur në pjesën e poshtme të barkut apo legenit, ajo mund të vuajnë nga trauma hapur. Njerëzit me Nephroptosis marrin pjesë në sporte duhet të veshin pajisje të posaçme mbrojtëse.