Pse njerëzit teshtij


Teshtitjes - përgjigje të drejta (refleks) në disa irritues dhe alergeneve. Ky proces - një reagim mbrojtës për ndotjen e mukozën e hundës. Pastrimi traktin e sipërm respirator është një proces i cili është në fillim të një frymë të shkurtër dhe e ndoqën çastit skadimit të detyruar. Kjo frymë ka fiziologji mbresëlënëse e njeriut për pushtet dhe shpejtësinë. Shpejtësia e ajrit kur teshtimë, mund të shkojnë 50-120 metra për sekondë, ndërsa fuqia e rrjedhës së ajrit është vlerësuar në sa më shumë 12 l / s. Në kohën e këtij veprimi, grimcat e pluhurit, pështymë dhe mukusit emetuar nga goja dhe hunda mund të përhapet në një distancë prej 3 metrash.Çfarë përfaqëson procesin e pchyhu:
1. Nuk ka siklet në hundë (ndjesi shpimi gjilpërash)
2. Pastaj, ju duhet të thith një rezultat i cili mushkëritë mbushur me ajër.
3. qiellëz e butë ngrihet, po reduktimin kllapa fyt, sytë mbyllur.
4. Nuk është një reduktim i muskujve: ndër brinjëve, muskujt e barkut, diafragmë, laring. Si pasojë e reduktimeve në kohën e rrit presionin në bark dhe gjoks.
5. fryma fortë (ing)

Arsyet kryesore:
-reaksione alergjike (karakteristikat individuale njerëzore - rrit sensibilitet ndaj elementeve të caktuara)

-pluhur
-polen
-ajrit të thatë
-pezmatim të kafshëve
-push
-mprehta, erë të pasura
-acarim hundës "qerpikët" mund të rezultojë të ndritshme.
-acarim artificial të shkaktuara nga ndërhyrjet mekanike (gisht, rroba, etj)
-një ndryshim të mprehtë në temperaturën e ambientit
-ndyshime të hormoneve në gratë shtatzëna
-Besohet se shkaku teshtitjes mund të ketë disa aspekte emocionale. Të kuptoj arsyen pchyhu, mendojnë dhe mos harroni mendimet të ndërpritet për disa sekonda ose minuta para. Ju mund të mbani mend se çdo gjë që ju shqetësuar apo të mërzitur.


Getting shpëtoj e teshtitjes?
Nëse teshtitjes bëhet karakter ngulët dhe ju të përballet me faktin se ju të ndaluar procesin jashtëzakonisht e vështirë, ne rekomandojmë vasoconstrictor, por jo më shumë se pesë herë në ditë! Në lidhje me këtë, pije hundë apo droga si Humer Aqua Maris. Nëse ju nuk mund të blejnë ato, dhe të përshtaten një zgjidhje normale kripur ose sode. Këto substanca të larë eshtrat pluhuri i sinuseve të hundës. Nëse dyshoni se shkaku është një teshtimë alergji, të marrë antihistamines siç Claritin ose Aerius (preferohet në formën e pikave marra nga goja).